RECENZE: Není čas zemřít je důstojné zakončení pentalogie Jamese Bonda s Craigem

Všichni doufali, že pravidlo, podle něhož jsou liché Bondovky s Danielem Craigem, bude platit i tentokrát. Tiché vzývání bylo vyslyšeno. Není čas zemřít servíruje spektakulární vizuál, nápaditou akci i emoce. Tohle je přesně ten typ filmu, který musíte vidět v kině.

Jak již je dobrým zvykem v mých recenzích, o příběhu budu mluvit pouze skoupě. Není čas zemřít navazuje s několikaletým odstupem na Spectre, a kromě nedořešených otázek z tohoto filmu, dotahuje do konce také dějové linie, které byly nastíněny v předchozích snímcích s Danielem Craigem.

Již jsme si zvykli, že Bond s tváří tohoto modrookého sympaťáka je trochu jiný, než s Piercem Brosnanem nebo Seanem Connerym. Filmy s Craigem jsou špinavější, 007 dostává poměrně pravidelně nakládačku, ale vždycky z ní nějak vybruslí – ale už se nejedná o elegantního šarmantního šviháka, který dokáže projít stokou ve značkovém obleku, aniž by na něm ulpěla jediná kapička.

Je dobře, že se tvůrcům značky daří filmy aktualizovat podle současných trendů a stále platí, že Bondovky jsou vitrínou současných špionážních filmů. Někteří z nás sice marně hledají neustále elegantního a upraveného hrdinu, ale ten by do dnešní doby již příliš nezapadl. Trend jde zkrátka jiným směrem.

K obsahu si dovolím snad jen tolik. Akce je výborná. Nápadité honičky, přestřelky i bitky z blízka – toho všeho se dostává, ale také je nutné uklidit binec, který zůstal po předchozích snímcích, takže se také hodně mluví. Zejména v prostřední pasáži. Dialogy jsou sice napsané celkem obstojně, ale kdyby se ze stopáže podařilo odkrojit alespoň čtvrthodinku, tak by to prospělo tempu, jež právě vprostředku trochu drhne.

Craig si tentokrát roli Bonda vysloveně užívá a asi je i trochu rád, že už se konečně zbaví nálepky se dvěma nulami a sedmičkou. Hlavní záporák se zohyzděnou tváří Rami Maleka by pak zasloužil trochu více prostoru, protože by si zasloužil o něco hlubší prokreslení. Opět se ukazuje, že Léa Seydoux nedokáže uhrát větší a hlubší role, ale tentokrát se ji daří s grácií postavu ustát, takže to naštěstí tolik nevadí.

Bohužel z mého pohledu se příliš nepovedl závěr, který je tak nějak příliš americký. V jednu chvíli se zkrátka scénář přetrhne a najednou se díváme na úplně jiný film. Závěr filmu tak trochu uškodil celkovému vyznění snímku. Nikoliv obsahem, ale způsobem, jak je s ním naloženo. Místo úsměvu od ucha k uchu tak člověk z kina odcházel s poněkud smíšenou náladou a přemýšlí, proč to finále bylo uhráno takto lacině. Jinak řečeno, scénáři v samotném závěru úplně došel dech a místo vzletného vygradovaného závěru dostáváme vynucený předvídatelný průměr.

Ale zpět k pozitivům, které jednoznačně převažují. Režisér Cary Joji Fukunaga ukázal, že řemeslo ovládá znamenitě. Společně s oscarovým kameramanem Linusem Sandgrenem malují úchvatné záběry, které na velkém plátně fungují náramně dobře. Po vizuální stránce se jedná o precizně vypiplaný snímek, který je stvořený pro kina.

Neměli bychom zapomenout ani na velmi dobrou hudbu od věhlasného Hanse Zimmera, která opět klouže po okrajích plátna a vtahuje diváka do děje. Když má být hlasitá, tak dokáže vést tempo, ale naopak umí být jemná a pouze lehce dokreslovat nastolené téma či emoce.

Není čas zemřít je film, který byste měli vidět v kinech, protože na velkém plátně dokáže v plné síle prodat špičkovou filmařinu, vizuál a hudbu. Nelze říct, že by snímek neměl slabší místa, či poměrně často diskutovaný závěrem, ale celkově si dokázal udržet vysokou kvalitu.

Celkové hodnocení: 80 %

No Time to Die (2021)

Hrají: Daniel Craig, Rami Malek, Ana de Armas, Ralph Fiennes, Ben Whishaw, Jeffrey Wright, Naomie Harris, Léa Seydoux, Rory Kinnear, Billy Magnussen, David Dencik, Lashana Lynch, Christoph Waltz, Dali Benssalah, Priyanga Burford, Eliot Sumner, Douglas Bunn, Joe Grossi

Režie: Cary Joji Fukunaga

Scénář: Neal Purvis, Robert Wade, Cary Joji Fukunaga, Phoebe Waller-Bridge

Kamera: Linus Sandgren

Hudba: Hans Zimmer

Velká Británie / 163 min / akční, dobrodružný, krimi, thriller

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze Kina filmy James Bond film Není čas zemřít (No Time to Die) Daniel Craig žánr: akční

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy