Jaké plemeno psa si vybrat? V době koronaviru se rozmáhá podivný trend, experti varují

V době pandemie nemoci covid-19 stoupla poptávka po štěňatech psích plemen s "plochými obličeji" - jako jsou francouzští buldočci, buldoci nebo mopsové, uvedl britský klub chovatelů. Tento trend přiměl skupinu odborníků na psí zdraví a péči o ně, aby vydali varování.

Psi
doporučujeme

Lidé by se podle nich měli "zastavit a zamyslet", než si pořídí psa podobného druhu, napsal server Daily Mail.

Brachycefalická, neboli krátkolebá plemena psů, pro která je typický krátký čenich budící dojem plochého obličeje, mohou trpět celou řadou zdravotních problémů včetně potíží s dýcháním, očima, páteří a kůží.

Podle britské Brachycefalické pracovní skupiny (BWG), kterou tvoří odborníci z řad veterinářů, záchranných skupin, vědců i chovatelů, má nárůst poptávky po těchto psích plemenech na svědomí jedny z nejnaléhavějších problémů v rámci péče o psy ve Velké Británii.

V Británii je aktuálně nejoblíbenějším psím plemenem francouzský buldoček. Poptávka po nich i dalších podobných plemenech sice začala v roce 2019 klesat, ale pandemie a karanténní opatření znamenala obrat trendu a nové zvýšení poptávky.

Za karantény vystoupal na internetu počet vyhledávání fráze "pořídit psa" na historické maximum a mezi nejčastěji vyhledávané patřilo sousloví "francouzský buldoček".

Vyhledávání štěňat francouzského buldočka přes stránky klubu chovatelů se v dubnu a květnu letošního roku zvýšilo o 225 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku.

Kromě zdravotních problémů, ke kterým jsou brachycefalická plemena náchylná, BWG znepokojují také prakticky bezskrupulózních chovatelů a zprostředkovatelů, kteří zneužívají vysoké poptávky a množí žádaná plemena v často zoufalých podmínkách.

"Máme obavy, že někteří kupci plně nezváží, anebo možná ani nevědí, jaký dlouhodobý závazek s sebou nese pořízení psa, a především krátkolebého plemene," řekl předseda BWG Dan O'Neill. "Je životně důležité, aby se lidé na chvíli zastavili a zamysleli, než si jednoho z těchto psů pořídí," dodal.

Než aby se rozhodli impulzivně nebo si vybrali psí plemeno podle toho, jak je populární, roztomilé nebo v módě, měli by si o něm lidé nejprve zjistit alespoň základní informace.

"Je pravda, že některá krátkolebá plemena mají často velmi milé rysy a vlastnosti. Ale opravdu chcete přispívat ke krizi, kdy jsou tisíce štěňat odchovávány v hrozivých podmínkách, jen aby se uspokojila poptávka?" uvedl O'Neill.

Pokud se skutečně rozhodnete koupit štěně, snažte se najít zkušeného a zodpovědného chovatele, a připravte se na to, že si na své štěně budete muset nějakou dobu počkat, dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonec Morimoto má na internetu davy příznivců, přišel s kuriózní…

14.01.2021 13:26 Japonec Šodži Morimoto má na internetu zástupy příznivců díky své nezvyklé činnosti - nabízí se k…

Na Němcové obdivuji její odvahu být jiná, seriál o ní by mohl odpovídat…

10.01.2021 13:00 ROZHOVOR – Nechtěla by žít v její době. Příbuzná Boženy Němcové, o které nyní v České televizi běží…

Porody v minulosti. Ženy vnímaly riziko a psaly před ním závěť

10.01.2021 11:30 Zatímco dnes je ženám při porodu dopřána kvalitní lékařská péče, dříve představoval porod velké…

Velehoru K2 chtějí zdolat čtyři expedice, v zimě se to dosud nikomu…

10.01.2021 09:08 Šest desítek horolezců se připravuje na zdolání druhé nejvyšší hory světa K2. Mnozí se k tomu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama