RECENZE: Střídavka pohřbívá zajímavý námět pod hromadou zkratek, klišé a šablon

Dobře obsazená romantická komedie slibovala neokoukané téma střídavé péče o děti, ale záhy se ukáže, že jde jen o jinak zarámovanou klasickou českou komedii. Nechybí typicky buranské charaktery, lechtivé pomrkávání ani pseudochlapácké honění ega. Střídavka tak sice nenadchne, ani neurazí a cílová skupina bude spokojena.

Honza (Martin Hofmann) čeká dítě se Zuzanou (Kristína Svarinská), ale zároveň má dvě děti se svou bývalou ženou Adélou (Jitka Čvančarová), které bude mít nově ve střídavé péči. Adéla se mezitím provdala za Roberta (Jiří Vyorál), který již má dvě děti s Katkou (Anna Polívková), jež se doposud nedokázala smířit s tím, že se s ní Robert rozešel.

Záhy se ukazuje, že sladit střídavou péči mezi třemi rodinami je téměř nadlidský úkol, takže Honza navrhne, že si udělají týdenní rozvrh. A tím v podstatě téma střídavé péče končí. Dojde ještě na několik hlášek od dětí, pár trapných situací, a to je vše. Zhruba od poloviny snímku se totiž těžiště děje přelévá v klasické vztahové pnutí mezi Honzou a Zuzanou, která se chce vdát, ale „natvrdlý“ Honza se k ničemu nemá. Je škoda, že scénář uteče od poměrně zajímavě rozehraného konceptu k celkem ohrané zápletce, která se navíc vyřeší mávnutím kouzelného proutku.

Tím se dostáváme ke scénáři, jenž trpí zbytečnými zkratkami, zatímco upřednostňuje komediální prvky, což je typický nešvar českých komedií. Dialogy povětšinou fungují, ale na několika místech působí kostrbatě a strojeně. S tím se vážou také snahy vyprodukovat dramatické momenty mezi jednotlivými postavami, které v rámci předchozího děje působí nekonzistentně, což podrývá jejich důvěryhodnost.

Problematická je také kamera, která často využívá televizní postupy a občas zazlobí i střih, jenž je v několika místech trochu nesmyslný. Obecně vizuál odpovídá spíše dobře pojatému televiznímu filmu, jež produkci určené pro stříbrná plátna.

Snímek tak nad vodou drží slušné herecké výkony. Především Jitka Čvančarová jako ostřílená mamina působí přirozeně. Jiná písnička je to však s Martinem Hofmannem, který hlavně v úvodu snímku zbytečně přehrává a celý charakter tak zpočátku působí lehce jako karikatura. Postupně se však uklidní a do celkového konceptu relativně dobře zapadne.

Celkově jde o průměrnou českou romantickou komedii, v níž vlastně o nic nejde a všichni předem tušíme, že všechno dobře dopadne. Vzhledem k rozumné stopáži snímek vcelku svižně uteče a zbytečně z něj nevystupuje bezvýznamná stafáž, bez níž se ale neobejde. Střídavka je tak snímkem, který nikoho neurazí, cílová skupina bude spokojena. Alespoň, pokud jde soudit dle reakcí v sále. A nikoho dalšího snímek nejspíše zajímat nebude.

Celkové hodnocení: 50 %

Střídavka (2022)

Hrají: Jitka Čvančarová, Martin Hofmann, Anna Polívková, Eva Holubová, Kristína Svarinská, Jiří Vyorálek, Halka Jeřábek Třešňáková, Tomáš Dalecký, Sára Lutovská, Jan Antonín Verner, Amálie Stella Hamzová, Barbora Dragounová

Režie: Petr Nikolaev

Scénář: Lucie Konečná

Kamera: Viktor Smutný

Česko / 88 min / komedie

Související

Kurt Cobain

RECENZE: Před 30 lety zemřel frontman Nirvany. Podcast Cobain jej portrétuje v širokých souvislostech

Idol, legenda, rebel a svéráz. Obdobných přízvisek pro Kurta Cobaina bychom nalezli tucet. Kapela Nirvana, s níž je jeho jméno neodmyslitelně spjato, je dodnes fenoménem, na nějž minimálně v podobě merche narazíte snad každý den. Podcast Cobain se na hudebníkův život, jenž byl postupem let zahuštěn mytizujícím oparem, kouká odlišnou perspektivou se značně trpkým podtónem a ptá se, co nám ve světě bez Kurta z Kurta zbylo. 

Více souvisejících

recenze Kina filmy české filmy komedie film Střídavka Jitka Čvančarová Martin Hofmann Anna Polívková Eva Holubová Bontonfilm

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy