Laviny v Krkonoších: Stupeň nebezpečí bude zřejmě snížen

V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je okolo půl metru sněhu, přičemž za poslední dobu napadlo na ledovou krustu za působení silného větru asi 20 centimetrů sněhu. Ve středu by mělo lavinové nebezpečí klesnout na nejmírnější první stupeň, vyplynulo z dnešního ranního hlášení Horské služby Krkonoše. Na polské straně Krkonoš platí první stupeň lavinového nebezpečí.

Přidejte svůj názor

Krkonoše
doporučujeme

"Tendence lavinového nebezpečí je klesající," uvedl dnes na webu Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba v současné zimní sezoně poprvé v pondělí 16. prosince, druhý stupeň v neděli.

Větší množství sněhu je na závětrných svazích a žlabech, tam se mohou vyskytnout laviny deskové. "Na severních svazích se v sněhové pokrývce vytvářejí hranaté krystaly. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," uvedla dnes Horská služba Krkonoše.

Lze očekávat laviny menších a ojediněle středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno skoro jasno, minus čtyři stupně Celsia a 48 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O víkendu se počasí zkazí. Udeří krutá zima

25.01.2020 23:51 Aktualizováno O víkendu se v Česku prudce ochladí. Noční teploty klesnou až na -9, zatímco denní se budou…

Nebezpečné počasí v Česku: Udeří silný vítr a mrznoucí déšť

25.01.2020 23:50 Aktualizováno V průběhu příštího týdne udeří v Česku hned několik nebezpečných jevů. Objeví se mrznoucí mlhy,…

Předpověď na noc a neděli 26. ledna

25.01.2020 08:52 Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše nad jihovýchodní Evropou, která bude jen zvolna slábnout,…

Zimní počasí se loučí. Teploty vyrostou na 12 stupňů

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Zatímco víkend bude v Česku ještě mrazivý, příští týden teploty výrazně porostou. Ty noční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama