RECENZE: Mndlí Noví mutanti mají nádech osmdesátkových hororů, ale nic víc

Zpočátku to s novým přírůstkem do univerza X-Menů vypadalo dobře. Žánrová odbočka k hororu, neokoukaní herci a zcela jiný přístup k zavedenému vesmíru. Během produkce se však záhy vyrojily problémy, které vedly k nekonečnému kolečku přetáček a dotáčení, čehož výsledkem je mdlý snímek, který neví kudy kam.

Noví mutanti jsou klasickým příkladem snímku, který nejprve vzbudí nadšení, ovšem během produkce zažije několik kotrmelců, čehož důsledkem je podivná pachuť v ústech, jež přetrvává i dlouho po opuštění kinosálu.

Snímek se silně inspiroval v hororech z osmdesátých let (Noční můra v Elm Street), které mixuje s tématem dospívání, s nimiž pracuje ve svých filmech například John Hughes (Snídaňový klub). Mladí hrdinové nejsou žádnou dobrosrdečnou cháskou, ale v jádru jsou spíše rebelové, kteří se nebojí vzepřít autoritám. Ostatně na toto téma notně odkazovaly upoutávky v kinech. Ovšem za děsivou fasádou polorozpadlého domu se skrývá poměrně uhlazený interiér s několika obrazy od Alfreda Hitchcocka.

V nemocnici pro zvláštní jedince se sešel kvintet mladých mutantů, kteří nedokážou ovládat své schopnosti. Aby toho nebylo málo, tak každý z nich si v sobě nese nějaké trauma z minulosti. Doktorka Reyes (Alice Braga) se snaží naučit mutanty, jak ovládat své schopnosti, aby se mohli vrátit do běžného života. Ovšem záhy začínají jejich traumata ožívat a začíná jim jít o život. Proto jim nezbývá nic jiného než se naučit spolupracovat.

Jak by vypadali Noví mutanti, kdyby se nepřetáčelo, to se asi nikdy nedozvíme. V tomto případě opravdu žádný Snyder Cut Ligy spravedlnosti nikdy nepřijde – a asi bychom o něj ani nestáli. Nicméně prvním a asi největším problémem filmu jsou postavy. Noví mutantní se totiž rádoby snaží stavět na silných postavách a jejich minulosti, jejíž nejstrašnější kousky před nimi opět ožívají, ale snímek nedává postavám dostatečný prostor. Charaktery se tak smrskávají na šablonovité archetypy, v nichž Anya Taylor-Joy je typickou kráskou, která si je svého půvabu vědoma a náležitě ho využívá. Maisie Williams je vykulená a netuší, která bije. Charlie Heaton toho taky příliš nepředvede a zbytek paběrkuje okolo, zatímco se občas tváří smutně jindy zase vyděšeně.

Takto vyprázdněné postavy zkrátka nedokážou utáhnout příběh, který se snaží stavět právě na nich. Původně proklamovaný eRkový rating se zcela rozplynul a Disney poslal do kin ořezanou verzi s ratingem 12+. To je taky jeden z důvodů, proč hororové sekvence vůbec nefungují, a i přes výrazné temné ladění se jedná takový horor pro odrostlejší mládež. Zkrátka, čeho se bývalé studio Fox nebálo, to raději Disney zahrál do autu a vsadil na „jistotu“ – čím přístupnější, tím více lidí přijde, což však už v poslední době není nutné. Vzpomeňme na eRkového Logana nebo Deadpoola.

Snímek tak ve výsledku neví kudy kam. Ač se místy snaží naznačovat, že se snaží nabídnout vícevrstevný příběh, verze promítaná v kinech klouže pouze po povrchu a zůstává pouze u náznaků. Navíc Noví mutanti často spěchají a většinou zcela zbytečně, takže většina snímku je v lehkém poklusu a na nic není dostatek času.

Ovšem abychom jen nerýpali klacíkem, musíme snímku přiřknout vcelku slušný vizuální styl. Ten má potenciál nabídnout slušný vizuální zážitek, který však nemá dostatečnou podporu v obsahu. Noví mutanti nejsou úplně špatným filmem, ale je až příliš hodně vidět, že se jedná o pahýl, který byl ořezáván příliš dlouho.

Celkové hodnocení: 50 %

The New Mutants (2020)

Hrají: Maisie Williams, Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton, Blu Hunt, Alice Braga, Henry Zaga, Adam Beach, Colbi Gannett, Happy Anderson, Marilyn Manson

Režie: Josh Boone

Scénář: Josh Boone, Knate Lee

Kamera: Peter Deming

Hudba: Mark Snow

USA / 95 min / horor, sci-fi, akční

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina film "Noví mutanti" horor žánr: akční Falcon (filmová distribuční společnost) sci-fi

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

V 99 letech zemřel Charlie Munger, miliardář a pravá ruka Warrena Buffetta

Ve věku 99 let zemřel americký miliardář Charlie Munger, který dlouhá léta působil jako pravá ruka podnikatele Warrena Buffetta.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy