Počasí a výstraha: Vítr může dosáhnout síly orkánu, řeky budou stoupat

Na horní Otavě na Šumavě a na tocích v části Libereckého kraje může dnes večer a v noci voda vystoupat na druhý ze tří povodňových stupňů, což je stav pohotovosti, varovali dnes meteorologové. Na dalších tocích odvodňujících horské oblasti může místy hladina dosáhnout prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Následky orkánu Sabine
doporučujeme

Vyplývá to z aktualizovaného varování, které dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadále také platí výstraha před velmi silným větrem, který odpoledne, večer a v noci zasáhne téměř celé Česko.

"V důsledku vydatných srážek a odtávání sněhové pokrývky očekáváme během nedělního večera a noci z neděle na pondělí vzestupy hladin na tocích odvodňujících Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Šumavu," varovali meteorologové. Na horním toku Otavy může hladina překročit i druhý ze tří povodňových stupňů. Stejné varování vydali dnes vpodvečer i pro pět okresů ve východní polovině Libereckého kraje. "Předpokládáme, že během pondělního dne budou hladiny řek postupně klesat," uvedl ČHMÚ.

Velmi silný vítr může dnes mít v nárazech rychlost 70 až 100 kilometrů v hodině, na horách dokonce 125 kilometrů v hodině. Na jihovýchodě Česka bude vítr slabší.

"Nejsilnější nárazy větru očekáváme mezi 18:00 a půlnocí na pondělí na studené frontě, která bude přecházet přes naše území od severozápadu, uvádí ČHMÚ. Ve druhé polovině noci na pondělí bude vítr od západu postupně slábnout.

Výstraha před velmi silným větrem s vysokým stupněm nebezpečí platí od dnešních 11:00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, dále Prahu a střední Čechy. Od dnešních 15:00 platí varování před velmi silným větrem i pro ostatní kraje. Menší riziko podle meteorologů hrozí pouze ve většině Zlínského kraje a ve východních okresech Jihomoravského kraje.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a středu 1. dubna

31.03.2020 08:35 Ve studeném vzduchu se bude přes střední Evropu přesouvat oblast vyššího tlaku vzduchu, informuje…

Zimní počasí se loučí. Nasněží, pak teploty vyrostou nad 20 stupňů

31.03.2020 08:08 Část Česka v noci na dnešek pokryl sníh. Podle meteorologů se něčeho podobného dočkáme do konce…

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

30.03.2020 09:32 Aktualizováno Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb…

Počasí: -10 stupňů, místy sníh. Do Česká se vrátila zima

30.03.2020 08:20 Do Česka se tento týden vrací zima. Teploty klesnou hluboko pod bod mrazu a místy se může opět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama