Laviny v Krkonoších: Stupeň nebezpečí bude zřejmě snížen

V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je okolo půl metru sněhu, přičemž za poslední dobu napadlo na ledovou krustu za působení silného větru asi 20 centimetrů sněhu. Ve středu by mělo lavinové nebezpečí klesnout na nejmírnější první stupeň, vyplynulo z dnešního ranního hlášení Horské služby Krkonoše. Na polské straně Krkonoš platí první stupeň lavinového nebezpečí.

Krkonoše
doporučujeme

"Tendence lavinového nebezpečí je klesající," uvedl dnes na webu Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba v současné zimní sezoně poprvé v pondělí 16. prosince, druhý stupeň v neděli.

Větší množství sněhu je na závětrných svazích a žlabech, tam se mohou vyskytnout laviny deskové. "Na severních svazích se v sněhové pokrývce vytvářejí hranaté krystaly. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," uvedla dnes Horská služba Krkonoše.

Lze očekávat laviny menších a ojediněle středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno skoro jasno, minus čtyři stupně Celsia a 48 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama