RECENZE: Kurz manželské touhy promarnil potenciál a rozpadá se v šedivý průměr

Snímek se snaží nenápadnou formou ukázat lidem vztahové problémy a nabídnout jim nenásilnou formou možná řešení. Bohužel se nejedná o další závan čerstvého větru v podobě Teorie tygra a Kurz manželské touhy je spíše průměrnou českou komedií, která se bere až příliš vážně.

Pět manželských párů se snaží znovu zažehnou ztracenou vášeň a touhu po blízkosti drahé polovičky. Po vlastních nezdarech se rozhodnou zapojit do kurzu párové terapie v luxusním resortu vlastněném Jiřím Bartoškou, jenž je známý jako Mech. Kurzem účastníky provází duchovní guru Mazel (Vojtěch Kotek), jež vyznává teorii pevného objetí a domnívá se, že štěstí partnerů stojí na jejich maximální blízkosti. Ústředním párem je Helena s Bedřichem (Lenka Vlasáková a Stanislav Majer), v jejichž vztahu je trochu prohozen stereotyp a větší míru fyzické pozornosti vyžaduje Bedřich.

Snímek se sice na první pohled jeví jako další tuctová komedie, ale divák čekající lehkou večerní selanku bude nemile zaskočen. Kurz manželské touhy bere věci velmi vážně a místo křepčení okolo archetypálních postav, na což jsou v našich končinách už všichni zvyklí, ukazuje aktéry v trochu jiné perspektivě.

Kurz manželské touhy si nebere servítky a otevřeně kritizuje jednotlivé chyby účastníku kurzu, do něhož se snad nepřihlásil nikdo normální. Muži jsou vesměs zabedněná jelita, která se více či méně snaží vztah udržet. Výjimkou je snad pouze Jiří Bartoška, vypočítavý a ziskuchtivý majitel, který se zároveň ujímá roli vypravěče a s notnou mírou nadsázky glosuje jednotlivé události. Obecně mužské pokolení vychází z celé expozice poněkud hůře. Naštěstí ženy nejsou vykresleny pouze jako bezrozměrné semetriky, ale za jejich pohnutkami leží jakási skrytá psychologie. Poněkud rozpačitě pak působí ideál silné nezávislé ženy, kterou se Helena snaží stát, jež snímek glorifikuje.

Hlavní postavou snímku je sice Helena, ale v podstatě po celou stopáž u ní nedochází k žádnému hmatatelnému posunu, načež v závěru dojde k až magickému procitnutí a z oblouku se stává spíš vágní přeskočení z jednoho stavu do druhého. Ostatně snímek podobnými nejasnostmi trpí téměř neustále a občas nejsou zmateni jen diváci, ale dokonce herci, protože vlastně netuší, odkud kam jejich postava směřuje.

Radek Bajgar je tvůrce, který stál za zrodem nekonečného seriálu Ulice (2005-), produkoval Comeback (2008-2009), ale později se postavil i za kameru a doposud nejviditelnějšími počiny jsou seriál Neviditelní (2014) a především chválená komedie Teorie tygra (2016). Se scénářem snímku mu pomáhala Mirka Zlatníková a je nutno přiznat, že tentokrát se nejedná o žádný převratný snímek, který pořádně neví, co chce říct. Problémem není to, že by snímek otevíral poměrně hodně otázek, ale spíše to, že odpovědi na ně jsou tristně banální a spíše úsměvné, než že by nabízely něco, co by se divák mohl skutečně opřít.

Po vizuální stránce se jedná o takový český standard, který nikoho nenadchne, ale na druhou stranu snímek nevypadá úplně blbě. Bohužel naše produkce v okruhu žánru komedie se zaseknula v určité póze a málo kdo je ochotný něco změnit.

Teorie manželské touhy je snímek, který se tváří, že toho chce říct strašně moc, ale když již má dojít na krájení chleba pro celou rodinu, tak vám tvůrci naservírují nedopečenou housku. Člověk totiž opouští vypolstrovanou sesli s pocitem, že celou dobu čekal na nějaké rozhodné sdělení, které se mu však nedostává. Triviální odpovědi na jasně otevřené otázky zkrátka nestačí. Sporadický humor sice dokáže rozmělnit napjatou atmosféru, ale tohle přešlapování mezi dramatem a komedií se musí umět a autoři, jež se o to snaží v našich končinách se většinou zastaví ve stoji rozkročmo, zatímco se jim rozjíždějí nohy na obě strany a oni najednou neví co dělat. Jestli byste snímek měli vidět? Asi takto, třesoucí se rukou bych jemně naznačil palec dolů, ale s výstrahou nálepky „na vlastní nebezpečí“ do kina klidně zavítejte.

Celkové hodnocení: 50 %

Kurz manželské touhy (2021)

Hrají: Vojtěch Kotek, Jiří Bartoška, Lenka Vlasáková, Stanislav Majer, Šárka Vaculíková, Ondřej Bauer, Josef Polášek, Eva Leinweberová, Vasil Fridrich, Petra Nesvačilová, Lucia Siposová, Lukáš Latinák, Ondřej Nosálek, Jana Kotrbatá, Ivana Uhlířová, Jana Plodková, Radek Holub

Režie: Radek Bajgar

Scénář: Radek Bajgar, Mirka Zlatníková

Kamera: Václav Tlapák

Hudba: Jiří Hájek

Česko / 90 min / komedie, drama

Související

Tom Hanks ve filmu Muž jménem Otto.

RECENZE: Muž jménem Otto je podařené melodrama s Tomem Hanksem v hlavní roli

Tom Hanks se po vážných rolích vrací v odlehčenějším žánru komediálního dramatu. Snímek vychází ze severské předlohy, takže se ve výsledku nejedná o žádnou lehkou komedii. Příběh tak má poměrně hutnou atmosférou, jež je protkána komickými situacemi. Velkým plusem jsou dobré herecké výkony a dobře napsané postavy ukotvené v realistickém světě. 
Clarksonova farma

Recenze: : Clarksonova farma je unikátní pořad o farmaření, který musíte vidět

V únoru dorazila druhá série oblíbené dokumentární show Clarksonova farma, v níž motoristický novinář a tlučhuba Jeremy Clarkson ukazuje, jak mu (ne)jdou farmářské práce. Kromě známé hvězdy dorazil i mladý farmář Kaleb Cooper, který se díky první sérii stal světoznámou celebritou, i muž na svém místě Charlie Ireland. 

Více souvisejících

recenze Kina filmy české filmy komedie drama film "Kurz manželské touhy" Jiří Bartoška Jana Plodková Vojtěch Kotek Lenka Vlasáková Stanislav Majer (herec) Josef Polášek Radek Holub (herec) CinemArt

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 38 minutami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 55 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Biden poprvé vetoval zákon. Šlo o republikánský návrh k penzijním fondům

Joe Biden dnes poprvé ve funkci amerického prezidenta vetoval zákon. Republikánský návrh měl správcům penzijních fondů zamezit v rozhodování o investicích na základě faktorů, jako je klimatická změna, vysvětluje agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Další zprávy