RECENZE: Čtvrtá série Stranger Things je ukázkou precizní scenáristické práce

Jedna z největších událostí roku na streamovací platformě Netflix se opět dočkala velmi kladného přijetí kritiků i veřejnosti. Se stárnoucími dětskými hrdiny sice mizí kouzlo dětské naivity, ale zato se komplikují vztahy mladých hrdinů, kteří se musí postavit další hrozbě, jež tentokrát může zničit celý svět.

Bratrská dvojice tvůrců Matta a Rosse Duffera opět předvádí krásnou scénáristickou studii, jak psát seriály. Vezmete základní fungující ingredience, zohledníte psychologický vývoj dospívajících hrdinů a připravíte jim nového protivníka, který je více než rovnocenným. A nemusíte být ani kdo ví jak originální, jen musíte mít shlédnout dost snímků z žánru, který chcete obsáhnout a vhodně vytáhnout fungující koncepce. Pak už jen stačí vše vhodně spojit do jednoho fungujícího celku.

Že to není tak jednoduché, o tom se přesvědčilo mnoho tvůrců, ale bratři Dufferové ani napočtvrté nezaváhali a servírují poctivou podívanou s prvky hororu, dramatu, thrilleru i komedie. Silnou inspirací pro hlavního záporáka Vecnu se tentokrát stala Noční můra z Elm Street – ale nic více neprozradíme, protože jedním z hlavních devíz seriálu je precizní dávkování informací. Z nich si divák spolu s protagonisty postupně skládá celou skládačku. Přestože obrysy si dokážeme představit již po prvních dílech, tvůrcům se podařilo ukrýt několik zásadních odhalení, jež si ponechali do posledních třech dílů.

Samotný děj se tentokrát dělí do třech samostatných linií, které se očekávaně propojí v závěru řady. První dějová linie se točí okolo El (Millie Bobby Brown), druhá sleduje Willa (Noah Schnapp) a Mika (Finn Wolfhard) a třetí diváka zavede až do Ruska, kde se Joyce (Winona Ryder) vydává zachránit Hoopera (David Harbour).

Příjemným překvapením jsou nové postav. Eddie (Joseph Quinn) potěší zejména fanoušky metalu, jestliže se jim podaří zkousnout poměrně charakteristický archetyp metalisty, který se v poslední době objevil v seriálech a filmech. Robin (Maya Hawke) pak do série přináší LGBT+ element, který je v současné době moderním, zejména pak v amerických produkcích.

Chemie hereckého ansámblu funguje i tentokrát skvěle, což je vidět hlavně u mladých herců, jejichž dialogy mají patřičný náboj. Dvojsečně působí jen linie s Joyce a Hooperem, která pro samotný děj nepřináší nic důležitého, ale zato divákům dopřává několik soubojů s demogorgy.

Vizuální stránka je opět na vysoké úrovni a společně s výborným soundtrackem dělají ze seriálu událost, která se téměř dokáže vyrovnat Hře o trůny. Stranger Things pak jasně vedou v popkulturním zásahu. Bratři Dufferové totiž použili skladbu Running Up That Hill od Kate Bush, která díky tomu po 44 letech opět obsazuje první příčky hitparád. Malého nakopnutí se dočkala i Metallica, jejichž Master Of Puppets zase kraluje v rockovém žebříčku iTunes.

Seriál Stranger Things je bezesporu jedním z nejvlivnějších seriálů současnosti, což potvrzují divácké ohlasy. Čtvrtá řada se opět drží vysoko nad průměrem a těží zejména z dobře postaveného scénáře. Na něm se hodně podepisuje obeznámenost autorů se zpracovávanou látkou, což je patrné tehdy, kdy se v seriálu objevují drobné odkazy na známá díla či otevřeně přiznané inspirace. Pozitivní však je, že Stranger Things nepůsobí jako neoriginální slepenec již viděného, ale tvůrcům se daří přinést do známých šablon určitý element aktualizace a oživení, takže výsledný produkt působí svěže a prolíná se jím příjemný nostalgická patina. Čtvrtou sérii tak můžeme jedině doporučit.

Celkové hodnocení: 85 %

Stranger Things (4. sezóna. 2022)

Hrají: David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp, Sadie Sink, Amybeth McNulty, Myles Truitt, Regina Ting Chen a další.

Tvůrci: Matt Duffer, Ross Duffer

Režie: Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Nimród Antal

Scénář: Matt Duffer, Ross Duffer, Paul Dichter, Kate Trefry, a další.

Kamera: Caleb Heymann, Brett Jutkiewicz, Lachlan Milne

Hudba: Kyle Dixon, Michael Stein

USA / 63–150 min (13 h 2 min) / drama, fantasy, horor, mysteriózní, sci-fi, thriller

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze seriály tv seriály Netflix horor Seriál Stranger Things sci-fi fantasy

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy