RECENZE: Noví Vlastníci? Mimořádná událost je nadprůměrné konverzační komedie

Režisér a scenárista Jiří Havelka se před několika lety zapsal do povědomí širší veřejnosti úspěšnou komedií Vlastníci. Mimořádná událost staví na podobném rámci, v němž je určitý počet lidí nucen trávit čas v omezeném prostoru. Stačí slušný scénář, cílevědomá režie a solidní herecké výkony k novému hitu?

Motoráček projíždí poklidně krajinou a cestující v poklidu klábosí. Nikdo netuší, že se brzy vše změní. Po nečekané zastávce se totiž vlak dává do pohybu, zatímco strojvůdce nevěřícně zírá zvenčí. Cestující však ještě chvíli nemají ponětí o tom, že se jsou nyní na cestě bez mašinfíry.

Nicméně netrvá to dlouho a podezřelý pohyb motorového vozu upoutá jejich pozornost, načež se doslova probourají do obou kabin pro strojvedoucí. K jejich úděsu zjišťují, že vlak nikdo neřídí a oni cestují takříkajíc vlastní vahou – tedy pouhou silou gravitace.

Herecké obsazení je i tentokrát velmi silné, díky čemuž funguje i scénář, který je postavený zejména na dialozích. Velmi brzy si však divák uvědomuje, že jednotlivé postavy jsou spíše plochými karikaturami, jež mají své jasně definované role.

Ano, podobnou strukturu postav měli i Vlastníci (2019), ale tentokrát se zdá, že hloubka postav je ještě více redukována. Ono srovnávání s Havelkovým předchozím filmem je na místě, protože Mimořádná událost vychází z podobného rámcového konceptu. Oproti Vlastníkům je však přímočařejší a nezanechává na konci hořkou pachuť, která je způsobena vědomím, že dané postavy jsou ve své podstatě až nepříjemně skutečné. Odlehčenějšímu přijetí pomáhá také určitá iracionalita dané situace, která diváka drží trochu více stranou, než je tomu v případě Vlastníků.

Scénář je opět silnou stránkou snímku a je vidět, že herecký ansámbl si své role náležitě užívá. Opět je však patrná určitá divadelní stylizace a zejména práce s prostorem. To není nutně špatně, protože to snímku dává pocit určité odlišnosti a originality v kontextu ostatních českých komedií, které jsou většinou pojaté velmi zaměnitelným způsobem.

Vizuálně se pak nejedná o žádné překvapení, ale zároveň nesklouzáváme k častému nešvaru české kinematografie v podobě seriálově laciného vizuálu. To se tentokrát nekoná, a tak se na Mimořádnou událost i celkem pěkně dívá.

Celkově je Mimořádná událost nadprůměrnou českou komedií, která dokáže zaujmout o něco širší publikum než Vlastníci, zejména díky přímočařejšímu scénáři, jenž tentokrát postrádá hořký podtext. Karikaturní postavy jsou poměrně zábavné, ale docela rychle se okoukají a pátrání po hlubší psychologii je marné. Dokážu si však představit, že tento snímek bude mít kladné přijetí u většího počtu diváků než Vlastníci, protože je přístupnější a zejména prvoplánově vtipnější. Na druhou stranu, ani solidní herecké výkony, slušný scénář, ani dobrá režie nedokážou Mimořádnou událost dotlačit nad předchozí snímek. Pořád se však jedná o solidní jednohubku, která bude slavit druhou vlnu úspěchů v letních kinech.

Celkové hodnocení: 68 %

Mimořádná událost (2022)

Hrají: Jana Plodková, Igor Chmela, Jenovéfa Boková, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík, Ctirad Götz, Tereza Marečková, Václav Kopta, Marie Ludvíková, Robert Mikluš, Václav Vašák, Fedir Kis, Daniel Horečný, Oliver Vyskočil, Magdaléna Sidonová, Agáta Červinková, Milan Koritják

Režie: Jiří Havelka

Scénář: Jiří Havelka, David Dvořák

Kamera: Martin Štěpánek

Hudba: Martin Hůla

Česko / 103 min / komedie

Související

Kurt Cobain

RECENZE: Před 30 lety zemřel frontman Nirvany. Podcast Cobain jej portrétuje v širokých souvislostech

Idol, legenda, rebel a svéráz. Obdobných přízvisek pro Kurta Cobaina bychom nalezli tucet. Kapela Nirvana, s níž je jeho jméno neodmyslitelně spjato, je dodnes fenoménem, na nějž minimálně v podobě merche narazíte snad každý den. Podcast Cobain se na hudebníkův život, jenž byl postupem let zahuštěn mytizujícím oparem, kouká odlišnou perspektivou se značně trpkým podtónem a ptá se, co nám ve světě bez Kurta z Kurta zbylo. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy komedie Jiří Havelka Jana Plodková Igor Chmela (herec) Jenovéfa Boková (herečka) Jaroslav Plesl (herec) Vlaky CinemArt film "Mimořádná událost"

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy