Bojovali proti moru, sami mu podlehli. Které osobnosti potkal takový osud?

Mor představoval v dějinách velké nebezpečí. Tato infekční choroba se rychle šířila mezi lidmi a stejně rychle zabíjela. Proto řada lékařů, učenců nebo duchovních bojovala proti této nemoci, což se některým z nich stalo osudným.

Dýmějový mor

Na počátku září roku 1439 zemřel na mor všestranně nadaný učenec Křišťan z Prachatic. Byl uznávaným matematikem, astronomem a lékařem. Dalším oborem jeho zájmu byla teologie, stal se farářem a kázal ve staroměstském kostele sv. Michala. V náboženství vzdělával Jana Husa, přátelil se s ním a podporoval jeho reformační učení. Roku 1386 začal studovat na pražské Karlově univerzitě, kde posléze přednášel až do své smrti. Také zde zastával několik let post děkana filozofické fakulty a rektora univerzity. Doma i ve světe proslul latinskými díly o astrolábu i česky psanými spisy z oblasti lékařství. Ve své době patřil mezi přední odborníky na léčbu moru, nemoc z těla pacientů dostával pouštěním žilou. O této proceduře napsal obsáhlé pojednání.

V prosinci roku 1565 mor zahubil švýcarského lékaře a zoologa Konrada Gessnera. Ten svým dílem položil základ moderní zoologie. Narodil se v březnu 1516 v Curychu, kde také vystudoval medicínu, vykonával lékařskou praxi a prožil celý svůj život. Naplnil zde i svou přírodovědnou vášeň, když nechal vysázet botanickou zahradu. Do blízkého okolí často vyrážel studovat a sbírat byliny i pozorovat živočichy. Město však roku 1565 zasáhla morová epidemie. Konrad Gessner coby městský lékař obětavě pomáhal nemocným, morem se sám nakazil a podlehl mu.

Jeden z nejvýznamnějších renesančních učenců, lékař a botanik Pietro Andrea Mattioli je také obětí morové epidemie. Jako lékař působil v několika italských městech, ale také v Praze, kde pracoval na dvoře Ferdinanda Tyrolského. Také zde publikoval několik svých spisů včetně proslulého Herbáře. U pražského tiskaře a nakladatele Jiřího Melantricha z Aventina vyšlo také Mattioliho latinské pojednání o moru. Tato nemoc stála italského lékaře život roku 1577.

Prvního říjnového dne roku 1585 ve věku 52 let podlehla zákeřné nemoci princezna Anna Dánská, manželka saského kurfiřta Augusta Saského. Pocházela z dánského královského rodu, jejím otcem byl dánský král Kristián III. Matka Dorotea Sasko-Lauenburská jí zajistila dvorskou výchovu i vzdělání, od ní samotné se Anna naučila příst, šít i vyšívat. Annu Dánskou matka ovšem zasvětila také do znalosti léčivých bylin. Saská kurfiřtka se proto velmi dobře vyznala v účincích bylinek a dokázala je využít při léčení nemocných, své znalosti prohlubovala dopisováním s významnými lékaři a odborníky dané doby. Proslula výrobou „zázračné“ oční vody, protijedu výborně účinkujícího při otravách nebo žaludečního likéru. Nechala zřídit v Drážďanech dvorní lékárnu, v městečku Annaburgu založila dvě laboratoře specializující se na výrobu bylinných léčiv. Zde také vznikl Annin spis, který obsahuje předpisy na bylinné preparáty. Když prý někdy onemocněl její manžel, sama ho uzdravila právě pomocí bylinek. Pomáhala i dalším lidem a pro její laskavost se jí přezdívalo „matka Anna“. Sama sobě však pomoci nedokázala, mor žádná bylinka nevyléčila.

Ve věku pouhých 23 let na mor zemřel roku 1591 Alois Gonzaga, člen jezuitského řádu, který byl v první polovině 18. století svatořečen a jmenován patronem proti moru a očním chorobám. Svůj krátký život totiž zasvětil péči o nemocné, což se mu nakonec stalo osudným. Během morové epidemie v Římě zřídili jezuité špitál pro pacienty nakažené touto smrtelnou chorobu. Někteří řeholníci se morem sami nakazili, mezi nimi i Alois Gonzaga.

Ve 44 letech podlehl moru další člen jezuitského řádu, teolog Friedrich Spee. Ten výrazně vystupoval proti čarodějnickým procesům, na což později doplatil. Ze trest byl totiž umístěn do špitálu v Trevíru, kde se staral o zraněné vojáky. Zařízení zasáhla epidemie moru, která zabila mnoho pacientů i ošetřovatelů. Dne 7. srpna 1635 nemoc ukončila život i německého jezuity.

Při péči o nemocné se morem nakazila také mexická řádová sestra Juana Inés de la Cruz, chorobě podlehla 17. dubna 1695. Ta je známá zejména svou literární tvorbou, především poezií. Ve svém díle se několikrát zabývala ožehavým tématem ponižování žen ze strany mužů.

Jedním z největších bojovníků proti šíření morové nákazy byl Alexandr Antonín Ignác Šamský. Již během přednášky u příležitosti své doktorské promoce v prosinci roku 1710 hovořil o moru jako o největší hrozbě pro lidstvo. O této nebezpečné chorobě pak napsal odborné pojednání, ve kterém například předložil návrh jídelníčku vhodného během epidemie, léčebný postup nebo preventivní opatření. Na konci roku 1714 lékař při pečování o nemocné ve špitálu v Lounech morem onemocněl a po několika dnech nemoci podlehl.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Před 1100 lety byla zavražděna svatá Ludmila, první česká světice

15.09.2021 21:58 V noci z 15. na 16. září 921, tedy před 1100 lety, zemřela svatá Ludmila. Manželka vůbec prvního…

Kámen mudrců, elixír nesmrtelnosti nebo homunkulus. O co se pokoušeli…

05.09.2021 14:40 O alchymistech se někdy hovoří jako o podvodnících nebo šarlatánech. Většinou se sice jednalo o…

Tragický osud sester Brontëových. Co se s nimi stalo?

05.09.2021 11:00 Sestry Brontëovy se zapsaly do dějin svými literárními počiny, ale také tragickým osudem, který…

Bavlněné nákupní tašky měly ulevit světu. Pokud je budete používat 54 let

31.08.2021 18:40 Před časem londýnská umělkyně Venetia Berryová spočítala bavlněné tašky zdarma, které se jí…

"Toho Bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" Před 675 lety zemřel v…

29.08.2021 15:14 Dne 26. srpna 1346, tedy před 675 lety, se v rámci stoleté války odehrála bitva u Kresčaku. Za…

Jaké byly první letní olympijské hry před 125 lety?

28.08.2021 11:11 Letošní letní olympiáda již skončila, ta první v moderních dějinách se uskutečnila před 125 lety?…

Pro řadu seniorů byl při lockdownu virtuální kontakt horší než žádný

15.08.2021 14:33 Mnoho lidí nad 60 let se při virtuálních kontaktech za pandemie cítilo osamělejších a ve větších…

Berlínská zeď začala růst před 60 lety. Stala se symbolem studené války

13.08.2021 06:50 V noci na 13. srpna 1961 vyrostly v ulicích Berlína bariéry, které město na téměř tři desetiletí…

Chcete si užít léto v posteli? Začněte hned, těchto 5 afrodiziak vám v tom…

12.08.2021 07:58 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah) - Léto je období,…

Související:

Právě se děje

reklama