RECENZE: Velká premiéra je velkým zklamáním s několika dobrými frky

Miroslav Krobot je stále uznávanou personou české filmové a divadelní scény, ale se svými vlastními celovečerními filmy se mu stále nedaří prorazit. Nový snímek je dalším důkazem toho, že režisérský talent s citem pro humor a přesně odpálené vtípky zkrátka nestačí na to, aby dílo dokázalo plnohodnotně držet pohromadě.

Hlavní postavou snímku je herec Šnajdr (Pavel Šimčík), který svůj život pojímá jako jedno velké herecké představení. Jeho žena Markéta (Klára Melíšková) je už Šnajdra nedokáže vystát a vzniklé manželské problémy se rozhodne řešit s psychologem (Jakub Žáček). Místo řešení manželských problémů však Šnajdr prchá do Olomouce, kde se svou babičkou (Iva Janžurová) chystá nové představení. Tam se Šnajdr setkává s Mikinou (Iva Pazderková), která je ošetřovatelkou babičky, jež jej postupně okouzlí. Poslední větší postavou je ředitel divadla Grunt (Miroslav Krobot), jenž doufá, že nové představení oživí nadcházející sezónu a pozvedne jeho divadlo zpět na výsluní.

Zápletka snímku je v podstatě banální a slouží pouze jako nosný oblouk pro řadu malých příběhů, které se rojí okolo. Díky tomu Velká premiéra nezačne nudit, ale pod jejich tíhou se děj začne postupně hroutit. Naštěstí Miroslav Krobot dokáže vždy ve správnou chvíli vytáhnout nějaký vtípek, který diváka vyruší z kontemplace nad hroutícím se dějem. Bohužel vtípky jsou to jediné, co si ze snímku divák zapamatuje.

Je však nutné pochválit herecké složení, a především pak Pavla Šimčíka, který tentokrát není zastíněn jinými zvučnými jmény Dejvického divadla a ukazuje, že sám oplývá hromadou hereckého talentu. Prostor vyniknout hercům nabízí i citlivé režijní vedení. O to více tak mrzí rozpadající se scénář, protože snímek měl minimálně v mysli tvůrců našlápnuto k solidnímu komediálnímu dramatu, avšak vše se zaseklo někde v půli kroku.

Vizuální stránka snímku je na velmi solidní úrovni, ale děj nedokáže vždy adekvátně naplnit převážně staticky snímané scény. Divák si tak z mnoha scén odnáší určitý nepříjemný pocit prázdnoty. Jestliže šlo o záměr, tak se to podařilo náramně, ale trochu mi něco říká, že to záměr nebyl. Převážně statickou kameru pak občas naruší nějaké jízda, která ukazuje šikovné ruce kameramana Martina Štrby.

Jak již bylo naznačeno, Velká premiéra směřuje tak trochu do prázdna a nedokáže se z něj ani po hodince a půl vyhrabat. Stopáž je naštěstí velmi rozumná, takže snímek celkem rychle uteče a nezačne nudit. Nejedná se tak o žádný totální propadák, ale někde na zátylku hlavy zažívá divák podivné nutkavé šimrání, že ambice snímku mířily poněkud výše. Výsledkem je tak poměrně prázdný snímek, s několika dobrými vtípky a fórky, který v sobě má mnoho aspektů klasického Krobotova rukopisu. Na víc, než jednoduchou letní jednohubku, to však Velká premiéra nedotáhla.

Celkové hodnocení: 50 %

Velká premiéra (2022)

Hrají: Pavel Šimčík, Iva Janžurová, Iva Pazderková, Klára Melíšková, Jenovéfa Boková, Miroslav Krobot, Ivana Plíhalová, Jakub Žáček, Roman Vencl

Režie: Miroslav Krobot

Scénář: Miroslav Krobot, Lubomír Smékal

Kamera: Martin Štrba

Hudba: Martin Hůla

Česko / 90 min / komedie, drama

Související

Glen Powell ve filmu Vrah naoko.

RECENZE: Inteligentní romantická komedie staré školy. Vrah naoko hledá lásku v kruhu zločinu

Na loňském festivalu v Benátkách v nesoutěžní sekci odpremiérovala černohumorná romance Vrah naoko. Posléze obrazila několik dalších festivalů, do široké distribuce se však dostává ve streamingové podobě až teď. Práva totiž zakoupil Netflix a rozšířil tak svůj katalog o jedno z nejpovedenějších soudobých děl svého žánru, ačkoli se film mnoha motivy obrací do minulosti.
Momentka z filmu Priscilla.

RECENZE: Priscilla je křehkým i svíravým protipólem rockové pohádky

Sofia Coppola se po Marii Antoinette z roku 2006 navrací k životopisu slavných osobností. Oproti extravagantně postmodernímu portrétu francouzské panovnice je Priscilla subtilní a intimní. Ani tady však pro režisérku nejsou faktografické údaje tolik důležité a přináší křehce vystavěný portrét manželky krále rocku, jenž zprostředkovává svírající atmosféru.

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy komedie drama Krobot, Miroslav (herec, režisér) Pavel Šimčík Iva Janžurová Iva Pazderková Klára Melíšková (herečka) Jenovéfa Boková (herečka) Roman Vencl (herec) film Velká premiéra Falcon (filmová distribuční společnost)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

před 6 hodinami

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 8 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 11 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy