RECENZE: Temný seriál Zaklínač je možná nejlepší seriálová fantasy adaptace

Sága o Zaklínači je vrcholným dílem polského spisovatele Andrzeje Sapkowskeho a aktuálně se do seriálového ztvárnění tématu pustila streamovací společnost Netflix. Hlavní role vědmáka se ujal Henry Cavil, jemuž sekunduje úžasná Freya Allan jako Ciri a půvabná Anya Chalotra jako Yennefer.

Herecké obsazení budilo zprvu obavy, ale všechny postavy si docela sedly a Zaklínačův svět funguje. Henry Cavill vybrousil Geraltův drsňácký hlas a společně se slušnou muskulaturou působí jako vědmák věrohodně. K tomu připočtěte mix ironie, sarkasmu a pohrdání domýšlivými lidmi. Výsledkem je zajímavý charakter, na jehož vývoj se nejde netěšit.

Ciri je výborná a potěší i transformace Yennefer z obludy na překrásnou ženu, i když Chalotra nemá tak jemné rysy, které by této postově slušely více. Velmi dobrým detailem je degradace morální kvality, jež je spojená s přeměnou na okouzlující čarodějku. Proces přeměny pochází především od tvůrců seriálu, kteří se tak snaží objasnit, proč se Yennefer chová tak, jak se chová.

Hlavní problém první série pochází ze zdrojové látky, neboť čerpá z prvních dvou povídkových knih, tudíž děj místy postrádá jasnou spojitost. Tomu nepomáhá ani atemporální způsob výpravy, který diváka dokonale zmate a občas se dostaví WTF moment, když některá postava, která již zemřela, v následujícím díle opět žije – nu přece současný díl je vlastně retrospekcí do minulosti, ale to Vám nikdo nepoví a musíte si to domyslet samozřejmě sami.

Tvůrcům se podařilo velmi zdařile rekonstruovat temný svět, v němž žijí všelijaké nestvůry, s nimiž se vědmákové utkávají. Atmosféra převážně funguje, ale občas se člověk neubrání dojmu, že jako základní šablona slouží idealizovaná středověká Evropa, do níž se navíc promítají současné politicko-společenské nálady. Ani špína tak nějak nepůsobí úplně jako špína, podřadný lid je umazaný jen tak aby se neřeklo, a občas ten svět působí tak nějak trochu uměle.

To je nebetyčná škoda, protože vizuálně vypadá Zaklínač velmi dobře. Triky sice nejsou na úrovni Hry o trůny, ale naopak klání mečů vypadá minimálně o dvě třídy lépe a naturalističtěji. Velké přičinění na tom má Henry Cavill, který se během tréninku na postavu Geralta naučil práci s mečem na výbornou.

První série se docela podařila. Několik méně zdařilých momentů bohatě vynahradí ty dobře ztvárněné. Další série se na streamovací službě Netflix objeví až v roce 2021, takže je dost času vyladit těch pár míst, kde to drhne. Například slovo osud by se mohlo v dialozích objevovat tak o devadesát procent méně často.

The Witcher (1. série 2019)

Celkové hodnocení: 75 %

Hrají: Henry Cavill, Freya Allan, Joey Batey, Millie Brady, MyAnna Buring, Tom Canton, Anya Chalotra, Eamon Farren, Björn Hlynur Haraldsson, Adam Levy, Jodhi May, Lars Mikkelsen a další.

Tvůrci: Lauren Schmidt

Režie: Tomek Bagiński, Alik Sakharov, Alex Garcia Lopez, Charlotte Brändström, Marc Jobst

Předloha: Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář: Lauren Schmidt

Související

Více souvisejících

Zaklínač seriál "Zaklínač" fantasy drama thriller žánr: akční Freya Allan Henry Cavill Anya Chalotra Andrzej Sapkowski seriály Netflix recenze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

V Národním divadle se koná poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Janem Kačerem. Národní divadlo řeklo, kdy bude

Se zesnulým hercem a režisérem Janem Kačerem se lidé rozloučí příští týden v Národním divadle. Kačer, který patřil k hvězdám nové vlny českého filmu, zemřel v pátek dopoledne. Bylo mu 87 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy