Oslavy konce války poznamenal tragický omyl, komunisté rozšířili lživou verzi

Tragický omyl poznamenal před 75 lety, 8. května 1945, oslavy konce války v Hrotovicích na Třebíčsku. Tři bomby shozené z ruského letadla na zdejší náměstí usmrtily 114 místních lidí vítajících Rudou armádu a také 36 sovětských vojáků.

Sovětský svaz
doporučujeme

V té době se totiž ještě na Českomoravské vrchovině odehrávaly těžké boje a sovětští velitelé netušili, že město již opustily německé jednotky.

Průzkumník, který měl dávat světlicemi signály ruským letadlům a označovat, kam jejich vojska postoupila, padl v boji. Zpráva o osvobození města se tak k pilotům nedostala včas.

Ukořistěnými německými leteckými pumami, které vybuchovaly půl metru nad zemí, bombardovala sovětská armáda v celém regionu prchající německé vojáky. Shluk lidí kolem bojové techniky na náměstí v Hrotovicích považovali sovětští piloti za nepřítele, a tudíž na něj zaútočili. Následky byly tragické, nicméně všichni včetně místních považovali omyl sovětských vojáků za pochopitelný.

Až za normalizace v 70. letech byla vytvořena oficiální a nepravdivá verze, že za útokem v Hrotovicích stálo německé dělostřelectvo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Šerpa Ang Rita (†72), s nímž první Čechoslováci dobyli Everest

21.09.2020 15:51 Ve věku 72 let zemřel jeden z nejznámějších nepálských horolezců, Šerpa Ang Rita. Proslavil se tím,…

Sbírky Rudolfa II. byly pověstné. Co obsahovaly a co se s nimi stalo?

20.09.2020 19:52 Aktualizováno Je všeobecně známo, že císař Rudolf II. sbíral umělecké a historické předměty či kuriozity.…

Co se vařilo a jedlo na středověkých hradech? Tehdejší menu vás zřejmě…

19.09.2020 17:29 Aktualizováno Divoké hony za zvuků lesních rohů a bohaté hostiny plné masa ve velkých síních. To je jistě to, co…

Pringles jsou pohromou recyklace. Známé lupínky dostanou ekologičtější obal

19.09.2020 13:15 Kdo by neznal křupavé lupínky, které při otevření udělají charakteristické „pop“. Pringles od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama