Českem se prohnaly další lijáky, nejvíc napršelo na Rychnovsku +MAPA

Při čtvrtečních bouřkách pršelo nejvíce v Rychnově nad Kněžnou, kde spadlo za den 117 milimetrů srážek. Odpoledne během tří hodin napršelo 98 litrů vody na metr čtverečních. Jinde v republice už denní úhrn srážek nepřekročil 100 milimetrů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vydatně pršelo také v Žamberku na Ústeckoorlicku a v Dolním Bousově na Mladoboleslavsku, kde spadlo za 24 hodin do dnešních 07:00 přes 79 milimetrů, respektive téměř 71 milimetrů srážek. Vyplývá to z předběžných údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Severovýchodem republiky se ve čtvrtek odpoledne a večer přehnaly bouřky se silnými dešti. Déšť způsobil i rychlý vzestup hladin řek a potoků, na některých místech byly překročeny povodňové stupně. Řeka Kněžná v Rychnově nad Kněžnou odpoledne překonala na více než hodinu druhý stupeň povodňové aktivity, večer klesla pod první stupeň a vrátila se k běžnému průtoku. Kolem 21:00 se vyhoupla na první povodňový stupeň řeka Cidlina v Jičíně. Dnes ráno překročila třetí povodňový stupeň řeka Jičínka v Novém Jičíně.

Kvůli dešti hasiči v Česku ve čtvrtek do 22:00 zasahovali u více než 500 událostí, uvedli na twitteru. Většinou čerpali vodu ze sklepů a domů a odstraňovali popadané stromy a větve. Nejvíce práce měli v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Bouřky s přívalovými dešti zasáhly Česko i o uplynulém víkendu. Nejvíce pršelo na Kolínsku, kde spadlo za den 129 litrů vody na metr čtvereční.

Vydatné deště meteorologové očekávají i dnes a také o víkendu. Celkově může do nedělního večera na východě a severovýchodě republiky spadnout od 40 do 100 milimetrů srážek. Hladiny vodních toků se budou znovu zvedat, i když pomalejším tempem než ve čtvrtek, uvedli meteorologové na facebooku. Začátkem příštího týdne budou deště ustávat.

Ve druhé polovině příštího týdne meteorologové předpovídají místy i tropické teploty kolem 30 stupňů Celsia. Prvním letošním tropickým dnem byla sobota 13. června. Přes 30 stupňů Celsia meteorologové naměřili na 31 místech republiky. Nejtepleji bylo v Přerově a Doksanech na Litoměřicku, kde teploměr ukázal shodně 32,3 stupně Celsia.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplé počasí si příští týden vezme pauzu. Brzy se ale vrátí

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Příští týden si Česko od veder odpočne. Teploty místy během dne klesnou i pod 20 stupňů. Na konci…

Tropické počasí v červenci bude jen výjimečně

05.07.2020 08:10 Ve zbytku července by teploty v Česku měly stoupat většinou k 25 stupňům Celsia, krátkodobě se…

Předpověď na noc a sobotu 4. července

03.07.2020 13:07 Od jihozápadu bude zasahovat do střední Evropy výběžek vyššího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi…

Předpověď počasí na prodloužený víkend: Vyplatí se odjet na dovolenou?

02.07.2020 22:10 Aktualizováno Následující víkend bude prodloužený, a vzhledem ke státnímu svátku jej možná řada Čechů využije k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy