RECENZE: Král Richard: Zrození šampiónek je řemeslně precizní snímek, který trpí řadou problémů

Řemeslně precizní snímek s Willem Smithem v hlavní roli ukazuje, jak se má točit sportovní životopisné drama, ale ne tak docela. Bohužel problém nastává ve chvíli ztotožnění diváka s hrdiny příběhu. Snímek ve výsledku působí dosti vyprázdněně, genericky a chybí mu výraznější zápletka, kterou by bylo možné přetavit v silnější závěr a katarzi.

Snímek vypráví o začátcích kariéry nejznámějších tenisových sester Venus a Sereny Williams, jejichž kariéru nalinkoval jejich otec Richard Williams (Willl Smith). Ten již při jejich narození naplánoval jejich tenisovou kariéru, které s ženou Oracene (Aunjanue Ellis) podřídily velkou část společného života. Kromě Venus a Sereny totiž měli další tři děti, které rovněž vedli předně k výborným studijním výsledkům.

V průběhu stopáže se postupně přesouvá těžiště děje, které se nejprve zaměřuje na obě sestry a jejich náročné začátky v černošské čtvrti Kalifornského města Compton. Prostřední část se věnuje především vztahu Richarda k rodině a snaze posunout o rok starší Venus směrem k profesionální kariéře. Podle otce je však na vše dostatek času a před tenisem má přednost vzdělání.

Proto po několika turnajích juniorských ročníků z nich Venus stahuje a snaží se pro ni a Serenu nalézt trenéra, který by je byl ochotný vést obě. Nakonec se mu to daří až menší lstí, díky níž se i s rodinou mohou přestěhovat na Floridu a několik let mohou sestry trénovat, než Richard dovolí Venus zúčastnit se dalšího turnaje. Tím je profesionálním turnaji v Oaklandu, kde starší ze sester prohrála v druhém kole se světovou dvojkou a vítězkou turnaje Arantaxou Sánchez Vicario.

Král Richard je ukázkou precizní řemeslné práce a po technické stránce není co vytknout. Stejně tak herecké výkony jsou na vysoké úrovni a přes počáteční nejisté krůčky protagonistek se dostáváme k solidně zahraným postavám. Mezi pěticí sester evidentně funguje dobrá chemie, takže rodinné interakce působí velmi věrohodně.

Problém snímku je v tom, že je nejistý ohledně toho, čí příběh chce vyprávět. Nejprve se zabýváme oběma sestrami a Richardem, později se však těžiště přenáší více na vztah Richarda k rodině jako celku, aby se děj následně vrátil k sestrám, načež se Serena pomalu vytrácí a my sledujeme pouze Venus. Přitom se zdá, že Serena je mnohem zajímavěji zahranou postavu, na jejíž debut na profesionálním tenisovém dvorci čekáme marně.

Dalším problémem je, že film nedokáže plně využít potenciál v případě nezaujatého diváka. Cílová skupina je evidentní, tenisoví fanoušci a afroamerická komunita – především ta, jež žije ve Spojených státech Amerických.

Poměrně problematická je i nepříliš kritický přístup k Richardovi. Zejména pasáže, kdy nutí desetileté sestry k náročným tréninkovým lekcím, je pojata poměrně jednostranně a otázka, zda je to správné či nikoliv zůstává nevyřčeně viset těsně za okrajem plátna. Podobně je to i s dalšími společenskými problémy. Ono konečné sdělení je poměrně jasné a dosti americké – tvrdě pracuj, vzdělávej se a budeš mít dobrý život.

Celkově se jedná o solidní sportovní drama, které nastiňuje některé společensko-sociální otázky, ale odmítá se nad nimi kriticky zamýšlet. Rozkaz zněl jasně, natočit snímek, který bude co nejvlídnější ke všem zúčastněným, a hlavně nevzbudit žádné nežádoucí vášně. Ono to není špatně, ale alespoň zlehka rýpnout do otevřených ran by pomohlo prohloubit emocionální stránku, která tak u nezaujatých diváků zůstává téměř netknutá. Král Richard tak ukazuje, jak po technické stránce téměř dokonale natočit sportovní drama, ale selhává ve vtažení nezaujatého diváka do děje, čímž závěr ztrácí na důrazu a emocionální katarzi.

Celkové hodnocení: 70 %

King Richard (2021)

Hrají: Will Smith, Aunjanue Ellis, Saniyya Sidney, Demi Singleton, Jon Bernthal, Tony Goldwyn, Dylan McDermott, Susie Abromeit, Erin Cummings, Judith Chapman, Hannah Barefoot, Noah Bean, Andy Bean, Katrina Begin, Vaughn W. Hebron, Chet Grissom, Vivienne Bersin, Layla Crawford, Mel Fair, Jimmy Walker Jr.

Režie: Reinaldo Marcus Green

Scénář: Zach Baylin

Kamera: Robert Elswit

Hudba: Kris Bowers

USA / 145 min / drama, životopisný, sportovní

Související

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.
Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Více souvisejících

recenze Kina filmy drama Will Smith (herec) Serena Williamsová Venus Williamsová Vertical Entertainment filmy "Král Richard: Zrození šampiónek"

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy