RECENZE: Zaklínač 2 má více monster, přímočařejší děj a nevyvážené tempo

Geralt z Rivie se po dvou letech vrátil na obrazovky streamovací služby Netflix a opět ukázal, že umí monstrům sekat hlavy, ale zároveň dokáže nějakou ránu schytat. Druhá série dostala větší rozpočet, takže zbylo více peněz na lokace a příšery, přičemž zůstala nadprůměrná akce. A konečný verdikt?

Druhá série popisuje událost z několika povídek a již se dostáváme také k prvnímu románu Krev elfů (1994). K již tak bohatému základu si autoři připsali několik doplňujících linek, které spíše činí děj méně přehledným, než že by mu pomáhaly, ale dávají divákům několik klíčových informací, jež by mu měly lépe proniknout do událostí. Sice by to šlo provést jinak, ale autoři si zvolili tento způsob a nezbývá nám nic jiného než jejich volbu respektovat. Horší je, že tyto sekvence občas nabourávají vnitřní logiku postav. Nejedná se sice o úplné podkopání základů, ale místy se některá z nich zachová zcela proti očekávání, zatímco později zase zapadne zpět do svých kolejí.

Hlavní dějová linie se tak opět věnuje Geraltovi a Ciri. Trochu do pozadí se tentokrát odsunul Marigold a Yennefer, ale ti jsou opět přítomni klíčovým okamžikům v druhé polovině série. Velmi kladně lze zhodnotit obsazení Kima Bodnia do role Vesemira, který zdatně doplňuje již známé vedlejší postavy. Ostatní zaklínači jsou tak spíše do počtu a později se jednoduše zařadí mezi řadové pěšce na popravu, aniž bychom si s nimi divák vybudoval nějaký zásadnější vztah. Obecně lze však říct, že casting je velmi povedený, i když některé postavy svou typologií úplně neodpovídají knižní předloze, nicméně po herecké stránce nelze nic namítat.

Samostatnou kapitolou jsou pak akční scény, které jsou natočeny opět velmi dobře a asi lze říct, že se jejich dynamika oproti první sérii posunula trochu kupředu. K tomu dopomáhá také výborná kamera, která místy připomíná Kingsmany od Matthewa Vaughna. No dobře, Kingsmani jsou trochu jiná liga, ale inspirace zde jsou zřejmé. Ostatně na choreografii akčních scén a jejich samotném provedení se podílel Wolfgang Stegemann, který na plac Zaklínače přispěchal hned po dokončení natáčení Mission Impossible. Nyní je již patrné odkud vane vítr od čepelí zaklínačských mečů.

Již jsme zmínili, že rozpočet druhé série byl o něco větší než u té první. Konkrétní čísla nebyly nikdy zveřejněna, ale zasvěcení hovoří o částce zhruba 10 mil. dolarů na jeden díl první řady, zatímco rozpočet jednotlivých dílů druhé série by se měl pohybovat někde okolo 15-20 mil. dolarů. Částku je však nutné brát s určitou rezervou, neboť se jedná pouze o nepotvrzené informace.

Naditější měšec se pozitivně projevil na designu lokací, množství monster a jejich detailech. Některé kousky bestiáře se kvalitou zpracování blíží filmové produkci, ale je pravda, že na obrazovkách se mihnou jen na několik desítek sekund, než jejich existenci ukončí meč zaklínače. Rovněž přibylo i trikových sekvencí, takže se dočkáme i více magie či expozic virtuálních lokací. Triky sice občas trochu zazlobí, ale nejedná se o nic zásadního, co by narušilo celkový dojem.

Zatím jsme se zabývali spíše pozitivy seriálu, ale bohužel je nutné zmínit i několik negativních věcí. Největší problém leží v nevyrovnanosti tempa, které se mění s přeskakováním mezi jednotlivými paralelními liniemi. Naštěstí se tak již nekoná pro mnoho diváků matoucí přeskakování na časové ose, ale i tak bylo občas náročné sledovat spojitosti jednotlivých příběhů, jejichž protnutí nastane až v budoucích sériích. Je to zkrátka nevyhnutelná daň za to, že se autoři snaží zachytit střípky mozaiky, které v knize fungují, ale převedení vícevrstevného děje na obrazovky je většinou pro tvůrce zapeklitý problém.

Druhá série Zaklínače rozhodně nezklamala, ale zcela určitě opět přilila trochu petroleje do ohně zarytých příznivců knižní podoby či herní adaptace. Je sympatické, že si seriál snaží prošlapat svou vlastní cestičku světem, který je až příliš mnoha lidem dobře znám. Proto se najde mnoho šťouralů, jež věří, že zrovna jejich pohled je ten správný. Na druhou stranu je dobře, že se tvůrci nesněží pouze slepě následovat volání fanoušků a pokoušejí se do Sapkowskiho díla vnést i trochu vlastních nápadů.

My méně zaujatí můžeme být rádi, že zde máme po Hře o trůny další špičkový fantasy seriál, který sice za Písní ledu a ohně lehce zaostává, ale svou druhou sérii potvrdil své kvality. Řemeslně se jedná o poctivou podívanou s nadstandartními triky a výbornými akčními scénami, kterých by mohlo být o něco více, protože svým provedením znatelně převyšují dialogy, jež v některých pasážích působí jako nutná stafáž. Zaklínače byste si měli rozhodně pustit.

Celkové hodnocení: 75 % / 75 %

The Witcher (2021 – 2. sezóna / 2019 – 1. sezóna)

Hrají: Henry Henry Cavill, Freya Allan, Anya Chalotra, Adjoa Andoh, Graham McTavish, Simon Callow, Chris Fulton, Cassie Clare, Kevin Doyle, Liz Carr, Kristofer Hivju, Kim Bodnia a další.

Tvůrci: Lauren Schmidt

Režie: Sarah O'Gorman, Stephen Surjik, Edward Bazalgette, Louise Hooper

Předloha: Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář: Lauren Schmidt

Související

Více souvisejících

seriál "Zaklínač" recenze seriály Zaklínač Andrzej Sapkowski Henry Cavill Freya Allan Netflix sci-fi fantasy žánr: akční horor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy