Los Angeles - Včera byly v Los Angeles předány hudební cenu Grammy. Americká zpěvačka Taylor Swiftová si odnesla ocenění za nejlepší album roku, nese název 1989. Ceremoniál provázely technické problémy.
Nahrávkou roku se stala skladba Uptown Funk od anglického hudebníka a producenta Marka Ronsona a amerického zpěváka Bruna Marse. Favoritem letošního 58. ročníku byl raper Kendrick Lamar, který byl nominován v 11 kategoriích. Nakonec získal pět trofejí, což byl rekord večera.
Objevem roku byla vyhlášena Meghan Trainorová, kterou časopis Rolling Stone označil v roce 2014 za nejnepravděpodobnější popovou hvězdu. Její "děkovačka" byla velmi emotivní - dvaadvacetiletá zpěvačka, která ve svém debutovém singlu All About That Bass bojuje proti kultu štíhlosti, ji celou proplakala.
Mnoho živých vystoupení bylo věnováno žijícím legendám i zesnulým umělcům. Pro Lionela Richieho, který seděl v publiku, zazpívali například Trainorová či Demi Lovatová. Lady Gaga s jasně oranžovými vlasy v barevné multimediální show uctila nedávno zesnulého Davida Bowieho. Část večera byla věnována památce B.B. Kinga.
Vystoupení britské megastar Adele neblaze poznamenaly problémy se zvukem. Za ty mohl podle zpěvačky mikrofon, který spadl do klavíru, což okamžitě vyvolalo silnou odezvu na sociálních sítích. Někteří fanoušci požadovali, aby Adele zazpívala píseň All I Ask ještě jednou. Časopis Rolling Stone usoudil, že zpěvačka vyšla z technické lapálie se ctí, podle hudebního kritika deníku Los Angeles Times ale byla jindy intonačně přesná Adele takzvaně "pod tónem".
Písní roku se stala Thinking Out Loud anglického skladatele a zpěváka Eda Sheerana a Amy Wadgeové. Tuto autorskou kategorii vyhlašoval slepý zpěvák Stevie Wonde.
Někdejší country zpěvačka Swiftová po převzetí "gramofonku" v proslovu k publiku povzbudila ženy, které cítí, že neustále prohrávají nebo že někdo jejich snahy podkopává. "Vždycky tady budou lidi, kteří se budou snažit podrýt váš úspěch nebo se přiživit na vašich výsledcích či slávě," řekla Swiftová, čímž podle agentury AP částečně mířila na rapera Kanye Westa. Ten ve své nové písni tvrdí, že Swiftovou proslavil on - a to tím, že jí v roce 2009 při udílení cen MTV ukradl mikrofon.
Mezi vítězi Grammy je letos také jednadevadesátiletý bývalý prezident Jimmy Carter, který triumfoval v kategorii nejlepší mluvené slovo. Navržen byl za audioverzi své knihy "A Full Life: Reflections at Ninety." Jednu sošku už má Carter doma, získal ji v roce 2007.
Související
Trumpa naštval moderátor cen Grammy. Na Noaha chce poslat právníky
Ceny Grammy ovládla Taylor Swift. Vytvořila nový rekord
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 2 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 2 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 3 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 4 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 4 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 5 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 6 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
Českou uměleckou obec zasáhla další velmi smutná zpráva. V den svých 94. narozenin zemřel spisovatel Vladimír Páral, jehož některá díla byla i zfilmována. Páral, jenž vystudoval chemii, se psaní věnoval od 60. let minulého století.
Zdroj: Jan Hrabě