RECENZE: Nemastný neslaný upír Morbius je nudným pokusem o temný komiks

Další ze série přešlapů studia Sony, které se marně snaží budovat svůj vlastní komiksový vesmír. Upíří Morbius má málo akce, humoru i lásky a o hororu ani nemluvě. Mnohdy pranýřovaný Jared Leto je v tom tentokrát cela nevině a paradoxně je jednou z nejlepších věcí na celém filmu. Jak již jistě tušíte, je to hodně málo.

Sony se stále snaží budovat svůj malý pavoučí vesmír v rámci Marvelovského univerza. Když se do toho pustí v kooperaci s Marvelem, jako u poslední inkarnace Spider-Mana, vyjdou z toho vcelku podařené popkornovky. Když se však do podobně ambiciózního projektu pustí na vlastní pěst, výsledek je bolestivý. Venom měl jistě potenciál, především díky popularitě Toma Hardyho. Ale cílová skupina Morbia je poněkud zahalena tajemstvím.

Doktor Michael Morbius (Jared Leto) od narození trpí nevyléčitelnou nemocí krve. Tato nemoc jej pojí s přítelem Milem (Matt Smith). Michael je mimořádně nadaný, a tak z něj vyroste lékař, který vytvoří umělou krev, jež zachraňuje život lidem po celém světa. Jeho charakter má dokreslovat to, že odmítne Nobelovu cenu, ale s postupem stopáže zjistíme, že charaktery postav jsou jen dvourozměrnou freskou.

Michael posléze zjistí, že upíří krev by mohla být tím průlomovým objevem, který by jej dokázal vyléčit. A tak se spolu se svou asistentkou Martine (Adria Arjona) zaměří na jejich výzkum. Na další výzkum, a především na experimenty na lidech potřebují oba vědci finance. O to se postará již zmíněny Milo, který výzkum zafinancuje.

První experiment se rozhodně Michael provést sám na sobě, ale pokus se nepodaří a z Michaela se stane upír, který baží po lidské krvi. Spousta lidí umře a – později od agentu FBI zjistíme, že kupa vysátých těl nikoho nezajímá – a jedeme dál.

Morbius se snaží mít přesah, snaží se být něčím víc, než jen tuctovým blockbuster a do v určité míře se mu to daří. Minimálně rozehrává smysluplnější témata než dříve zmiňovaný Venom. Dokáže tak alespoň v prvních dvaceti minutách zaujmout. Ale to je bohužel vše, protože postupně se ukazuje, že přesah je jen vějičkou, pod jejímž povrchem je hodně prázdný a poměrně nezajímavý snímek, jež nezaujme náročné ani nenáročné publikum.

Na světlo nebudeme vytahovat všechny bolístky, ale mezi jednu z nejbolestivějších patří neustálá teleportace postav na místo, kde je děj zrovna potřebuje. Někdy mohou tyto skoky fungovat, ale je nutné s nimi zacházet správně, v Morbiovi prstě jsou. Jestli jde o scenáristický šlendrián nebo až důsledek postprodukce, to se asi nikdy nedozvíme.

Další bolístkou jsou akční scény, kterých pro jistotu není moc. Ale i tak jsou sestříhány velmi chaoticky, což je způsobeno zejména necitlivě použitými zpomalovačkami. Žádnou invenci také nečekejte, takže políčko v checklistu „Akce“ bylo odškrtnuto – pokračujeme.

Asi nikdo nečekal, že na tomto snímku budeme chválit Jareda Leta jako to nejlepší, ale už to tak asi vypadá. Roli zarputilého vědce zvládnul se ctí a celkem uvěřitelně. To se však nedá říct o křepčícím a přehrávajícím Mattu Smithovi. Zbytek ansámblu je v podstatě postradatelný.

Ve výsledku je Morbius zcela zbytečný snímek, kterému nelze upřít ucházející vizuál, ale to je tak všechno. Nastíněný potenciál je zcela promrhán a výsledek nedokáže uspokojit náročného ani nenáročného diváka. Sice se nejedná o snímek, z něhož by divák chytnul osypky a musel se z něj týden vzpamatovávat, ale ani jej nelze doporučit. Těžko říct, jestli se Sony poučí, ale velká část viny jde nejspíš právě za studiovými kravaťáky.

Celkové hodnocení: 40 %

Morbius (2022)

Hrají: Jared Leto, Adria Arjona, Matt Smith, Jared Harris, Al Madrigal, Tyrese Gibson, Michael Keaton, Charlie Shotwell, Corey Johnson, Archie Renaux, Tina Louise Owens, Kalle Hennie, Chris Ryman, Barry Aird, Jimmy Star, Tom Forbes, Clara Rosager, Bentley Kalu, Gloria Garcia a další.

Režie: Daniel Espinosa

Předloha: Gil Kane (komiks)

Scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless

Kamera: Oliver Wood

Hudba: Jon Ekstrand

USA / 105 min / akční, horor, sci-fi, thriller

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina žánr: akční Marvel Comics Marvel Studios studio Marvel horor Jared Leto film "Morbius" Spider-Man: Paralelní světy film Spider-Man: Homecoming film Spider-Man: Paralelní světy film: "Spider-Man: Bez domova" Falcon (filmová distribuční společnost)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy