Krkonoše pokryl led, platí 2. stupeň lavinového nebezpečí. Horská služba varuje turisty

Horská služba Krkonoše varuje před zledovatělým terénem. Na hřebenech Krkonoš je stále 40 až 110 centimetrů sněhu, sněhová pokrývka je zmrzlá, uvedli dnes ráno zástupci krkonošské horské služby. V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Laviny hrozí výjimečně v lavinových katastrech. Přestože v ČR platí nouzový stav, na horách se pohybuje stále dost lidí.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno skoro jasno, kolem nuly a téměř metr zmrzlého sněhu.

V Krkonoších je více sněhu na návětrných svazích a žlabech, jde většinou o lavinové katastry. "Během dne se bude oteplovat, a to zejména na jižních a slunných svazích. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu i laviny klouzavé," uvedla ráno krkonošská horská služba.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, zejména na strmých svazích. "Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedla horská služba.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Zimní sezona v Krkonoších kvůli vládním nařízením v souvislosti s šířením koronaviru skončila předčasně v polovině března, zavřít musela lyžařská střediska i další horské atrakce a služby.

Horská služba ČR tento týden varovala před nezodpovědným chováním v horách zvláště nyní, kdy platí nouzový stav kvůli koronaviru. Nabádá návštěvníky hor, aby bezpodmínečně dodržovali vládou vyhlášená mimořádná opatření, jako je třeba nošení roušek. Zásahy horských záchranářů jsou totiž vzhledem k mimořádné situaci v zemi náročnější než kdykoliv jindy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zimní počasí se vrací. V Česku bude pořádně mrznout

29.03.2020 08:26 Do Česka se příští týden vrátí zima. Teploty každý den klesnou hluboko pod bod mrazu a stejně jako…

Počasí v dubnu: Dočkáme se příští měsíc léta?

28.03.2020 08:36 Česko má před sebou další týden plný mrazivých rán. Teploty v noci budou klesat až k -10 stupňům,…

Předpověď na noc a sobotu 28. března

27.03.2020 08:53 Nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazné tlakové pole, uvedl portal.chmi.cz.

Počasí: Česko zažije o víkendu teplotní šok

27.03.2020 08:01 Teploty budou během víkendu pořádně nestabilní. Zatímco v noci budou klesat pod bod mrazu, během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama