RECENZE: Super-Blb promarnil příležitost natrhnout superhrdinským snímkům kaťata

Další z řady komedii od Philippa Lacheaua, která se tentokrát inspiruje u superhrdinských snímků. Trailer odhalil, že snímek dokáže chytře parodovat ikonické momenty z filmů se známými komiksovými hrdiny, zatímco zbytek dává tušit potrhlou francouzskou komedii, takže jak to nakonec dopadlo?

Cédric (Philippe Lacheau) je neúspěšný herec, který pracuje jako poslíček. Přihlásí se na konkurz role Badmana, temného superhrdiny, který jako by z oka vypadl Batmenovi od DC. Roli nakonec dostane a během přípravy na natáčení nabere několik kilo svalů a naučí se akrobacii a bojová umění. Jenže, po natáčení mu zavolají z nemocnice, že jeho otec měl nehodu a Cédric se rozhodne za ním vypravit, přičemž si „vypůjčí“ obrněné auto, které je rekvizitou v natáčeném snímku. Během jízdy do nemocnice však dojde k nehodě a Cédric ztratí paměť.

Jakmile se probere, zjistí, že sedí v podivném autě, na sedadle je taška plná peněz a v ní zbraň. Jeho zmatení dále prohlubuje zvláštní černý oblek. Načež se dá na útěk před přijíždějící policií a později jej další rekvizity z natáčení přesvědčí, že je superhrdina, který musí zachránit svou manželku a syna ze spárů šíleného Klauna.

Kladem snímku je určitě snaha o vlastní příběh, který je lemován parodovanými momenty vykradenými ze známých komiksových snímků, jež jsou často pro dané superhrdiny ikonické. Tyto výpůjčky většinou funguji na výbornou a díky příběhovému oblouku se nedostáváme k pouhé mozaice citovaných sekvencí.

Ale vlastní příběh je i největším problémem, s nímž se snímek potýká. Jakmile dojde na pokusy o originální dějovou linii, začne s scénář drolit a upadá do až příliš zbytečné trapnosti. Je to vážně škoda, protože serióznější vyprávění funguje s karikaturami superhrdinských obrazů mnohem lépe, než přiznaná podivnost a deviace.

Na druhou stranu musíme pochválit souboje, které mají slušnou choreografii i celkovou řemeslnou úroveň. Sice je vidět, že se s nimi museli tvůrci šetřit, aby na nich nevyplácali celý rozpočet, ale žádný souboj není odbytý a vizuálně vypadají velmi dobře.

Velmi dobrou práci odvedl také dramaturg, protože vnitřní logika snímku funguje velmi dobře. Když je něco důležité pro budoucí vývoj, tak je tomu věnována patřičná pozornost. Preciznost výpravy je až do očí bijící v kontrastu se slabší obsahovou a dialogickou linkou příběhu.

Samostatnou kapitolou jsou pak vizuální efekty, které občas vypadají velmi archaicky a rušivě, jindy zase fungují. Zkrátka rozpočet nebyl nafukovací, a tak bylo nutné volit, kdy efekty udělat pořádně a kdy to zase nebude tak vadit, když jejich kvalitu ponecháme někde na přelomu tisíciletí.  

Pro Philippa Lacheaua to není první snímek, v němž si střílí ze současné popkultury. Možná si vzpomenete na snímek Nicky Larson: Agent amatér (2018), v němž svérázným způsobem adaptovali japonský komiks City Hunter. Tentokrát jsme však o pomyslný stupínek níže. Super-Blb má dobrý recept obsahující dostatek dobrých ingrediencí, ale během vaření si šéfkuchař uvědomil, že mu několik klíčových přísad chybí. Jenže hosté čekají, takže se rozhodl je nahradit tím, co zrovna v kuchyni našel. Bohužel výsledný produkt nefunguje tak, jak by měl dle receptu na papíře. Ano Super-Blb má dost míst, které diváka znalého předloh pobaví, ale má i dost vtípků, jež jsou zábavné samy o sobě a k tomu navíc i slušnou akci. Ale snímek se nedokáže přehoupnout přes pomyslnou laťku provinční komedie, a tak zůstává především zábavnou jednohubkou, která jistě pobaví určité spektrum diváků. Ale nelze se ubránit pocitu, že potenciál snímku nebyl vyčerpán ani z poloviny. Místo nadstandardní parodie tak zůstává jen ucházející komedie, která si střílí ze superhrdinů.

Celkové hodnocení: 60 %

Super-héros malgré lui (2022)

Hrají: Philippe Lacheau, Julien Arruti, Tarek Boudali, Elodie Fontan, Amr Waked, Jean-Hugues Anglade, Georges Corraface, Chantal Ladesou, Bruno Lochet, Michel Crémadès, Philippe Katerine, Alex Martin, Alice Dufour, Rayane Bensetti

Režie: Philippe Lacheau

Scénář: Julien Arruti, Pierre Dudan, Philippe Lacheau, Pierre Lacheau

Kamera: Vincent Richard

Hudba: Maxime Desprez, Michael Tordjman

Francie / 85 min / akční, komedie

Související

Kurt Cobain

RECENZE: Před 30 lety zemřel frontman Nirvany. Podcast Cobain jej portrétuje v širokých souvislostech

Idol, legenda, rebel a svéráz. Obdobných přízvisek pro Kurta Cobaina bychom nalezli tucet. Kapela Nirvana, s níž je jeho jméno neodmyslitelně spjato, je dodnes fenoménem, na nějž minimálně v podobě merche narazíte snad každý den. Podcast Cobain se na hudebníkův život, jenž byl postupem let zahuštěn mytizujícím oparem, kouká odlišnou perspektivou se značně trpkým podtónem a ptá se, co nám ve světě bez Kurta z Kurta zbylo. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina komedie Bontonfilm film "Super-Blb" Philippe Lacheau komiksy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy