Nejpopulárnější pěveckou soutěž světa Eurovision Song Contest, v Česku známou jako Eurovize, vyhrála Ukrajina. Tamní zástupce, skupina Kalush Orchestra, získala největší počet bodů od diváků, což ji zajistilo první místo v letošním ročníku soutěže.
Po hlasování odborných porot byla na prvním místě Velká Británie následována Švédskem a Španělskem. Česká republika se nacházela na 19. místě. Výsledky ale následně ovlivnily hlasy diváků, které pořadí změnily.
Vítězem se stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra, která získala nejvíce bodů nejen od českých diváků, ale i od diváků napříč všemi soutěžními zeměmi. Na druhém místě skončila Velká Británie následována Španělskem.
Česko skončilo na 22. místě a oproti umístění po hlasování odborných porot se propadlo. Od diváků totiž získalo jedno z nejmenších bodových ohodnocení vůbec, a sice pouhých pět bodů.
Vzhledem k probíhající válce zatím není jasné, jestli se naplní tradice soutěže, kdy se výherce automaticky stává pořadatelskou zemí pro příští ročník. Ukrajina se však může radovat hned z druhého vítězství krátce po sobě. V roce 2016 vyhrála zpěvačka Jamala.
Soutěž Eurovize se koná každoročně už od roku 1956. Sledovanost finálového večera se odhaduje až na 200 milionů diváků, všechny tři přenosy včetně dvou semifinálových pak souhrnně sleduje až 600 milionů lidí.
Dodnes nejslavnějším vítězem zůstává švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila s hitem Waterloo. Píseň byla v roce 2005 vybrána jako vůbec nejlepší v celé historii soutěže. Mezi další slavné výherce soutěže patří například Céline Dion nebo Ruslana.
Česká republika se Eurovize poprvé zúčastnila v roce 2007, a to jako jedna z posledních zemí v Evropě. Do finále se dosud probojovali tři čeští interpreti: v roce 2016 Gabriela Gunčíková, v roce 2018 obsadil Mikolas Josef celkově šesté místo a v roce 2019 do finále postoupila kapela Lake Malawi, která nakonec skončila jedenáctá. V minulosti se soutěže zúčastnil i Karel Gott.
Související
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
před 1 hodinou
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
před 1 hodinou
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
před 2 hodinami
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
před 3 hodinami
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
před 3 hodinami
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
před 4 hodinami
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
před 5 hodinami
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
před 6 hodinami
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
před 7 hodinami
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
před 8 hodinami
USA opět zaútočily na Írán
před 9 hodinami
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
Ukrajina v reakci na masivní ruské nálety vybudovala sofistikovaný vrstvený systém protivzdušné obrany, který kombinuje umělou inteligenci s levnými technologiemi.
Zdroj: Libor Novák