RECENZE: Po čem muži touží 2 uráží muže i ženy záplavou stereotypů

Řemeslně zvládnutá komedie s Annou Polívkovou, Jiřím Langmajerem a Markem Taclíkem je plná archetypů a sexistických stereotypů. Snímek je tak spíše hezky nasnímanou koláží, která vrství jeden pokleslejší fór za druhým, což má budit dojem nápadité společenské satiry. Výsledný dojem je však spíše tristní. Měli byste se snímku skutečně vyhnout?

Irena (Anna Polívková) je psycholožkou, byť ne zrovna profesionální, která se specializuje na partnerské vztah. Jenže dostane výpověď z nájmu ze své ordinace, a navíc přistihne svého přítele při nevěře. Aby si vyčistila hlavu, jde s kamarádkou Marcelou (Tereza Kostková) na víno. Opilá Irena se nakonec dostane na pouť, která je nepravděpodobně umístěna nedaleko Prahy. Tam se vydá do stanu, v němž u vědmy Zoltany (Zuzana Kronerová) vysloví nerozvážné přání; Chci bejt chlap!

A jak už to tak bývá, přání se do druhého dne vyplní. Irena již tak není neempatickou sobeckou ženou v těle Jiřího Langmajera, ale obyčejným chlapem, tedy vlastně sama sebou. Irena, teda teď už Iren, hledá pomoc, kterou najde u souseda Radima (Marek Taclík), jenž Irenu tajně miluje. A jako správný „princ“ považuje za povinnost Irenu ze svého zakletí osvobodit. Jenže nejprve musí Irena naučit, jak být chlapem, protože se zcela nečekaně chová zženštile. A přesně tak, se Irena nechovala.

Ano, v Po čem muži touží si vzala logika dovolenou. Kontinuita identity postavy vzala zcela za své a společně s kouzlem zmizela také emancipovaná silní žena a místo ní dostáváme archetyp slečinky v mužském těle. Že to příliš nedává smysl, to jistě ne. A v tuto chvíli začíná úřadovat Radim, který jakožto správný chlapák je vedoucím stavby a kapitán amatérského fotbalového klubu. Jako kontrast zcela zženštilého muže tedy dostáváme archetyp buranského prosťáčka.

Dále nastupuje odškrtávání seznamu stereotypů, které se střídají snad s každou scénou. Divák má skoro pocit, že si autoři scénáře našli nějakou encyklopedii stereotypů, a jejich pořadí postupně vybírají náhodným listováním. Snímek se tak stává nedůstojnou podívanou pro obě pohlaví.

Originalitu bychom u snímku hledali těžko, protože často staví na zaběhnutých formách. K tomu si však musíme připočíst ještě velmi častý pocit deja vu, protože dvojka nepokrytě vykrádá první díl. Spousta scén, jež jsme mohli vidět před čtyřmi lety, se tak přehraje v obráceném gardu. Těžko říct, jestli mělo jít o promyšlenou sebereflexi nebo o prostý nedostatek nápadů, ale tak či onak, snímek působí zvláštním dojmem, že jste jej už viděli.

Jedno se snímku musí nechat, produkční kvality jsou netradičně vysoké v porovnání s jinými českými komediemi. To je jediná vlastnost, která snímek drží nad propastí úplného odpadu. Je na zvážení, zda lze takto morálně pokleslý produkt ještě nazývat romantickou komedií, protože snímek hraničí s žánrem satirických komedií, jež cíleně pracují se stereotypy. Problém však je v tom, že Po čem muži touží 2 se bere příliš vážně na to, aby je bylo možné zařadit do tohoto subžánru a navíc jim chybí výraznější nadhled. Bohužel, snímek si na sebe zase vydělá, takže dříve nebo později dorazí další podobně morálně pokleslý počin.

Celkové hodnocení: 25 %

Po čem muži touží (2022)

Hrají: Jiří Langmajer, Marek Taclík, Anna Polívková, Tereza Kostková, Leoš Noha, Radek Holub, Zuzana Kronerová, Ondřej Kavan, Pavel Šimčík, Oskar Hes, Jiří Maryško a další.

Režie: Rudolf Havlík

Scénář: Rudolf Havlík, Filip Oberfalcer

Kamera: Václav Tlapák

Hudba: Ondřej Konvička

USA / 95 min / komedie

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy komedie film Po čem muži touží film Po čem muži touží 2 Jiří Langmajer Marek Taclík Anna Polívková Tereza Kostková Zuzana Krónerová (herečka) Ondřej Kavan (herec) CinemArt

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 34 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy