Kde se vzali Broučci? Před 90 lety zemřel jejich autor Jan Karafiát

Dne 31. ledna 1929, tedy před devadesáti lety, zemřel evangelický farář a spisovatel Jan Karafiát, autor známých Broučků. Jak vlastně toto slavné dílo vzniklo?

Jan Karafiát

Jan Karafiát se narodil dne 4. ledna roku 1846 v Jimramově na Vysočině, nedaleko Nového Města na Moravě, do poměrně bohaté rodiny. Po získání základního vzdělání absolvoval německé piaristické gymnázium v Litomyšli. Ve svých šestnácti letech odešel studovat evangelické gymnázium do vestfálského Güterslohu. Následovalo studium teologie ve Vídni, Berlíně a Bonnu. Po dokončení studií působil jako vychovatel a pedagog, než se stal československým evangelickým farářem. V rámci svého duchovního působení se mimo jiné ostře postavil proti názoru T. G. Masaryka na náboženství.

Kniha Broučci

S Janem Karafiátem je bezpochyby nejvíce spojena jeho kniha Broučci. Jedná se o významné dílo české literatury.

Svou knihu přitom Jan Karafiát nejprve vůbec nechtěl vydat, a ta nakonec vyšla anonymně na autorovy vlastní náklady v roce 1876. O dílo nebyl moc zájem, možná by se o něm ani nikdo nedozvěděl, kdyby ho v roce 1893 (tedy po sedmnácti letech od vydání) nenalezl v knihovně Jana Herbena novinář Gustav Jaroš-Gamma. Ten o knize napsal recenzi, která vyšla v časopise Čas. Broučci se tehdy začaly prodávat ve velkém, ovšem až do roku 1912 anonymně. Teprve v tomto roce vyšlo najevo, kdo je vlastně jejich autorem.

Inspirací k sepsání Broučků byl údajně Karafiátův zážitek, kdy jednoho krásného dne v přírodě odpočíval a pozoroval nejrůznější broučky. To bylo v roce 1873. Většinu knihy napsal v Čáslavi, zbytek ve svém rodném Jimramově. Právě v tomto prostředí se celý děj Broučků odehrává.

V knize můžeme najít hodnoty, které byly pro Karafiáta důležité už od dob jeho dětství – například soudržnost rodiny, úcta, poslušnost, víra v Boha nebo harmonický vztah člověka a přírody. Tyto hodnoty, a zejména ty náboženské, vštěpovala již malému Janovi jeho babička Anna Karafiátová. Víra v Boha a křesťanská poslušnost je v knize takřka všudypřítomná. Broučci jsou věřící a poslušní, vše kolem vnímají jako Boží vůli. Do díla Jan Karafiát zakomponoval také modlitbičky.

Broučkova rodina je vlastně rodina Karafiátova. Malých broučků bylo tolik, co sourozenců. Některým postavám v knize byli také předobrazem někteří obyvatelé Jimramova. Jan Karafiát pak třeba nezapomněl zmínit své oblíbené jídlo z dětství, tedy zelnou polévku, když psal: „Však oni měli zelnou polívčičku a Brouček, třebaže všecky polívčičky rád, vždycky tu zelnou přece jen měl ze všech polívčiček nejraději.“

Rodina v knize žije velmi skromně, stejně jako žila i rodina Jana Karafiáta. Broučci skromně jedí, pijí rosu, víno pouze ve výjimečných případech, jako byla třeba svatba. V knize se odrážejí i Karafiátovy zážitky, a to nejen z dětství.

Kniha Broučci může posloužit jako výchovné dílo, které dětem vštěpí základní křesťanské i morální hodnoty. Zároveň se o díle mluví jako o publikaci, kde je možné nelézt jakýsi nový přístup k psychologii dětí. Dětem, ale i dospělým mohou Broučci přinést poučení. Jak má správně fungovat rodina? Jak má vypadat výchova dítěte? Jaké jsou ty správné hodnoty? Proč je tak důležitá poslušnost a morálka? Broučci mohou přinést odpověď na všechny tyto otázky.

Jistou zajímavostí je fakt, že v díle se vůbec poprvé v české dětské literatuře objevilo téma smrti:

„A bylo jaro. Všecko kvetlo, ale pravšecko, a tam pod jalovcem kvetlo dvanáct chudobiček, devět bělounkých jako mléko a tři s kraječkem jako krev červeným. Však tam kvetou dodnes.“

Související

Více souvisejících

pohádka Jan Karafiát Broučci

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy