RECENZE: Hádkovi jdou ve stopách Vlastníků. Přináší satirický pohled do naší společnosti

Se snímkem Jiřího Havelky mají Hádkovi hodně společného. Podobně jako Vlastníci, Hádkovi se odehrávají na minimálním prostoru, v němž se ocitne několik diametrálně odlišných postav. Aktéři jsou nuceni spolu po určitou dobu přežít, a ještě pro sebe něco urvat. Máme zde nové překvapení, nebo Vojtěch Moravec servíruje další české peklíčko?

Ne každá rodina má mezi sebou spořádané vztahy. Jakmile to mezi jednotlivými členy skřípe, rodinná setkání se rázem stávají událostmi, kterým se chce každý vyhnout. K tomu si představte, že tato rodinná slezina není úplně plánovaná a v jejím pozadí stojí ne zrovna čestné úmysly.

Dva bratři se se svými ženami potkávají v bytě jejich dědy, který leží v nemocnici. Všichni si dělají zálusk na byt a co na tom, že nebohý děda je ještě naživu. Vidina dědictví dokáže udělat s morálními zábranami své.

Bratři jsou sice každý úplně jiní, ale dokáží spolu vycházet. Jejich manželky, to je již jiná káva, protože se nedokážou ani vystát. Aby toho nebylo málo, do bytu dorazí také otec bratrů, který jim přináší novinku. Děda si přeje ještě naposled vidět moře a chce tam jet s celou rodinou. A jelikož je každý z aktérů zcela odlišný, je téměř jasné, že se nedokáží na ničem dohodnout.

Herecký ansámbl se při natáčení evidentně celkem dobře bavil a chemie zjevně také zafungovala, ale je to pořád trochu málo. Scénář má totiž několik bolestivých děr, jež jsou patrné především v logice postav. Každý charakter je pojat jako personalizovaný archetyp, a právě proto jsou logické inkonzistence tak zřetelné, neboť logika v pozadí jednotlivých postav je dobře známa.

Další vadou snímku je absence posunu postav či jakékoliv katarze. Ty jsou na místě jen proto, aby se divák mohl zasmát, ale samy neprodělávají žádný zásadní vývoj. Celý děj je tak jaksi vytržený z daného světa a působí spíše jako epizoda nekonečného seriálu, v němž je nutné se na konci každého dílu vrátit na stejnou startovní čáru.

Příjemným překvapením byla vizuální stránka snímku, která převyšuje většinu tuzemské produkce. Překonat naši produkci není příliš těžké, protože mnoho snímků si s vizuální stránkou hlavu neláme a tvůrci ji zanedbávají. V poslední době se však zdá, že by se tento trend mohl obrátit, tak uvidíme.

Celkově lze říct, že se jedná o jeden ze snímků, který neumučí diváka svou prostotou, prázdnotou a trapností, ale nejedná se ani o druhé Vlastníky. Jde o solidně natočenou satiru mezilidských vztahů, která vcelku hrdě drží tematický rámec, ale chybí jí větší přesah a lépe odladěný scénář. Zejména vadí plošší postavy a možná až zbytečný tlak na humornou stránku, která tak působí trochu vynuceně. Hádkovy tak můžeme lehce doporučit, ale jedná se spíše o provinční zábavu, jež odvede kus práce v letních kinech, než svěží společenskou satiru, která by se dokázala vrýt hlouběji do paměti.

Celkové hodnocení: 55 %

Hádkovi (2022)

Hrají: Sandra Nováková, Jakub Prachař, Jitka Čvančarová, Hynek Čermák, Ondřej Pavelka, Lucie Polišenská

Režie: Vojtěch Moravec

Scénář: Vojtěch Moravec, Sandra Nováková

Kamera: Jan Drnek

Hudba: Eliáš Jeřábek, Ondřej Gregor Brzobohatý

Česko / 95 min / komedie

Související

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy komedie film Hádkovi Sandra Nováková Jakub Prachař Jitka Čvančarová Hynek Čermák (herec) Ondřej Pavelka Bontonfilm

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 44 minutami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Americké jednotky v Iráku a Sýrii se staly terčem několika útoků

Americké jednotky v Iráku a Sýrii byly za méně než 24 hodin vystaveny dvěma samostatným útokům, uvedly v pondělí irácké bezpečnostní zdroje a představitelé USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy