RECENZE: Ježek Sonic podruhé ukazuje, jak mají vypadat filmy podle videoher

První film s ukrutně rychlým ježurou byl překvapivým kasovním úspěchem a u diváků se těšil poměrně kladnému přijetí. Druhý snímek pokračuje v nastaveném trendu a servíruje pořádnou porci zábavy a atrakcí pro děti v čele. V jejím čele stojí výborný Jim Carry jako hlavní padouch Dr. Robotnik.

Modrý ježura Sonic se opět musí postavit svému úhlavnímu nepříteli, Doktoru Robotnikovi (Jim Carrey), kterému se podařilo uprchnout z planety hub. Během svého úniku se potkal s dalším ježurou Knucklesem (Idris Elba), který chce získat mocný artefakt, jenž učiní svého nositele nepřemožitelným bojovníkem.

Sonicův nejlepší kámoš, šerif Tom (James Marsden), se se svou partnerkou vydává na Havaj, kde se účastní svatby. Sonic zůstane doma sám a užívá si volnosti, zatímco netuší, jaká hrozba se blíží. Napříč vesmírem se jej vydává varovat lišák Miles Prower, jež je známý jako Tails (Colleen O'Shaughnessey). Ten nespoléhá na své nadpřirozené schopnosti, ale především na svoje technologické vychytávky.

Tails však dorazí pozdě a musí se společně se Sonicem postavit Robotnikovi, který na svou stranu získal rudého ježuru Knucklese. A rozbíhá se klasický příběh honu na MacGuffin v podobě diamantu. Jednotlivé scény pak odkazují na různé úrovně z her se Sonicem, což však odhalí pouze herní znalci. Nicméně jedná se o vítané pomrknutí a design jednotlivých scén je velmi hezký, takže se na plátno moc hezky dívá.

S příchodem nových postav se hezky změnila dynamika příběhu a pro snímek jsou přínosem. Napodruhé bychom si asi jen se Sonicem nevystačili. Z lidských postav dostává nejvíce prostoru Jim Carrey, který si svého padoucha Robotnika náležitě užívá.

Nějaké výhrady by se však našly zejména u CGI efektů. Ty většinou vypadají dobře, ale občas je patrné, že interakce animovaných postaviček s živými herci není ideální a některé velké triky jsou lehce odbyté v porovnání s jinými sekvencemi v rámci snímku. Dítka si toho určitě nevšimnou, většina rodičů také ne, ale jedná se o drobnou skvrnu na celkové vizuálním požitku.

Akční sekvence jsou vymyšlené poměrně dobře a rovněž se inspirují v jednotlivých úrovních her. Jejich dávkování je poměrně přesné a vždy, když dialogům začne docházet dech, tak se dostaví nějaká ta akce, která diváka zase na chvíli zabaví.

Ježek Sonic 2 je celkem zábavnou podívanou, která cílí především na dětské diváky. Animované postavičky jsou dobře napsané, ale žádnou hlubokou psychologii nečekejte – pracuje se zde zejména s archetypy, jež jsou lehce obaleny ve svém příběhu, čímž vzniká zdání větší hloubky jednotlivých charakterů. Nicméně druhá várka Sonica je na podobné úrovni jako první snímek, takže pokud vás jednička bavila, tak vás dvojka nezklame. Naštěstí se nejedná o dvojitý návrat téhož, ale na druhou stranu nečekejte ani žádnou velkou dávku inovace. Dvojka Sonica je tak solidním pokračováním, které bude děti bavit a dospělé publikum se občas dočká nějakého „dospělého“ vtípku. Sonic tak opět ukazuje jednu z funkčních cest, jak adaptovat videohry na stříbrné plátno a jde mu to mnohem lépe než nepodařenému Uncharted.

Celkové hodnocení: 70 %

Sonic the Hedgehog 2 (2022)

Hrají: Ben Schwartz, Idris Elba, Colleen O'Shaughnessey, Jim Carrey, Tika Sumpter, James Marsden, Natasha Rothwell, Shemar Moore, Adam Pally, Lee Majdoub, Ted Barba

Režie: Jeff Fowler

Scénář: Patrick Casey, Josh Miller, John Whittington

Kamera: Brandon Trost

Hudba: Junkie XL

USA / Japonsko / 122 min / akční, dobrodružný, komedie, rodinný, sci-fi

Související

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze film "Ježek Sonic 2" film "Ježek Sonic" Kina filmy videohry žánr: akční komedie sci-fi Idris Elba Jim Carrey CinemArt

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy