RECENZE: Thor: Láska jako hrom je skrytou parodií na superhrdinské filmy

Filmy s bohem hromu se vždy vyznačovaly nadhledem a velkým důrazem na komediální prvky. Čtvrtý snímek to však dotáhnul ještě o úroveň dál a dostal se až za hranu parodie sebe sama. Kromě téměř neustálého pomrkávání a gagů se můžete těšit také na spoustu cameo rolí. Některých si sotva všimnete, jiné jsou výborné.

Úvodní část snímku rekapituluje události z předchozích filmů, ať již se jednalo o sólové snímky s Thorem nebo týmovky. Mezitím potkáváme Thora (Chris Hemsworth) jak vypomáhá Strážcům Galaxie, i když jeho pomoc se někdy projeví v danajský dar. Tak se Thor dozvídá o nové hrozbě, která se šíří vesmírem a postupně zabíjí bohy. Tajemný vrah se jmenuje Gorr the God Butcher (Christian Bale) a usiluje o zničení všech božských bytostí, protože prozřel, že bohové na své poddané shlížejí s pohrdáním, a dokonce jim přejí jejich příkoří, neboť to považují za úděl věřících.

Brzy se Thor se Strážci Galaxie rozejde, protože se svým věrným přítelem Korgem (Taika Waititi) vydává hledat Gorra, zatímco Strážci chtějí pomáhat ostatním bytostem v boji proti hrozbám, které se šíří poté, co je jejich bůh zabit. Thor se tak při honu za Gorrem setkává s Valkýrou (Tessa Thompson) a nečekaně také se svou expřítelkyní doktorkou Jane Foster (Natalie Portman). Čtveřice se pak společně vydává po stopě Gorra a snaží se jej zastavit v uskutečnění svého plánu.

Hned úvodní sekvence praští znalého diváka do očí, protože během úvodní patnáctiminutovky si dokáže udělat srandu hned z několika ikonických akčních postav včetně třeba Jean-Claude Van Damma. Kromě těchto malých poklon velkým hvězdám je ve snímku mnoho cameo rolí, z nichž některé jsou opravdu povedené. Rozhodně zkuste najít oscarového Matta Damona, který se objeví se Samem Neillem a Lukem Hemsworthem (bratr Chrise Hemswortha) ve stejných rolích jako v předchozím snímku Thor: Ragnarok.

Bohužel u komediální linky veškerá zábava končí, protože jakmile dojde na vážnější témata, snímek se začne drolit. Celý ansámbl totiž hraje v komedii, jenže Christian Bale jim to kazí svou vážností. Nechápejte to špatně, Bale svou roli táhne o třídu výš než zbytek ansámblu, ale je to spíše tím, že ostatní zůstali na vlně laškování, popichování a vtípků, zatímco Bale prodává svou emocionální excelenci na výbornou. Pouze propojení obou přístupů trochu vázne a zejména při dialozích mezi Balem a Hemsworthem se ukazuje, o kolik je lepší herec.

Když už jsme u těch emocí, Taika Waititi s nimi dokáže celkem dobře pracovat a v závěru snímku snad i průměrný divák uroní alespoň jednu malou slzičku. Co se mu však nedaří, tak to je budování napětí, protože v žádném momentu se divák o žádnou z postav nebojí. To se divákovi nečekaně vymstí, ale to je tak jedinou nečekanou věcí na celém snímku.

V akčních scénách je sice pár zajímavých nápadů, ale provedení nijak nevybočuje ze zavedených Marvelovských standardů. Podobně je na tom také vizuál. Tentokrát se však nenatáčelo před zeleným plátnem, ale před velkými obrazovkami virtuálního studia StageCraft od známé společnosti Industrial Light & Magic (ILM), kterou založil a proslavil George Lucas. Na některých místech snímku je možné si povšimnout podivně působícího pozadí, respektive propojení postav s pozadím, což je zřejmě zapříčiněnou právě touto použitou technologií.

Thor: Láska a hrom je snímek, který se snaží propojovat dvě protichůdné tendence – chce být komedií, ale zároveň chce řešit závažnější otázky vztahů a citů či života a smrt. Přitom však volně cestuje mezi dramatičtěji pojatými těžšími prvky a komediálním natřásáním, což v tomto případě příliš nefunguje. Jako nenáročná oddechovka snímek celkem funguje, ale nic víc nenabízí. Zajímavé může být srovnání s posledním Spidermanem, který rovněž dokáže být vtipný, ale zároveň dokáže uchopit závažné otázky a vcelku sebejistě je rozpracovat do funkčního celku.

Celkové hodnocení: 60 %

Thor: Love and Thunder (2022)

Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Christian Bale, Tessa Thompson, Taika Waititi, Russell Crowe, Jaimie Alexander, Chris Pratt, Dave Bautista, Karen Gillan, Pom Klementieff, Sean Gunn, Vin Diesel, Bradley Cooper, Carly Rees, Ben Falcone, Stephen Curry, Bobby a další.

Režie: Taika Waititi

Předloha: Stan Lee (komiks)

Scénář: Taika Waititi, Jennifer Kaytin Robinson

Kamera: Barry Baz Idoine

Hudba: Michael Giacchino, Nami Melumad

USA / 125 min / akční, dobrodružný, fantasy

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina film Thor: Láska a hrom film "Thor: Ragnarok" Chris Hemsworth Natalie Portmanová Christian Bale Falcon (filmová distribuční společnost) Taika Waititi Chris Pratt komiksy Marvel Comics Marvel Studios žánr: akční fantasy Karen Gillan

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 29 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Státy Evropské unie se po mnoha letech dohodly na migrační reformě

Po mnoha letech neúspěšných snah se dnes státy Evropské unie konečně dohodly na migrační reformě, která zahrnuje povinnou solidaritu se zeměmi, které jsou přetíženy žadateli o azyl, stejně jako urychlené vyřizování neúspěšných žádostí. Na twitteru to uvedlo švédské předsednictvo Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy