Řeka Svratka se v Borovnici rozlila na louky, platil 3. povodňový stupeň

V obci Borovnice na Žďársku se večer hladina Svratky dostala na třetí povodňový stupeň, tedy na stav ohrožení. Podle starosty Edvarda Holeše je řeka rozlitá na loukách a ohrožený je jeden z obytných domů, situaci kontrolují hasiči. Výstrahu před vzestupem hladiny v Borovnici vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve 20:30, platí do půlnoci. Ve 21:20 klesla hladina na druhý povodňový stupeň.

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jeden dům je ohrožený, hlídají to tady hasiči. Tady už jsme na to celkem zvyklí. I při stoleté vodě se to vyleje na louky a ostatní baráky jsou celkem daleko," řekl ČTK starosta. Situaci podle něho hlídají i hasiči z Pardubického kraje, který začíná přes silnici. "Máme hlášení od hasičů z Jihlavy, jsme v kontaktu s povodňovou komisí z Nového Města na Moravě, kdyby něco, budou se scházet, zatím to není nutné, je to na loukách, lidé nejsou ohroženi," řekl Holeš.

Hladina Svratky začala rychle stoupat v 19:30, kdy se její stav zvýšil z 83 na 171 centimetrů. Třetího povodňového stupně na úrovni 225 centimetrů dosáhla ve 20:20, vyplývá z informací na webu ČHMÚ.

Před bouřkami, které dnes odpoledne a večer přecházejí přes Česko, varovali meteorologové. Místy hrozí kroupy a přívalový déšť. Na Moravě může v přívalových deštích napršet až 50 litrů vody na metr čtvereční a vodní toky se mohou vylít z břehů. Další silné bouřky meteorologové očekávají v neděli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tropické počasí v červenci bude jen výjimečně

05.07.2020 08:10 Ve zbytku července by teploty v Česku měly stoupat většinou k 25 stupňům Celsia, krátkodobě se…

Teplé počasí si příští týden vezme pauzu. Brzy se ale vrátí

04.07.2020 21:55 Aktualizováno Příští týden si Česko od veder odpočne. Teploty místy během dne klesnou i pod 20 stupňů. Na konci…

Předpověď na noc a sobotu 4. července

03.07.2020 13:07 Od jihozápadu bude zasahovat do střední Evropy výběžek vyššího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi…

Předpověď počasí na prodloužený víkend: Vyplatí se odjet na dovolenou?

02.07.2020 22:10 Aktualizováno Následující víkend bude prodloužený, a vzhledem ke státnímu svátku jej možná řada Čechů využije k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy