RECENZE: Zaklínač 2 má více monster, přímočařejší děj a nevyvážené tempo

Geralt z Rivie se po dvou letech vrátil na obrazovky streamovací služby Netflix a opět ukázal, že umí monstrům sekat hlavy, ale zároveň dokáže nějakou ránu schytat. Druhá série dostala větší rozpočet, takže zbylo více peněz na lokace a příšery, přičemž zůstala nadprůměrná akce. A konečný verdikt?

Druhá série popisuje událost z několika povídek a již se dostáváme také k prvnímu románu Krev elfů (1994). K již tak bohatému základu si autoři připsali několik doplňujících linek, které spíše činí děj méně přehledným, než že by mu pomáhaly, ale dávají divákům několik klíčových informací, jež by mu měly lépe proniknout do událostí. Sice by to šlo provést jinak, ale autoři si zvolili tento způsob a nezbývá nám nic jiného než jejich volbu respektovat. Horší je, že tyto sekvence občas nabourávají vnitřní logiku postav. Nejedná se sice o úplné podkopání základů, ale místy se některá z nich zachová zcela proti očekávání, zatímco později zase zapadne zpět do svých kolejí.

Hlavní dějová linie se tak opět věnuje Geraltovi a Ciri. Trochu do pozadí se tentokrát odsunul Marigold a Yennefer, ale ti jsou opět přítomni klíčovým okamžikům v druhé polovině série. Velmi kladně lze zhodnotit obsazení Kima Bodnia do role Vesemira, který zdatně doplňuje již známé vedlejší postavy. Ostatní zaklínači jsou tak spíše do počtu a později se jednoduše zařadí mezi řadové pěšce na popravu, aniž bychom si s nimi divák vybudoval nějaký zásadnější vztah. Obecně lze však říct, že casting je velmi povedený, i když některé postavy svou typologií úplně neodpovídají knižní předloze, nicméně po herecké stránce nelze nic namítat.

Samostatnou kapitolou jsou pak akční scény, které jsou natočeny opět velmi dobře a asi lze říct, že se jejich dynamika oproti první sérii posunula trochu kupředu. K tomu dopomáhá také výborná kamera, která místy připomíná Kingsmany od Matthewa Vaughna. No dobře, Kingsmani jsou trochu jiná liga, ale inspirace zde jsou zřejmé. Ostatně na choreografii akčních scén a jejich samotném provedení se podílel Wolfgang Stegemann, který na plac Zaklínače přispěchal hned po dokončení natáčení Mission Impossible. Nyní je již patrné odkud vane vítr od čepelí zaklínačských mečů.

Již jsme zmínili, že rozpočet druhé série byl o něco větší než u té první. Konkrétní čísla nebyly nikdy zveřejněna, ale zasvěcení hovoří o částce zhruba 10 mil. dolarů na jeden díl první řady, zatímco rozpočet jednotlivých dílů druhé série by se měl pohybovat někde okolo 15-20 mil. dolarů. Částku je však nutné brát s určitou rezervou, neboť se jedná pouze o nepotvrzené informace.

Naditější měšec se pozitivně projevil na designu lokací, množství monster a jejich detailech. Některé kousky bestiáře se kvalitou zpracování blíží filmové produkci, ale je pravda, že na obrazovkách se mihnou jen na několik desítek sekund, než jejich existenci ukončí meč zaklínače. Rovněž přibylo i trikových sekvencí, takže se dočkáme i více magie či expozic virtuálních lokací. Triky sice občas trochu zazlobí, ale nejedná se o nic zásadního, co by narušilo celkový dojem.

Zatím jsme se zabývali spíše pozitivy seriálu, ale bohužel je nutné zmínit i několik negativních věcí. Největší problém leží v nevyrovnanosti tempa, které se mění s přeskakováním mezi jednotlivými paralelními liniemi. Naštěstí se tak již nekoná pro mnoho diváků matoucí přeskakování na časové ose, ale i tak bylo občas náročné sledovat spojitosti jednotlivých příběhů, jejichž protnutí nastane až v budoucích sériích. Je to zkrátka nevyhnutelná daň za to, že se autoři snaží zachytit střípky mozaiky, které v knize fungují, ale převedení vícevrstevného děje na obrazovky je většinou pro tvůrce zapeklitý problém.

Druhá série Zaklínače rozhodně nezklamala, ale zcela určitě opět přilila trochu petroleje do ohně zarytých příznivců knižní podoby či herní adaptace. Je sympatické, že si seriál snaží prošlapat svou vlastní cestičku světem, který je až příliš mnoha lidem dobře znám. Proto se najde mnoho šťouralů, jež věří, že zrovna jejich pohled je ten správný. Na druhou stranu je dobře, že se tvůrci nesněží pouze slepě následovat volání fanoušků a pokoušejí se do Sapkowskiho díla vnést i trochu vlastních nápadů.

My méně zaujatí můžeme být rádi, že zde máme po Hře o trůny další špičkový fantasy seriál, který sice za Písní ledu a ohně lehce zaostává, ale svou druhou sérii potvrdil své kvality. Řemeslně se jedná o poctivou podívanou s nadstandartními triky a výbornými akčními scénami, kterých by mohlo být o něco více, protože svým provedením znatelně převyšují dialogy, jež v některých pasážích působí jako nutná stafáž. Zaklínače byste si měli rozhodně pustit.

Celkové hodnocení: 75 % / 75 %

The Witcher (2021 – 2. sezóna / 2019 – 1. sezóna)

Hrají: Henry Henry Cavill, Freya Allan, Anya Chalotra, Adjoa Andoh, Graham McTavish, Simon Callow, Chris Fulton, Cassie Clare, Kevin Doyle, Liz Carr, Kristofer Hivju, Kim Bodnia a další.

Tvůrci: Lauren Schmidt

Režie: Sarah O'Gorman, Stephen Surjik, Edward Bazalgette, Louise Hooper

Předloha: Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář: Lauren Schmidt

Související

Více souvisejících

seriál "Zaklínač" recenze seriály Zaklínač Andrzej Sapkowski Henry Cavill Freya Allan Netflix sci-fi fantasy žánr: akční horor

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 45 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy