Týdenní výhled filmů: Buranská komedie, duel o čest a bojová umění či italská renesance

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí osm premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Nabídka jímá především návraty starších filmů a tematické pohledy do minulosti.

Mizerná návštěvnost kin vyhlíží nadcházející tituly pro dětí – Já padouch 4 a V hlavě 2. Do té doby je však čekají chvíle pusta a spokojená mohou být akorát jednosálová kina s dramaturgicky specifickým programem. Aerofilms do kin pouští další kolekci animovaných filmů japonského studia Ghibli, které nedávno obdrželo cenu v Cannes jako první studio vůbec. Kolekce čtyř filmů tentokrát nese název Neznámé poklady a představí přehlížené drahokamy imaginativní animace. Mezi nimi melancholický příběh o dospívání a prvních láskách Ozvěna vln moře, magický i bolavý obraz dětství Příběh o princezně Kaguje, morální dilema z leteckého prostředí na pozadí imperialistické ideologie Zvedá se vítr a nádherný trosečnický snímek vyprávěný bez jakéhokoli dialogu Červená želva.

Do české kinodistribuce se poprvé dostává i čínský akční snímek Velmistr. Velkolepá freska bojových umění se zaměřuje na životní osudy legendárního trenéra Ip Mana, jenž trénoval u Bruce Leeho. Velmistr jej sleduje napříč několika desetiletími a reflektuje jeho odvěkou rivalitu s Wing Chunem – představitele konkurenční bojové školy. Výtvarnem a bojovou choreografií stimulující snímek Kar-wai Wonga je dosavadně jeho posledním titulem a zároveň mistrovským dílem, v němž kloubí lyriku s dynamickou akcí. Zástupce dokumentů o umění Perugino – věčná renesance se pídí po tvorbě a odkazu renesančního mistra Pietra Perugina, od jehož úmrtí uplynulo pět set let. Průvodce Marco Bocci vás provede bohatou a turbulentní kariérou umělce, jenž ovlivnil Michelangela, Raffaela či Leonarda da Vinciho.

V konturách poetiky tvorby Alexandra Dumase se ponese francouzský vítěz divácké ceny loňského karlovarského festivalu Ve jménu cti. Šermířskými souboji prostoupený maskulinní titul, kde je nejdůležitější hodnotou čest, připomene debut Ridleyho Scotta Soupeři, případně nové filmové převyprávění Tří mušketýrů. Režisér a herce Vincent Perez s ostrou přesností konstruuje příběh na pozadí velkých dějin a kromě přímočarého sporu problematizuje i nerovnoprávnost. Posledním titulem je pak buranská komedie Máme prachy!, která je pomyslnou antologií čtyř povídek, jejichž středním hybatelem je zisk značné sumy peněz. Protagonistům však zdánlivě šťastná událost způsobí mnohem více škody než užitku. Francouzská černohumorná komedie je protipólem laskavých a sentimentálních snímků s Omarem Sy, které se do široké české distribuce dostávají nejčastěji.

Právě se přehrává: Máme prachy - trailer.

Máme prachy - trailer. Video: YouTube

Novinky na VOD

Originální produkce Voyo se vedle etablované Jedné rodiny snaží širší publikum s velkým věkovým rozptylem snaží zaujmout novou rodinnou komedií Mozaika, která těží z osvědčeného schématu početné rodiny, z níž si každý její člen překonává specifické překážky. Konflikt tentokrát zapříčiní rozpad dlouholetého manželství hlav celé rodiny. Na základě scénáře Alice Nellis ústřední postavy v seriálu ztvárňují přední herecké tváře, ať už jde o Karla Heřmánka, Marthu Issovou, Taťjanu Medveckou nebo Marka Adamczyka. Komplikovaným mezilidským vztahům se věnuje je i snímek na Maxu s názvem Jsem v pořádku?, jenž tematizuje křehkost a možný rozpad celoživotního přátelství, stejně nutnost přistoupit na zprvu nepříjemné životní změny.

Platforma Disney+ uvedla extravagantní životopisnou sérii Becoming Karl Lagerfeld, sledující skromné začátky a raketový vzestup návrhářské ikony v podání Daniela Brühla. Předkládá transformaci téměř čtyřicetiletého a neznámého návrháře v legendární, takřka mytickou figuru, jež navždy ovlivnila módní svět. Disney zároveň rozšiřuje mamutí svět popkulturního fenoménu Hvězdných válek o nový hraný seriál Star Wars: Akolytka, kde se protagonisté budou pídit po stopách zamlčené minulosti, jejíž kořeny sahají k absolutnímu zlu, jež se po dlouhá léta dařilo držet v tajnosti.

Gigantický Netflix pro milovníky fotbalu uvedl dokumentární snímek Rafa Márquez: Kapitán, portrétující oddaného a osobitého mexického obránce, jenž si za svou více než dvacetiletou kariéru vysloužil národní i klubový věhlas. V současnosti působí jako trenér a divákům přináší otevřenou i inspirativní zpověď. V katalogu můžete nově naleznout i otevřeně pitomou zábavu francouzské kuchyně Žraloci v Paříži, kde ústřední metropoli zaplaví potenciální tragédie. Minisérie Tatér z Osvětimi pak představuje emocemi nabitý příběh židovského vězně, jenž byl v Osvětimi pověřen tetováním identifikačních čísel nových vězňů.

Související

Divadlo, ilustrační fotografie.

Návštěvnost kultury se předloni kvůli covidu propadla o polovinu

Počet návštěv kulturních zařízení v Česku se v roce 2020, tedy v prvním roce epidemie nemoci covid-19, meziročně snížil zhruba o 55 procent na téměř 45 milionu. Propad návštěvnosti se týkal hlavně historických památek, knihoven, kin, výstav, koncertů, festivalů a divadel, což se negativně podepsalo i na hospodaření.

Více souvisejících

kultura filmy Máme prachy (film) Kina

Aktuálně se děje

před 14 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Nepřijatelné, raketa nad Ukrajinou sestřelovat nebudeme, usadil Scholz Zelenského

Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby západní spojenci sestřelovali ruské rakety a drony nad Ukrajinou. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy