Režisér Spielberg na Berlinale převzal Zlatého medvěda za celoživotní dílo

Americký režisér Steven Spielberg dnes v německé metropoli na filmovém festivalu Berlinale převzal Zlatého medvěda za celoživotní dílo. Po ceremonii festival zařadil na program jeho částečně autobiografické drama Fabelmanovi. 

Za tento snímek Spielberg již letos obdržel dva Zlaté glóby a má velkou naději získat i Oscary, mimo jiné za nejlepší film nebo za nejlepší režii.

"Cítím se báječně, je to čest. Je to ocenění za celoživotní dílo, které mi umožňuje se za svou kariérou ohlédnout," prohlásil před dnešní ceremonií Spielberg. O velké poctě hovořil i v děkovné řeči po převzetí Zlatého medvěda. "Sám bych nikdy nic nedokázal. Na všech svých filmech jsem vždy spolupracoval se skvělými umělci," řekl. Zmínil, že klíčová pro něj byla i podpora rodiny. "A ještě jsem neskončil," řekl o natáčení.

Na slavnostním předání ceny ho publikum po příchodu do sálu Berlinale Palast vítalo několik minut potleskem vstoje. Spielberg po vřelém přijetí neskrýval dojetí. "Děkuji, moc vám všem děkuji," řekl.

Ceremonii předcházela odpolední tisková konference, na které mluvil o tom, že natočit snímek Fabelmanovi se rozhodl během pandemie nemoci covid-19. "Strach, který jsem pociťoval z pandemie, mi dal odvahu vyprávět můj osobní příběh," řekl režisér. Právě covid ho donutil vypořádat se s věkem a se smrtelností.

To, že s natáčením skončit nehodlá, uvedl i na tiskové konferenci. Novinářům řekl, že pracuje pro HBO na sedmidílném seriálu založeném na nerealizovaném celovečerním snímku Napoleon, který plánoval americký režisér Stanley Kubrick.

Režisér za drama Fabelmanovi, které vychází z vlastních Spielbergových zkušeností z dětství a dospívání a je vyprávěno z pohledu mladého začínajícího filmaře, letos v lednu v Los Angeles obdržel od Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) ocenění Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama. Spielberg byl za stejný film oceněn také v kategorii režie.

To, že si Spielberg odveze z Berlinale ocenění za celoživotní dílo, oznámili pořadatelé festivalu již v prosinci. "Steven Spielberg během své neuvěřitelné kariéry inspiroval nejen celé generace diváků po celém světě, ale dal kinu jako továrně na sny zcela nový význam," prohlásili tehdy výkonná šéfka festivalu Mariette Rissenbeeková a jeho umělecký šéf Carlo Chatrian.

Spielberg je považován za hvězdného režiséra, což dosvědčuji tři získané Oscary. Dva získal za režii snímků Zachraňte vojína Ryana a Schindlerův seznam. Za Schindlerův seznam dostal Oscara za nejlepší film. Oceněn byl i v Německu, kde mimo jiné obdržel v roce 1998 za film Schindlerův seznam státní vyznamenání. Někdejší americký prezident Barack Obama mu v roce 2015 udělil Prezidentskou medaili svobody.

Související

Z filmu Sur l'Adamant

Zlatého medvěda za nejlepší film festivalu Berlinale získal dokument Sur l'Adamant

Zlatého medvěda za nejlepší film 73. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale dnes v německé metropoli získal francouzskou-japonský dokument Sur l'Adamant (Na Adamantu) režiséra Nicolase Philiberta. O Zlatého medvěda, který je hlavním oceněním festivalu, se letos ucházelo 19 snímků. Český mezi nimi stejně jako loni chyběl.

Více souvisejících

Berlinále Steven Spielberg film Fabelmanovi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy