RECENZE: Psychologický thriller Modelář ukazuje, jak ideály mohou vést do pekel

Petr Zelenka je jedním z nejzajímavějších českých tvůrců, a dokazuje to i s novým snímkem Modelář, v němž tematizuje, jak je snadné na základě svých ideálů překročit meze zákona. Kryštofu Hádkovi v roli naivy, který touží po spravedlnosti, sekunduje výborný Jiří Mádl.

Zelenkovy filmy jsou tím originálnějším příspěvkem do současné české kinematografie. Vzpomeňme například na Knoflíkáře, Samotáře, Příběhy obyčejného šílenství či Ztraceni v Mnichově. Každý z jeho filmů se snaží prozkoumat určité zákoutí lidské společnosti, což se mu větší či menší míře daří.

Pavel (Kryštof Hádek) se vrátil z Iráku do Prhy a snaží se zorientovat po návratu do své vlasti. Kamarád ze střední školy Plech (Jiří Mádl) mu nabídnul práci operátora dronů, protože jeho dosavadní kolega se při natáčení zranil. Plech Pavla přesvědčí, aby s ním spolupracoval, a najednou se začne ukazovat, že Pavel se dokáže dostat ke správným lidem, a získat pro Plecha práci. Záhy začnou slušně vydělávat.

Ale idylka netrvá příliš dlouho. Pavel až chorobně touží po spravedlnosti, a proto odmítá spolupracovat s lidmi, jejichž minulost je značně pokřivená, což je pragmaticky smýšlejícímu Plechovi jedno. Představuje totiž prototyp kapitalisty, který dává přednost penězům před osobními antipatiemi.

Motorem snímku je dynamika mezi oběma kamarády, kteří zastávají odlišné názorové pozice. Zelenkovi se daří poměrně zdatně prokreslit rozdíly mezi idealistou a pragmatickým kapitalistou. Rovněž naráží na rozdílné pojetí práva v Evropě a ve Spojených státech. Evropské potažmo české právo je postaveno na otázce hledání pravdy, zatímco pro zámořské právo je důležitější motiv a cíl pachatele a k posuzování skutků přistupuje zkrátka více pragmaticky.

Filmu se zdárně daří nastavit zrcadlo mnohým aktuálním jevům ve společnosti, s nimiž se běžný český občan potýká. Ať už je to politik s bohatou bolševickou minulostí, neschopnost se orientovat v současném světě či lehkost, s jakou je možné podlehnout přesvědčení, že je nutné vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ostatně ona radikalizace běžného občana, je poměrně silným motivem, na němž se ukazuje, jak shoda několika okolností může vést k potenciálně hrůzostrašnému činu.

Drony je možné v Modeláři chápat nejen doslovně, ale také jako jakousi alegorii současných technologií, které umožňují cizím lidem nahlížet do lidského soukromí. Rovněž umožňují aktivistickým skupinám snáze proniknout k veřejnosti.

U kamery stál Alexander Šurkala, s nímž Petr Zelenka poslední dobou spolupracuje velmi často. Výsledkem je příjemný vizuální styl, který umí pracovat s tempem i dávkováním informací. Na České poměry se jedná o slušný nadprůměr.

Ovšem našla by se jedna výtka ryze technického rázu. Z nějakého důvodu, patrně ve snaze ušetřit za techniku či v postprodukci, se tvůrci rozhodli použít objektivy s velmi výraznou soudkovitou distorzí. Ta je patrná výhradně ve scénách v interiéru, kde bylo nutné použít širokoúhlé objektivy a narovinu musím říct, že svislé linie prohnuté do tvaru luku byly pro mě utrpením. Ale toto je spíše postesk člověka z oboru a běžný divák si tohoto neduhu s největší pravděpodobností ani nevšimne.

Modelář je solidní sondou do současné společnosti a pokouší se o reflexi problémů spojených se současným technologickým rozvojem na pozadí mystifikace aktuálního světa. Dozajista se jedná o jeden z lepších snímků, které současná česká kinematografie nabízí, ale je velká škoda, že poměrně spletitá podobenství současné společnosti nejsou dotaženy do konce. Slouží pouze jako popostrčení děje k zamýšlenému konci, kterému tak schází výraznější katarze. Je to nebetyčná škoda, protože nápadů měl Zelenka dost, ale schází jim pevnější propojení do výsledného sdělení, které se tak stává příliš rozvolněnou kritikou současné technokratické společnosti. Jasně vyřknuté poselství však schází, což tak nějak odpovídá celkovému vyznění Modeláře. Zelenka se zastavil na prahu rozražených dveří, ale dál se již neodvážil.

Celkové hodnocení: 60 %

Modelář (2020)

Hrají: Kryštof Hádek, Jiří Mádl, Veronika Khek Kubařová, Zuzana Fialová, Richard Stanke, Helena Dvořáková, Miroslav Hanuš, Jiří Štrébl, Kristýna Frejová, Kamil Halbich, Elizaveta Maximová, Martin Uhlíř

Režie: Petr Zelenka

Scénář: Petr Zelenka

Kamera: Alexander Šurkala

Hudba: Janez Dovč

Česko / 110 / drama, thriller, psychologický

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze film Modelář filmy Kina Petr Zelenka (scenárista a režisér) Kryštof Hádek Jiří Mádl Veronika Kubařová Zuzana Fialová Drony Falcon (filmová distribuční společnost)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

včera

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři

V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti stejnému měsíci v loňském roce evidují strážci zákona nárůst počtu úmrtí u motorkářů. Od začátku roku nepřežilo dopravní nehody 356 lidí, vyplývá ze statistik dopravní policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy