Varování meteorologů: Počasí se dnes radikálně změní. Bouřky už se ženou

Současné tropické teploty vystřídají v závěru posledního prázdninového víkendu bouřky, citelné ochlazení i o víc než deset stupňů a místy trvalejší déšť. Zatímco dnešní teploty překonaly na některých místech 32 stupňů a v neděli bude ještě o stupeň tepleji, v pondělí ukáže teploměr v Čechách jen 16 až 21 stupňů.

Počasí
doporučujeme

Bouřky se v neděli a v noci na pondělí mohou objevit na většině území, aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) neplatí jen pro západní a jihozápadní část republiky.

"O víkendu k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu až jihozápadu, v neděli během dne začne počasí u nás ovlivňovat od západu studená fronta," uvedli meteorologové.

I přes horké počasí dnes nepadl žádný teplotní rekord, maxima pro 31. srpen si udržel mimořádně teplý rok 2015. Nejtepleji bylo dnes v pražských Komořanech, kde naměřili 32,8 stupně Celsia. V České Lípě a Strážnici bylo o desetinu méně. Hranici 32 stupňů překonaly také stranice Dobřichovice, Štítná nad Vláří či Doksany. "Zajímavostí je, že každá z těchto stanic je v jiném kraji. Takže se nedá jednoznačně říct, v jakém regionu dnes bylo nejtepleji," řekl ČTK Martin Tomáš z ČHMÚ. Očekává, že ani v neděli maximální teploty nepřekonají dosavadní rekordy z roku 2015, byť teploty budou atakovat 33 stupňů.

Ve středních Čechách dnes bylo nejtepleji v Dobřichovicích u Prahy, meteorologové tam naměřili 32,5 stupně Celsia, stanice Husinec-Řež u Prahy hlásí 32,2 stupně Celsia. Třetí místo obsadila Tuhaň na Mělnicku s rovnými 32 stupni.

"Teplotní rekordy dnes napadly nikde, protože v roce 2015 bylo ještě tepleji. Průměry za republiku dnes byly většinou 28 až 32 stupňů, zatímco v roce 2015 to bylo 31 až 35. Takže všechny rekordy pocházejí z roku 2015," řekl ČTK pracovník Českého hydrometeorologického ústavu.

První zářijový den dorazí bouřky - do Čech už odpoledne či večer, na Moravu a do Slezska večer nebo v noci. Ojediněle při nich může napršet kolem 40 milimetrů vody. "Bouřky budou postupně přecházet do trvalejších srážek ve východní polovině území," upozornil ČHMÚ.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a středu 30. září

29.09.2020 12:33 Od západu se k nám bude přesunovat nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu. Východ našeho území bude…

Česko čeká deštivý týden. Po víkendu se ale oteplí

29.09.2020 08:42 Po studeném a deštivém víkendu se oteplí, v říjnu ale budou teploty postupně klesat. Týdenní maxima…

Předpověď na noc a úterý 29. září

28.09.2020 12:26 Počasí u nás bude ovlivňovat oblast nízkého tlaku vzduchu, která se ze střední Evropy přesune nad…

Česko zasáhnou silné deště. Meteorologové kvůli počasí zvažují výstrahu

25.09.2020 22:06 Aktualizováno O víkendu zasáhne Českou republiku citelné ochlazení doprovázené vydatnými dešti. Meteorologové by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama