Varování meteorologů: Počasí se dnes radikálně změní. Bouřky už se ženou

Současné tropické teploty vystřídají v závěru posledního prázdninového víkendu bouřky, citelné ochlazení i o víc než deset stupňů a místy trvalejší déšť. Zatímco dnešní teploty překonaly na některých místech 32 stupňů a v neděli bude ještě o stupeň tepleji, v pondělí ukáže teploměr v Čechách jen 16 až 21 stupňů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Počasí
doporučujeme

Bouřky se v neděli a v noci na pondělí mohou objevit na většině území, aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) neplatí jen pro západní a jihozápadní část republiky.

"O víkendu k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu až jihozápadu, v neděli během dne začne počasí u nás ovlivňovat od západu studená fronta," uvedli meteorologové.

I přes horké počasí dnes nepadl žádný teplotní rekord, maxima pro 31. srpen si udržel mimořádně teplý rok 2015. Nejtepleji bylo dnes v pražských Komořanech, kde naměřili 32,8 stupně Celsia. V České Lípě a Strážnici bylo o desetinu méně. Hranici 32 stupňů překonaly také stranice Dobřichovice, Štítná nad Vláří či Doksany. "Zajímavostí je, že každá z těchto stanic je v jiném kraji. Takže se nedá jednoznačně říct, v jakém regionu dnes bylo nejtepleji," řekl ČTK Martin Tomáš z ČHMÚ. Očekává, že ani v neděli maximální teploty nepřekonají dosavadní rekordy z roku 2015, byť teploty budou atakovat 33 stupňů.

Ve středních Čechách dnes bylo nejtepleji v Dobřichovicích u Prahy, meteorologové tam naměřili 32,5 stupně Celsia, stanice Husinec-Řež u Prahy hlásí 32,2 stupně Celsia. Třetí místo obsadila Tuhaň na Mělnicku s rovnými 32 stupni.

"Teplotní rekordy dnes napadly nikde, protože v roce 2015 bylo ještě tepleji. Průměry za republiku dnes byly většinou 28 až 32 stupňů, zatímco v roce 2015 to bylo 31 až 35. Takže všechny rekordy pocházejí z roku 2015," řekl ČTK pracovník Českého hydrometeorologického ústavu.

První zářijový den dorazí bouřky - do Čech už odpoledne či večer, na Moravu a do Slezska večer nebo v noci. Ojediněle při nich může napršet kolem 40 milimetrů vody. "Bouřky budou postupně přecházet do trvalejších srážek ve východní polovině území," upozornil ČHMÚ.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrazivé počasí sevře Česko. Výstraha pro zemědělce a zahrádkáře

20.09.2019 11:45 Meteorologové varovali zemědělce a zahrádkáře před přízemními mrazíky, které se v noci a v sobotu…

Předpověď na noc a sobotu 21. září

20.09.2019 08:47 Tlaková výše se přesune ze střední Evropy k jihovýchodu a po její zadní straně k nám začne proudit…

Počasí o víkendu? Zima je jen začátek

20.09.2019 08:24 Stejně jako dnes v noci se i o víkendu v Česku objeví teploty kolem bodu mrazu. Během dne se ale…

Počasí příští týden? Přinese jedno velké překvapení

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Česko svírá tento týden studené počasí. Teploty v noci spadnou až na 2 stupně, během dne se mohou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama