RECENZE: Čtvrtá série Stranger Things je ukázkou precizní scenáristické práce

Jedna z největších událostí roku na streamovací platformě Netflix se opět dočkala velmi kladného přijetí kritiků i veřejnosti. Se stárnoucími dětskými hrdiny sice mizí kouzlo dětské naivity, ale zato se komplikují vztahy mladých hrdinů, kteří se musí postavit další hrozbě, jež tentokrát může zničit celý svět.

Bratrská dvojice tvůrců Matta a Rosse Duffera opět předvádí krásnou scénáristickou studii, jak psát seriály. Vezmete základní fungující ingredience, zohledníte psychologický vývoj dospívajících hrdinů a připravíte jim nového protivníka, který je více než rovnocenným. A nemusíte být ani kdo ví jak originální, jen musíte mít shlédnout dost snímků z žánru, který chcete obsáhnout a vhodně vytáhnout fungující koncepce. Pak už jen stačí vše vhodně spojit do jednoho fungujícího celku.

Že to není tak jednoduché, o tom se přesvědčilo mnoho tvůrců, ale bratři Dufferové ani napočtvrté nezaváhali a servírují poctivou podívanou s prvky hororu, dramatu, thrilleru i komedie. Silnou inspirací pro hlavního záporáka Vecnu se tentokrát stala Noční můra z Elm Street – ale nic více neprozradíme, protože jedním z hlavních devíz seriálu je precizní dávkování informací. Z nich si divák spolu s protagonisty postupně skládá celou skládačku. Přestože obrysy si dokážeme představit již po prvních dílech, tvůrcům se podařilo ukrýt několik zásadních odhalení, jež si ponechali do posledních třech dílů.

Samotný děj se tentokrát dělí do třech samostatných linií, které se očekávaně propojí v závěru řady. První dějová linie se točí okolo El (Millie Bobby Brown), druhá sleduje Willa (Noah Schnapp) a Mika (Finn Wolfhard) a třetí diváka zavede až do Ruska, kde se Joyce (Winona Ryder) vydává zachránit Hoopera (David Harbour).

Příjemným překvapením jsou nové postav. Eddie (Joseph Quinn) potěší zejména fanoušky metalu, jestliže se jim podaří zkousnout poměrně charakteristický archetyp metalisty, který se v poslední době objevil v seriálech a filmech. Robin (Maya Hawke) pak do série přináší LGBT+ element, který je v současné době moderním, zejména pak v amerických produkcích.

Chemie hereckého ansámblu funguje i tentokrát skvěle, což je vidět hlavně u mladých herců, jejichž dialogy mají patřičný náboj. Dvojsečně působí jen linie s Joyce a Hooperem, která pro samotný děj nepřináší nic důležitého, ale zato divákům dopřává několik soubojů s demogorgy.

Vizuální stránka je opět na vysoké úrovni a společně s výborným soundtrackem dělají ze seriálu událost, která se téměř dokáže vyrovnat Hře o trůny. Stranger Things pak jasně vedou v popkulturním zásahu. Bratři Dufferové totiž použili skladbu Running Up That Hill od Kate Bush, která díky tomu po 44 letech opět obsazuje první příčky hitparád. Malého nakopnutí se dočkala i Metallica, jejichž Master Of Puppets zase kraluje v rockovém žebříčku iTunes.

Seriál Stranger Things je bezesporu jedním z nejvlivnějších seriálů současnosti, což potvrzují divácké ohlasy. Čtvrtá řada se opět drží vysoko nad průměrem a těží zejména z dobře postaveného scénáře. Na něm se hodně podepisuje obeznámenost autorů se zpracovávanou látkou, což je patrné tehdy, kdy se v seriálu objevují drobné odkazy na známá díla či otevřeně přiznané inspirace. Pozitivní však je, že Stranger Things nepůsobí jako neoriginální slepenec již viděného, ale tvůrcům se daří přinést do známých šablon určitý element aktualizace a oživení, takže výsledný produkt působí svěže a prolíná se jím příjemný nostalgická patina. Čtvrtou sérii tak můžeme jedině doporučit.

Celkové hodnocení: 85 %

Stranger Things (4. sezóna. 2022)

Hrají: David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp, Sadie Sink, Amybeth McNulty, Myles Truitt, Regina Ting Chen a další.

Tvůrci: Matt Duffer, Ross Duffer

Režie: Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Nimród Antal

Scénář: Matt Duffer, Ross Duffer, Paul Dichter, Kate Trefry, a další.

Kamera: Caleb Heymann, Brett Jutkiewicz, Lachlan Milne

Hudba: Kyle Dixon, Michael Stein

USA / 63–150 min (13 h 2 min) / drama, fantasy, horor, mysteriózní, sci-fi, thriller

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze seriály tv seriály Netflix horor Seriál Stranger Things sci-fi fantasy

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 36 minutami

před 49 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

V Kosovu zaútočily desítky profesionálně vycvičených ozbrojenců. Policie je obklíčila

Kosovský premiér Albin Kurti informoval o incidentu, který se v neděli odehrál ve vesnici Banjska. Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců s profesionálním výcvikem. Stalo se tak pár hodin po oznámení, že během střetů byl zabit kosovský policista.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy