RECENZE: Tom Hanks přednáší Zprávy ze světa na divokém západě se skvělou atmosférou

Režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Kapitán Philips) se tentokrát vydal na divoký západ a vzal si s sebou jednu z největších hvězd současnosti. Tom Hanks je jako vždy skvělý a pomalé tempo vyprávění mu nadmíru svědčí. Vadou na kráse je poněkud předvídatelný příběh a snaha reflektovat současné problémy ameriky.

Zprávy ze světa (News of the World) jsou dobrodružným westernem, který se dnešním poměrům vymyká především pomalým místy až meditativním tempem, které dává divákovi spoustu času na to, aby se seznámil s postavami. Je rok 1870 zprávy se v Texasu šíří pomalu. Jedním z jejich hlasatelů je také bývalý kapitán konfederačních vojsk Jefferson Kyle Kidd (Tom Hanks), který putuje od města k městu a vypráví místním občanům novinky.

Pokud znáte nějaké Greengrassovy filmy a těšíte se na další akcí nadupaný snímek, tak budete zklamaní. Základní kámen snímku je dobře vystavěná atmosféra a velmi pozvolné tempo vyprávění. Kidd putuje bezútěšným špinavým Texasem, když narazí na vyvrácený dostavník. Poblíž něj najde Johannu (Helena Zengel), mladou blondýnku v indiánských šatech. Rozhodne se ji odvést do města, kde ji chce předat místnímu zmocněnci pro záležitosti indiánů. Ten tam však není, takže s malou dívkou pokračuje dále.

Snímek těží také z výborné kamery, za níž stál Dariusz Wolski, který divákovi předkládá nádherné obrázky prázdného a divokého Texasu. Velmi dobře funguje také hudba, která není příliš vtíravá, ale nebojí se občas vystoupit do popředí, což nemusí sedět každému.

Tom Hanks je v pozici unaveného jižanského Kapitána výborný a Helena Zengel jako vyjukaná mladá dívka je celkem uvěřitelná, ale na několika místech její postava trochu hapruje. Zřejmě režisérským záměrem byla mladá herečka dotlačena do polohy, v níž si není příliš jistá a na výsledku je to znát. Ale celkově lze výkon obou hlavních postav hodnotit pozitivně, protože postupem času se mezi oběma charaktery tvoří až hmatatelná chemie.

Pokud má snímek nějaké výraznější slabé místo, pak to jsou vedlejší zápletky. Ty jsou nebetyčně okaté a vystupují v nich nepříliš zajímavé postavy, které jsou poměrně zaměnitelné a kdyby tam ony zápletky nebyly, tak se vlastně nic nestane. Jejich jediným cílem je posunout vztah Kidda a Johanny směrem k zamýšlenému konci. Zkrátka jednotlivá dějství působí tak nějak vynuceně a plní pouze jediný úkol – což je poněkud škoda.

Celkově se však jedná o vizuálně velmi příjemný snímek, se stárnoucím hlavním hrdinou, který rozhodně není hrdinským typem. Pokud to je jen trochu možné, snaží se ze situace vybruslit. Greengrass se do snímku snažil propašovat také komentáře současného rozpoložení americké společnosti. Ty jsou někdy čitelnější jindy zase více skryté. Kdyby tam nebyly vůbec a divák se mohl ve volném tempu projet nádhernou krajinou divokého západu, bylo by to však lepší. Ale i přes některé neduhy lze s klidným svědomím snímek doporučit především těm divákům, kterým nevadí pomalé tempo nebo mu dokonce dávají přednost.

Celkové hodnocení: 70 %

News of the World (2020)

Hrají: Tom Hanks, Helena Zengel, Neil Sandilands, Chukwudi Iwuji, Thomas Francis Murphy, Fred Hechinger, Michael Angelo Covino, Ray McKinnon, Mare Winningham, Elizabeth Marvel, Bill Camp

Režie: Paul Greengrass

Předloha: Paulette Jiles (kniha)

Scénář: Luke Davies, Paul Greengrass

Kamera: Dariusz Wolski

Hudba: James Newton Howard

USA / 118 min / akční, dobrodružný, drama, wester,

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze Tom Hanks western Netflix film "Zprávy ze světa" žánr: akční drama

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy