Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje. Ač je jeho historie poměrně dlouhá a pestrá, objekt vstoupil v obecnou známost spíše v rámci restitučních sporů mezi státem a rodinou Kumperů, které skončily zhruba před 10 lety. Málo kdo ovšem ví, že zámek krátce sloužil jako první letní sídlo prvního československého prezidenta.

Eurozpravy.cz

Původně samostatná obec Koloděje vznikla snad někdy na počátku 13. století na východní cestě z Prahy směrem na Moravu. Nacházelo se zde jedno z mála míst vhodných pro přechod říčky Rokytky. Ves získala svůj název podle kolodějů, tedy kolářů, kteří se usadili u brodu a živili se opravami vozů.

Název osady se přenesl i na zdejší vrchnostenské sídlo. Nejstarší dochovaná zmínka o tvrzi v pochází z roku 1346. Menší sídlo bylo později přestavěno na gotický hrad, jehož dominantou byla velká okrouhlá věž, která se vyjímala ještě na barokních vedutách z 18. století.

Prvními majiteli byli příslušníci rodiny pražského měšťana Menharta, který patřil do patricijského rodu Rokycanských. V 50. letech 14. století koupil hrad český král a císař Karel IV. pro svého bratra Jana Jindřicha. Jelikož se v pramenech z dané doby mluví o hradu jako o pohodlném sídle, ledacos to napovídá o jeho podobě a výstavnosti.

Do historie hradu se zapsalo i bouřlivé období husitských válek, které ovšem hrad přečkal bez větší úhony. V 16. století se již o Kolodějích hovořilo jako o zámku. Na panství se často udržela jen jedna či dvě generace majitelů. Změna nastala až v 1. polovině 17. století, kdy zámek v rámci uhříněvského panství získal významný rod Lichtenštejnů. V rámci našich zemích vlastnil tento rod podstatné majetky především na Moravě, například Lednici, Valtice či Velké Losiny, avšak několik zámků a statků měl i v Čechách.

Za časů Lichtenštejnů se zámek dočkal nejen období rozkvětu a prosperity, ale také stavebních proměn. Po renesančních úpravách se ho dotkly především barokní přestavby, které středověkou pevnost pomalu proměňovaly v pohodlné venkovské sídlo nedaleko Prahy.

Další razantní úpravy začaly na počátku 19. století. Tehdy začal Alois Josef Lichtenštejn provádět úpravy v novém stavebním slohu, empíru. Z dochovaných spisů je zřejmé, že práce byly rozsáhlé a postupně se protahovaly. Po smrti Aloise Josefa Lichtenštejna pokračoval jeho nástupce Jan Josef v opravách s nemenším úsilím. Tehdy definitivně zmizely poslední stopy středověkých fortifikací v podobě příkopů a valů. Za své vzala i do to doby nepřehlédnutelná dominanta zámku, původní hradní věž.

V této podobě se zámek dochoval de facto až do dnešní dnů. Určitým štěstím v neštěstí se stal požár 18. října 1911, kdy shořela celá střecha. Oprava objektu po požáru byla dokončena v roce 1914. Díky tomu byl zámek z velké části jako nový, navíc přizpůsobený novým požadavkům bydlení, neboť získal elektrické osvětlení, vodovod a ústřední topení.

Právě blízkost Prahy a moderní zařízení zámku umožnilo jeho volbu, coby prvního letního sídla československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Komise, pověřená výběrem letního sídla pro prezidenta, vybrala do nejužšího okruhu možných lokalit například zámky Brandýs nad Labem, Průhonice či Smečno. Jasným favoritem byl však již od roku 1919 zámek Lány.

Kvůli postupnému řešení odkoupení lánského zámku a k němu náležejícím statkům a pozemkům, což se protáhlo až do roku 1921, byl v roce 1919 dočasně zvolen za letní sídlo prezidenta právě zámek v Kolodějích. Bohužel kvůli problému s dodávkou vody a nedostatečnému množství místností, byl ještě v létě toho roku vydán pokyn najít nové sídlo. Tím se pro rok 1920 stal zámek Hluboš na Příbramsku.

V následné době Liechtensteinové přišli v rámci pozemkové reformy o kolodějský zámek. V roce 1928 jej od státu koupil Vladimír a Anna Holekovy, kteří jej ale zadlužili a následně postoupili v roce 1937 generálnímu řediteli závodu Walter Jinonice Ing. Antonínu Kumperovi. Tomu byl v roce 1946 zestátněn.

Krátce zde pobýval také prezident Klement Gottwald, který následně též upřednostnil zámek Lány. Kolodějský zámek byl následně v majetku státu zneužit i jako vězení sboru státní bezpečnosti. Zásadní události se zde odehrály až v 90. letech 20. století, kdy se zde dohadovala například kupónová privatizace nebo rozdělení Československa.

Ve stejné době začaly pře potomků Antonína Kumpery o navrácení zámku. Nejvyšší soud uznal, že konfiskace majetku rodu Kumperových byla zneužitím Benešových dekretů v zájmu nastupujícího totalitního režimu, přesto se soudy vlekly až do roku 2009, kdy jej získal Vítězslav Kumpera. Ten však již následujícího roku zámek prodal současnému majiteli Tomášovi Chrenkovi, spolumajiteli Třineckých železáren. Zámek je tak v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný. To ovšem platilo i předtím, neboť do té doby patřil přímo vládě České republiky. Ta zde naposledy zasedala v roce 2007.

Témata: EZ

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Lidová milostná magie. Co má přivolat lásku?

16.05.2021 11:10 Máj, to je lásky čas. Měsíc květen je již tradičně vnímán jako měsíc lásky. Tento cit hrál vždy v…

Související:

Právě se děje