Klimatolog hodnotí letošní léto. Pětiletá suchá epizoda skončila?

Říci, že epizoda sucha, která Česko trápila od roku 2015, skončila, podle meteorologa a klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zatím nelze. A to ani po více než dvou měsících, kdy spadlo silně nadprůměrné množství srážek.

Současná situace naznačuje, že by sucho v hlubších vrstvách půdy nemělo Česko trápit alespoň v následujících týdnech. Nicméně tendence k suchu jsou za posledních 30 let častější a bývá intenzivnější, řekl v rozhovoru pro ČTK.

Podle něj ani pětiletá suchá epizoda není kontinuální. "Vždy přišla srážková epizoda, která půdní sucho vymazala, ale kvůli následujícímu průběhu počasí se celkem brzy vrátilo. Například v srpnu 2015 spadlo 100 milimetrů během pár dnů. Bohužel už v říjnu se sucho opět rozvinulo na většině území republiky. Podobně to bylo i loni v květnu, který byl chladný a srážkově bohatý, ale pak přišel rekordně teplý červen a sucho opět dominovalo. Nyní je situace jiná. Srážková epizoda trvá již dva měsíce a hlavně teploty jsou průměrné," uvedl Zahradníček. Dodal, že s výjimkou severozápadu Čech je Česko z nejhoršího venku, protože se dobře doplňují jak povrchové, tak podzemní zdroje vody.

Předpověď výskytu sucha má stabilní charakter. Většina území bude mít v půdě obvyklé, nebo vyšší hodnoty vody v půdě. Proč SZ Čechy ne? 1. Výrazně menší úhrny srážek oproti zbytku ČR. 2. Srážkový stín Krušných hor 3. Poměrně velmi vysoký podíl vysýchavých (často písčitých) půd. pic.twitter.com/cGhVzomNKs

— www.intersucho.cz (@Intersucho) July 20, 2020

Právě průměrné letní teploty jsou letos velkým rozdílem proti předchozím letům, kdy panovaly velkou část léta tropické teploty. Ty byly hlavní příčinou intenzity sucha. "Podílí se na něm nejméně z poloviny. Z krajiny se potom vypařuje více vody. Tedy i kdyby pršelo stále stejně, tak jen samotné teploty mohou způsobit, že bude vody v půdě méně než v minulosti," zdůraznil Zahradníček.

Průměrné teploty meteorologové předpovídají i pro další týden, odpoledne by se měly pohybovat okolo 25 stupňů. "Letošní léto lze označit po několika letech za normální a odpovídá klimatu střední Evropy. Takové jsme prožívali před 20 až 30 lety, ale po sérii horkých letních období jsme na to zapomněli, zejména po poslední dekádě. Léto se navíc otepluje nejrychleji ze všech ročních období. Léta 2015, 2018 a 2019 byla tři nejteplejší v historii měření," poznamenal Zahradníček. Znatelně roste i průměrná roční teplota, což dávají klimatologové do souvislosti s globální změnou klimatu.

V předchozích suchých a horkých letech převažoval vliv blokujících tlakových výší, které nepřály dynamice počasí a nepouštěly na české území proudění ze západu. To je vlhčí a chladnější. "Letos v květnu nastoupila typická medardovská cirkulace ještě silnější než ji známe z minulosti," uvedl Zahradníček.

Zatímco letošní letní počasí v Česku lze označit za normální a příjemné, globálně je letošní rok rekordně teplý a extrémní teplo zažívají na Sibiři. "Dlouhodobě se oteplují rychleji vyšší zeměpisné šířky a nejvíce Arktida," řekl Zahradníček. Středoevropské klima zůstane variabilní, modely ale předpokládají častější vlny sucha a horka či zim beze sněhu.

Související

Více souvisejících

Počasí Sucho Česká republika Déšť Léto akademie věd Klimatické změny globální oteplování

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy