RECENZE: Pánský klub aneb seznamka pro eroticky závislé muže a panice

Vyprázdněný pokus o přenesení úspěšné divadelní komedie na stříbrná plátna se debutujícímu režisérovi a scénáristovi Matěji Balcarovi příliš nepovedl. Přestože měl k dispozici dostatek herců zvučných jmen, hlavní bolestí snímku se stal nepropracovaný scénář a neschopnost sjednotit projev jednotlivých aktérů.

Nutnost navštěvovat terapii pro eroticky závislé osoby svede dohromady rozdílnou pětici mužů. Cyril (Jiří Mádl) je učitel, který se obává erotických představ o studentkách, ale zároveň se bojí vlastní ženy. Eda (Milan Šteindler) je erotoman a záletník, jenž má potřebu si neustále dokazovat své chlapáctví. Martin (Martin Leták) se sice prezentuje jako zkušený milovník, ale jeho vystupování tomu rozhodně neodpovídá, ale zato má vypěstovanou solidní závislost na sledování porna. No a na závěr zde máme Přemka (Bolek Polívka), který bojuje se svou druhou mízou a vyhořelého rockera Gigiho (Zdeněk Žák), jenž má problémy s erekcí.

Pětice výtečníků dochází na sezení s atraktivní psycholožkou Lindou (Kristýny Hrušínská), jenže terapie se brzy zvrtne, přičemž otěže sezení přejímají „pacienti“, zatímco Linda se ocitá součástí soukolí bez možnosti zabrzdit.

Snímek vychází z divadelní hry debutujícího režiséra, která se v Divadle Na Jezerce těšila velkému ohlasu. Bohužel přerod z prken pódia do filmové podoby se nezdařil úplně ideálně a místo rozverné komedie dostáváme podivnou směsici nevyrovnaných hereckých výkonů a nepříliš vtipných sexistických scén, z nichž se podlézavě vyjevuje omlouvání šovinismu.

Velkým dílem se na tom podílí ploché vyobrazení postav, které sice skrývají dílčí zápletky, ale jejich uchopení nevyvolává v divákovi téměř žádné sympatie. Zároveň o žádném z charakterů není možné hovořit jako o určité formě anti-hrdiny, nebo že by se jednalo o úmyslnou karikaturu, který má svůj účel.

Milan Šteindler přehrává svým typickým způsobem, zatímco Bolek Polívka vystupuje až s chladně stoickým přesahem, který se hodí spíše do melancholického dramatu než do komedie. Kristýna Hrušínská je zase v roli psycholožky ztracená podobně jako její postava a někde na půl cesty mezi přehrávajícím Šteindlerem a až dramaticky strohým Polívkou je Jiří Mádl, který zvládá svou roli docela uvěřitelně zahrát.

Ale jak je asi zřejmé, takto rozštěpené herectví, které je spíše bezúčelným projevem neschopnosti udržet režijní otěže pevně v rukou než nečekanou genialitou, vnáší do emocionální stránky solidní zmatek. Ve výsledku se tak není moc čemu zasmát, ale zároveň se ve snímku neřeší nic podstatného, co by stálo z hlubší rozjímání.

Celkově tak jde o plochý pokus o konverzační komedii, který selhává na více frontách. Nevím, do jaké míry se scénář snímku liší od divadelní předlohy, ale výsledné zpracování rozhodně nedosahuje kvalit produkce, kterou bychom očekávali na stříbrném plátně. Kdyby šlo o televizní jednohubku, tak s přimhouřením obou očí by šlo snímek zkousnout, ale za návštěvu kina nestojí.

Celkové hodnocení: 25 %

Pánský klub (2022)

Hrají: Kristýna Hrušínská, Jiří Mádl, Milan Šteindler, Zdeněk Žák, Boleslav Polívka, Martin Leták, Nela Boudová, Hana Vagnerová, Jan Hrušínský, Dana Syslová, Patricie Pagáčová, Daniel Šváb, Miluše Šplechtová, Petr Brukner a další.

Režie: Matěj Balcar

Scénář: Matěj Balcar

Kamera: Aleš Svoboda

Hudba: Jan Kučera

Česko / 91 min / komedie

Související

Martin Pechlát v novém filmu Sucho režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámovo Sucho černobíle ohledává mezigenerační rozkol venkovského mikrosvěta

Nový snímek tuzemského autorského režiséra a vedoucího katedry režie pražské FAMU Bohdana Slámy se drží v tematicky stejných mantinelech, které si s jeho tvorbou spojujeme. Sucho reflektuje život na vesnici, mezigenerační rozpory a komplikované vztahy široké palety postav. Dočkáme se však vyschlé černobílé rodinné fresky, která vyniká jen v dílčích momentech.

Více souvisejících

recenze filmy Kina komedie české filmy film Pánský klub Boleslav Polívka Milan Šteindler Jiří Mádl Falcon (filmová distribuční společnost)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

Dva roky války na Ukrajině. Von der Leyenová je v Kyjevě, přijeli i další lídři

Na sobotu připadá druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu. Do Kyjeva při té příležitosti dorazila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová společně s předsedy vlád dvou členských zemí Evropské unie a kanadským premiérem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy