Vlny, které reprezentují Česko na Oscarech, a Amerikánka získaly nejvíce nominací pro 32. ročník výročních cen Český lev. O sošku se utká celkem 29 titulů v rámci 24 statutárních kategorií. V pondělí o tom informovala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).
Nejvyššího počtu 14 nominací dosáhlo dobové drama Vlny Jiřího Mádla, které připomíná události roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Za Vlnami se s 13 nominacemi umístil stylizovaný snímek Viktora Tauše Amerikánka inspirovaný skutečným příběhem dívky, která v době normalizace prošla ústavní péčí, a její touze po svobodě.
Deset nominací utržil celovečerní hraný debut režiséra Adama Martince Mord – tragikomedie o vesnické zabijačce. S deseti nominacemi postupuje do druhého kola hlasování rovněž minisérie platformy Voyo Metoda Markovič: Hojer v režii Pavla Soukupa, která bez příkras ukazuje reálnou policejní práci v tehdejším ČSSR.
Po pěti nominacích mají shodně minisérie Dcera národa v režii Matěje Chlupáčka a Cristiny Groșan z produkce CANAL+ i film Smetana režiséra Marka Najbrta a seriál Smysl pro tumor režisérky Terezy Kopáčové z produkce České televize. Se čtyřmi nominacemi se o sošky Českého lva ucházejí seriál České televize Dobré ráno, Brno! II v režii Jana Prušinovského, dokumentární film Ještě nejsem, kým chci být režisérky Kláry Tasovské a hraný film Jiřího Havelky Zahradníkův rok. Tři nominace pak získal animovaný film Kristiny Dufkové Život k sežrání.
V kategorii nejlepší celovečerní hraný film a shodně v kategorii nejlepší režie mohou Českého lva získat filmy Amerikánka, Mord, Od marca do mája, Vlny a Zahradníkův rok. Nominaci za nejlepší dokumentární film obdržely snímky Architektura ČSSR 58-89, Hranice Evropy, Ještě nejsem, kým chci být, Prezidentka a Válečný zpravodaj. Českého lva za nejlepší minisérii nebo seriál mohou získat minisérie Dcera národa, Metoda Markovič: Hojer, Vlastně se nic nestalo nebo seriály Dobré ráno, Brno! II a Smysl pro tumor.
O Českého lva bojuje i trojice animovaných filmů. V březnu si lví sošku může odnést film Hurikán, Velký Pán nebo Život k sežrání. Českého lva může získat i jeden ze tří krátkých filmů: Ani se nenaděješ a už se jmenuješ, Bzukot Země nebo Mezi námi moře.
Šance na Českého lva v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli mají Klára Kitto (Amerikánka), Lucie Žáčková (Manželé Stodolovi), Pavla Beretová (Rok vdovy), Magdaléna Borová (Sucho) a Tereza Ramba (Zápisník alkoholičky). Za vedlejší role pak akademici nominací ocenili Kláru Melíškovou (Amerikánka), Lucii Žáčkovou (Amerikánka), Karin Bílíkovou (Mord), Denisu Barešovou (Smetana) a Tatianu Pauhofovou (Vlny).
V kategorii nejlepší herec v hlavní roli se mohou nominací pyšnit Jan Hájek (Manželé Stodolovi), Karel Martinec (Mord), Václav Neužil (Smetana), Vojtěch Vodochodský (Vlny) a Oldřich Kaiser (Zahradníkův rok). V kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli akademiky nejvíce zaujali Jan Zadražil (After Party), Milan Ondrík (Ema a smrtihlav), Antonín Budínský (Mord), Martin Hofmann (Vlny) a Stanislav Majer (Vlny).
Ceny v hereckých kategoriích jsou od letošního roku nově samostatně udělovány za herecké výkony v seriálech a minisériích. Českého lva tak mohou získat v kategorii nejlepší herečka v seriálovém díle Antonie Formanová (Dcera národa), Zuzana Zlatohlávková (Dobré ráno, Brno! II) anebo Alžběta Malá (Smysl pro tumor).
V kategorii nejlepší herec v seriálovém díle pak byli nominováni Jan Kolařík (Dobré ráno, Brno! II), Petr Lněnička (Metoda Markovič: Hojer) a Filip Březina (Smysl pro tumor). Iva Janžurová (Náhradníci), Sarah Haváčová (Metoda Markovič: Hojer), Simona Lewandowska (Dobré ráno, Brno! II), Jiří Bartoška (Smysl pro tumor), Pavel Řezníček (Smysl pro tumor) nebo Petr Uhlík (Metoda Markovič: Hojer) pak mohou uspět v kategoriích vedlejších rolí v seriálových dílech.
K cenám Český lev neodmyslitelně patří i nestatutární Cena Magnesia za nejlepší studentský film, jež je pravidelně udělována ve spolupráci s Mattoni 1873 a Státním fondem kinematografie. Do pětice nominovaných filmů se probojovaly se svými snímky režisérky Marie-Magdalena Kochová (3MWh), Ema Hůlková (Ani se nenaděješ a už se jmenuješ), Greta Stocklassa (Bzukot Země), Tereza Kovandová (Humanity) a Pola Kazak (Plevel). Cena pro studenty je spojená s finanční odměnou od společnosti Mattoni 1873 ve výši 100 000 Kč.
Na dnešní tiskové konferenci ČFTA byly tradičně předány i nestatutární ceny Českého lva. Cenu filmových fanoušků, kterou uděluje ČFTA ve spolupráci s filmovým portálem ČSFD.cz, získal snímek Jiřího Mádla Vlny. Cenu za nejlepší filmový plakát získali Jan Kadlec a Jan Poukar, autoři plakátu k filmu Amerikánka.
Hlasování ve všech oceňovaných kategoriích 32. ročníku cen Český lev probíhalo od 1. prosince 2024 do 5. ledna 2025. O nominacích rozhodovalo 228 filmových profesionálů z řad akademiků ČFTA.
Z filmové produkce za rok 2024 hodnotili akademici ČFTA celkem 41 celovečerních hraných filmů, 16 dokumentárních filmů, které vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie z celkového počtu 42 snímků, 10 animovaných či loutkových filmů a také 10 krátkých filmů, které komise složená z akademiků vybrala z celkem 26 přihlášených snímků. Akademici posuzovali i 16 seriálů a minisérií přihlášených jejich vysílateli/producenty, které byly uvedeny na televizních obrazovkách nebo na online platformách. Pro nadcházející ročník cen Český lev došlo k několika změnám v oceňovaných kategoriích. Vedle nových kategorií pro herecké výkony v seriálech a minisériích byly televizní minisérie a seriály nově sloučeny do jedné kategorie a televizní filmy jsou posuzovány v rámci celovečerního hraného filmu.
Ceny Český lev budou slavnostně předány 8. března v pražském Rudolfinu v přímém přenosu České televize na ČT1. Večer prostřednictvím předávajících bude tentokrát věnován filmovým profesionálům, kteří sice zůstávají v pozadí, ale bez nichž by žádný film nevznikl. Ceremoniálem bude provázet moderátor a youtuber Karel "Kovy" Kovář. Kreativním supervizorem večera za prezidium ČFTA bude Matěj Chlupáček.
Související

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Český lev 2025: Filmová akademie prozradila novinky i jméno moderátora
Český lev , Vlny (film) , film Amerikánka , filmy
Aktuálně se děje
před 50 minutami

Počasí dnes: Výstrahy vyprší, situace v Česku se uklidní
před 5 hodinami

DETAILY: Trump dojedná mír s Putinem. Zelenskyj a Evropa na vedlejší koleji, o výsledku budou seznámeny
včera

Bylo to jen otázkou času. Feyenoord se na dobro rozloučil s koučem Brianem Priskem
včera

Mírné zimní počasí ustoupí arktickému chladu. Meteorologové řekli, co nás čeká
včera

Požár motorestu v Kersku zaměstnává hasiče už několik hodin. Zásah komplikuje počasí
včera

Vláda připravila změny v regulaci reklamy a navrhla přesuny peněz v evropských fondech
včera

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?
včera

Trump oznámil, že si telefonoval s Putinem. Kreml to potvrdil
včera

Bývalý hokejista Martin Erat odmítá obvinění, že řídil v opilosti
včera

Posílíme směny, reagují silničáři na aktuální počasí. Řidiči mají být opatrní
včera

Policie šetří tragédii na Jihlavsku. Muž před zraky policistů zastřelil příbuzného
včera

Nový ministr obrany USA: Jste na to sami, o bezpečnost Evropy se už starat nebudeme a Ukrajina ztracená zemí nezíská
včera

Pokud Putin zaútočí na NATO, reakce bude devastující. Rusko prohraje, vzkazuje Rutte
včera

Kreml poprvé zareagoval na Zelenského návrh na výměnu území s Ruskem
včera

Trump ohlásil nová cla a vyzval k výraznému snížení úrokových sazeb
včera

Jak skončí válka na Ukrajině? Experti exkluzivně pro EZ nastínili možné scénáře
včera

Trumpův třetí mandát? Ústava USA mu do cesty staví téměř nepřekonatelné překážky
včera

Dánská rozvědka: Rusko může v Evropě do pěti let rozpoutat masivní válku
včera

Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
včera
Počasí aktuálně: Spadne až 15 centimetrů sněhu, platí dvě výstrahy
Česku se již dnes náležitě připomene zimní počasí. Hrozí tvorba ledovky i nové sněhové pokrývky, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve dvou nejnovějších výstrahách. Napadnout může až 15 centimetrů nového sněhu.
Zdroj: Jan Hrabě