RECENZE: Srdce na dlani je bezbolestná romantická komedie o lásce v každém věku

Scenárista a režisér Martin Horský se do povědomí dostal snímky Bezva ženská na krku, a hlavně kladně přijatou romantickou komedií Ženy v běhu. I tentokrát se mu podařilo sehnat solidní herecké obsazení v čele s Boleslavem Polívkou, Matoušem Rumlem a Eliškou Balzarovou. Těšit se tak můžete na příjemnou podívanou, která neurazí ale ani nenadchne.

Jozef (Boleslav Polívka) je vdovec, který žije ve dvougeneračním domě spolu se synem Karelem (Vladimír Polívka). Oba herce pojí stejné rodinné pouto také ve skutečnosti. Karel je upoutaný na invalidní vozík, jelikož v mládí holdoval adrenalinovému volnému lezení, tedy lezení bez jištění, jež se mu stalo osudným a po nehodě zůstal ochrnutý na dolní končetiny.

Záhy se do jejich domu přistěhuje i Karlova sestra Anička (Jana Pidrmanová), která načapala svého manžela (Petr Vaněk) při nevěře. Kdo by čekal v jeho loži cizí ženu bude zklamán, protože již upoutávka odhaluje, že se neřesti účastnil soused, pan Králík (Hynek Čermák). Proto se mimochodem v patnácti minutách dočkáme několika narážek na roztomilé zvířátko s dlouhýma ušima, ale bohužel, příliš úrodné půdy pro poměrně okaté vtípky se v hledišti nenašlo.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak do sousedního domu se z cizina vrací Pavel (Matouš Ruml). A jak se říká, stará láska nerezaví a Pavel se začne snažit obnovit zpřetrhané pouto s Aničkou. K tomu všemu se ještě občas přimotá Aniččin syn Honzík, který s dětskou naivitou komentuje dění či občas řekne něco, co mělo zůstat skryto.

Abychom rozehrání prvního dějství dovedli do zamýšleného obrazu, doplňme ještě, že Jozef se ve svém věku čerstvého penzisty začne ucházet o Marušku (Eliška Balzarová), Karlovi se zase zalíbí Honzíkova učitelka ze školky Eliška (Kristýna Svarinská) a Honzík se zase zakouká do spolužačky ze školky Evičky.

Pokud se Vám zdá, že je toho nějak hodně, tak ano, máte pravdu. Jedná se o klasickou síť vztahů, které značí mnoho nápadů, ale neschopnost je subsumovat do sevřené dějové linie. V podstatě se zde odehrávají tři samostatné příběhy, které spolu příliš nesouvisejí a žijí si tak trochu vlastním životem. Skoro by se dalo říct, že se jedná o tři epizody z nějakého volného seriálu na téma láska.

Nicméně po produkční stránce se podařilo udržet řídký steh dostatečně silnou nití, takže se jednotlivé linie nedrolí a celý snímek funguje poměrně obstojně. Minimálně tedy v kontextu tuzemské tvorby. Snímek jde divákům hodně naproti a hodně se snaží tvářit, že se jedná o oddechovku, v níž v podstatě neexistují antagonisté a všichni jsou strašně v pohodě a fajn.

Světě div se, ono to funguje. Ale právě absence nějakého výrazného protivenství hodně oslabuje vyústění jednotlivých příběhů, přitom scénář má dost míst na to, aby se tnulo do živého. Bohužel tyto místa zůstaly nevyužitá.

Mírným zklamáním je kamera, která moc nevybočuje ze zaběhnutých standardů. Naštěstí se postprodukce vyvarovala pastelových barviček, takže snímek působí relativně civilně, a tak nějak uvěřitelně.

Samostatnou kapitolou jsou de facto cameo role Hynka Čermáka, Marka Taclíka, Jaromíra Noska, Pavly Tomicové a Jaroslavy Kretschmerové. Na jednu stranu je to sympatický pokus, který však ukazuje, jak si s tím tuzemská produkce neumí poradit. Tady je rozhodně prostor ke zlepšení.

Srdce na dlani je nekonfliktní odpočinková romantická komedie, která se snaží zalíbit maximu diváků. Paradoxně absence výraznějšího konfliktu je to, co snímek postrádá, protože není to ani dost komedie. Na druhou stranu, filmu je těžké něco explicitně vytknout. Herecké výkony, i vzhledem k solidnímu obsazení, jsou odpovídající látce scénáře. Je zkrátka příjemný oddechový snímek, který nemá ambice řešit nějaké společenské, dilemata a po jeho shlédnutí budete z hlediště odcházet s příjemným pocitem. Dá se tak říct, že zadání bylo splněno, ale nic navíc nečekejte.

Celkové hodnocení: 60 %

Hrají: Vladimír Polívka, Eliška Balzerová, Matouš Ruml, Jana Pidrmanová, Boleslav Polívka, Kristína Svarinská, Veronika Khek Kubařová, Petr Vaněk, Hynek Čermák, Jaroslava Kretschmerová, Pavla Tomicová, Marek Taclík, Jaromír Nosek

Režie: Martin Horský

Scénář: Martin Horský

Kamera: Jan Drnek

Česko / 95 min / komedie

Související

Kurt Cobain

RECENZE: Před 30 lety zemřel frontman Nirvany. Podcast Cobain jej portrétuje v širokých souvislostech

Idol, legenda, rebel a svéráz. Obdobných přízvisek pro Kurta Cobaina bychom nalezli tucet. Kapela Nirvana, s níž je jeho jméno neodmyslitelně spjato, je dodnes fenoménem, na nějž minimálně v podobě merche narazíte snad každý den. Podcast Cobain se na hudebníkův život, jenž byl postupem let zahuštěn mytizujícím oparem, kouká odlišnou perspektivou se značně trpkým podtónem a ptá se, co nám ve světě bez Kurta z Kurta zbylo. 

Více souvisejících

recenze Kina filmy komedie české filmy film "Srdce na dlani" Martin Horský (režisér scénarista) Matouš Ruml (herec) Anna Polívková Boleslav Polívka Hynek Čermák (herec) CinemArt

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy