RECENZE: Velká premiéra je velkým zklamáním s několika dobrými frky

Miroslav Krobot je stále uznávanou personou české filmové a divadelní scény, ale se svými vlastními celovečerními filmy se mu stále nedaří prorazit. Nový snímek je dalším důkazem toho, že režisérský talent s citem pro humor a přesně odpálené vtípky zkrátka nestačí na to, aby dílo dokázalo plnohodnotně držet pohromadě.

Hlavní postavou snímku je herec Šnajdr (Pavel Šimčík), který svůj život pojímá jako jedno velké herecké představení. Jeho žena Markéta (Klára Melíšková) je už Šnajdra nedokáže vystát a vzniklé manželské problémy se rozhodne řešit s psychologem (Jakub Žáček). Místo řešení manželských problémů však Šnajdr prchá do Olomouce, kde se svou babičkou (Iva Janžurová) chystá nové představení. Tam se Šnajdr setkává s Mikinou (Iva Pazderková), která je ošetřovatelkou babičky, jež jej postupně okouzlí. Poslední větší postavou je ředitel divadla Grunt (Miroslav Krobot), jenž doufá, že nové představení oživí nadcházející sezónu a pozvedne jeho divadlo zpět na výsluní.

Zápletka snímku je v podstatě banální a slouží pouze jako nosný oblouk pro řadu malých příběhů, které se rojí okolo. Díky tomu Velká premiéra nezačne nudit, ale pod jejich tíhou se děj začne postupně hroutit. Naštěstí Miroslav Krobot dokáže vždy ve správnou chvíli vytáhnout nějaký vtípek, který diváka vyruší z kontemplace nad hroutícím se dějem. Bohužel vtípky jsou to jediné, co si ze snímku divák zapamatuje.

Je však nutné pochválit herecké složení, a především pak Pavla Šimčíka, který tentokrát není zastíněn jinými zvučnými jmény Dejvického divadla a ukazuje, že sám oplývá hromadou hereckého talentu. Prostor vyniknout hercům nabízí i citlivé režijní vedení. O to více tak mrzí rozpadající se scénář, protože snímek měl minimálně v mysli tvůrců našlápnuto k solidnímu komediálnímu dramatu, avšak vše se zaseklo někde v půli kroku.

Vizuální stránka snímku je na velmi solidní úrovni, ale děj nedokáže vždy adekvátně naplnit převážně staticky snímané scény. Divák si tak z mnoha scén odnáší určitý nepříjemný pocit prázdnoty. Jestliže šlo o záměr, tak se to podařilo náramně, ale trochu mi něco říká, že to záměr nebyl. Převážně statickou kameru pak občas naruší nějaké jízda, která ukazuje šikovné ruce kameramana Martina Štrby.

Jak již bylo naznačeno, Velká premiéra směřuje tak trochu do prázdna a nedokáže se z něj ani po hodince a půl vyhrabat. Stopáž je naštěstí velmi rozumná, takže snímek celkem rychle uteče a nezačne nudit. Nejedná se tak o žádný totální propadák, ale někde na zátylku hlavy zažívá divák podivné nutkavé šimrání, že ambice snímku mířily poněkud výše. Výsledkem je tak poměrně prázdný snímek, s několika dobrými vtípky a fórky, který v sobě má mnoho aspektů klasického Krobotova rukopisu. Na víc, než jednoduchou letní jednohubku, to však Velká premiéra nedotáhla.

Celkové hodnocení: 50 %

Velká premiéra (2022)

Hrají: Pavel Šimčík, Iva Janžurová, Iva Pazderková, Klára Melíšková, Jenovéfa Boková, Miroslav Krobot, Ivana Plíhalová, Jakub Žáček, Roman Vencl

Režie: Miroslav Krobot

Scénář: Miroslav Krobot, Lubomír Smékal

Kamera: Martin Štrba

Hudba: Martin Hůla

Česko / 90 min / komedie, drama

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy komedie drama Krobot, Miroslav (herec, režisér) Pavel Šimčík Iva Janžurová Iva Pazderková Klára Melíšková (herečka) Jenovéfa Boková (herečka) Roman Vencl (herec) film Velká premiéra Falcon (filmová distribuční společnost)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 23 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy