Krkonoše pokryl led, platí 2. stupeň lavinového nebezpečí. Horská služba varuje turisty

Horská služba Krkonoše varuje před zledovatělým terénem. Na hřebenech Krkonoš je stále 40 až 110 centimetrů sněhu, sněhová pokrývka je zmrzlá, uvedli dnes ráno zástupci krkonošské horské služby. V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Laviny hrozí výjimečně v lavinových katastrech. Přestože v ČR platí nouzový stav, na horách se pohybuje stále dost lidí.

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno skoro jasno, kolem nuly a téměř metr zmrzlého sněhu.

V Krkonoších je více sněhu na návětrných svazích a žlabech, jde většinou o lavinové katastry. "Během dne se bude oteplovat, a to zejména na jižních a slunných svazích. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu i laviny klouzavé," uvedla ráno krkonošská horská služba.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, zejména na strmých svazích. "Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedla horská služba.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Zimní sezona v Krkonoších kvůli vládním nařízením v souvislosti s šířením koronaviru skončila předčasně v polovině března, zavřít musela lyžařská střediska i další horské atrakce a služby.

Horská služba ČR tento týden varovala před nezodpovědným chováním v horách zvláště nyní, kdy platí nouzový stav kvůli koronaviru. Nabádá návštěvníky hor, aby bezpodmínečně dodržovali vládou vyhlášená mimořádná opatření, jako je třeba nošení roušek. Zásahy horských záchranářů jsou totiž vzhledem k mimořádné situaci v zemi náročnější než kdykoliv jindy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněžení komplikuje dopravu. D1 u Brna stojí kvůli nehodě kamionu, desítky…

03.12.2020 13:48 Aktualizováno Dálnice D1 u Brna ve směru na Ostravu je kvůli vyprošťování nákladního vozu po nehodě uzavřena,…

Předpověď na noc a pátek 4. prosince

03.12.2020 13:16 Kolem tlakové níže nad Britskými ostrovy začne na našem území proudit teplejší vzduch od jihu,…

Česko zasáhne silný vítr. Může lámat stromy a poškodit domy, varují…

03.12.2020 12:32 Českou republiku zasáhne silný vítr, foukat bude od pátku po celý víkend na většině území. Na…

Praha zápolí se zimním počasím, do ulic vyjelo 73 sypačů a další technika

03.12.2020 10:11 V Praze dnes v 05:00 vyjelo kvůli napadanému sněhu všech 73 sypačů určených na úklid…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama