RECENZE: K zemi hleď! Jeden z nejlepších filmů roku 2021 dorazil až na jeho konci

K zemi se řítí kometa, která může vyhladit vše živé na Zemi, ale politický establishment zajímá pouze to, jak si zvýšit popularitu u občanů. Vědci Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence se však rozhodnout vést s politiky nerovný boj, který nelze vyhrát. Vynikající politická satira odhaluje problémy současné společnosti.

Astronom Dr. Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) a jeho doktorandka Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) učiní převratný objev – kometu mířící k Zemi. Na základě výpočtů trajektorie zjistí, že za půl roku se kometa střetne se Zemí. Vědci ihned informují NASA a ta jim přidělí Doktora Teddyho Oglethorpea (Rob Morgan), ředitele Oddělení koordinace planetární obrany. Ten oba astronomy dovede až k prezidentce Spojených států amerických Orlean (Meryl Streep).

Vědcům se zdá samozřejmé, že politické vedení musí reagovat na jejich varování, ale jak se záhy ukáže, politiky zajímá hlavně jejich vlastní obraz v očích veřejnosti a vědce zcela ignorují. Až poté, co se Randall s Kate ukážou v médiích, je začnou brát vážně. Ovšem záhy se ukáže, že je to pouze z toho důvodu, aby prezidentka zakryla svůj další skandál.

První polovina filmu je protkaná tíživou atmosférou frustrace. Režisér Adam McKay chce sdělit hodně věcí, ale hlavním tématem je kritika současné post-faktické společnosti 21. století, v níž mimo jiné jedinec staví na první místo osobní zájmy a potlačuje skutečné problémy. Mezi další problémy, na něž autor poukazuje, lze zařadit například ignoraci vědy, ale i její neschopnost komunikovat fakta běžným lidem.

Dále se McKay pokouší poukázat na to, jak obyčejní lidé dávají přednost emocím před fakty, na spasitelský syndrom milionářů, i na nedůvěru lidí vůči autoritám. Toho, co se tvůrce pokouší říct je mnoho, ale v druhé polovině snímku začíná snímku docházet dech. Dusivá atmosféra se pomalu vytrácí, ale konečné vyznění zachraňuje slušný závěr s jasně adresovaným poselstvím.

Snímek je takovým mixem Proroctví (2009) a Vrtěti psem (1997). Oba počiny staršího data reagovaly na společensko-politickou situaci, ale zejména druhý jmenovaný je lépe zacílený a nesnaží se o všeobjímající komentář. Ovšem doba pokročila, a i společenská témata se změnila. Aktuálnost snímku je o to palčivější, že téměř vše, co se v K zemi hleď děje stále pozorujeme při aktuálním dění okolo koronaviru.

K zemi hleď má vynikající obsazení, ale scénáři by prospěla ještě trocha dramaturgické péče, avšak prvotřídní herecký ansámbl si s ním dokáže i tak poradit. Zejména již zmiňovaná první polovina je vynikající. Tak hmatatelný pocit bezmoci jako divák jen tak nezažijete. Na druhou stranu, divákovi v hlavě ulpívá otázka, zda jsou výrazné archetypy postav záměrem, nebo se jedná o scénáristickou nedbalost. Ale velké plus na straně snímku je v tom, že velmi přesně ukazuje nešvary současné doby, a zároveň své kritické sdělení dokáže prezentovat zábavnou formou. Vytknout by se snad dala až přílišná snaha dotknout se co nejvíce problémů, což komplikuje dramaturgii snímku a často se tak dostáváme do situace, kdy postrádáme dostatečně pevné základy pro rádoby silná sdělení. Ale v duchu filmu, neřešme malichernosti a řešme to, co je skutečně důležité. Na tuhle poctivou konverzační společenskou a politickou satiru se rozhodně podívejte.

Celkové hodnocení: 75 %

Don't Look Up (2021)

Hrají: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Rob Morgan, Meryl Streep, Jonah Hill, Cate Blanchett, Tyler Perry, Mark Rylance, Timothée Chalamet, Himesh Patel, Ron Perlman, Paul Guilfoyle, Melanie Lynskey, Ariana Grande, Kid Cudi, Tomer Sisley, Michael Chiklis, Robert Joy, Frank Ridley, Hettienne Park, Ross Partridge, Ashleigh Banfield, Dee Nelson, Ben Sidell, Rebecca Gibel, Meghan Leathers a další.

Režie: Adam McKay

Scénář: Adam McKay

Kamera: Linus Sandgren

Hudba: Nicholas Britell

USA / 145 min / komedie, drama, sci-fi, katastrofický

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Netflix film "K zemi hleď!" Leonardo DiCaprio Meryl Streep Jennifer Lawrence (herečka) politická satira drama Cate Blanchett komedie Timothée Chalamet

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy