Voda nebezpečně stoupá. Na Vysočině evakuován dětský letní tábor

Na Vysočině dnes kvůli dešti stoupají hladiny řek. Na druhý povodňový stupeň se po poledni dostala Sázava na Žďársku a Svratka v Dalečíně a v Borovnici, pohotovost na této řece vyhlásil také starosta v Herálci. První povodňový stupeň, bdělost, platil v 16:00 podle Českého hydrometeorologického ústavu na 11 měřicích stanicích v kraji. Kromě Sázavy i na Doubravě, Jihlavě, Balince a menších říčkách.

Počasí
doporučujeme

Uzavřená je podle policie kvůli vodě ves Sedliště u Jimramova na Žďársku. "Je tam zaplavená jedna místní komunikace, která se zaplavuje často, protože je nízko položená," řekl ČTK starosta Jimramova Josef Homolka. Druhá přístupová silnice do místní části je podle starosty neprůjezdná kvůli opravám mostu. Do vsi s necelou stovkou obyvatel lze dojít pěšky, autem je nedostupná přibližně od poledne.

Dopoledne hasiči kvůli stoupající hladině Doubravy preventivě evakuovali dětský tábor v Libické Lhotce, která je místní částí Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Bylo tam asi 45 dětí, podle mluvčí hasičů jsou v pořádku. "Děti byly promáčené za noc, jak tady pršelo. Tak aby se mohly usušit," řekl starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer. Přechodné zázemí našli táborníci v obecní ubytovně a ve škole, podle starosty tam dnes přenocují.

Hasiči na Vysočině dnes měli kvůli počasí přes 30 výjezdů, nejvíc měli na Havlíčkobrodsku. Čerpali vodu ze sklepů, někde odstraňovali stromy ze silnic. Uvedli to na webu. Provizorní hráz stavěli například u domu v Petrovicích na Pelhřimovsku, protipovodňové hráze budovali ve Velkém Meziříčí.

Bdělost začala na Vysočině platit po 08:00, nejdříve na Svratce. Hladina řeky tam pak ještě stoupla. V Borovnici chyběly v 16:00 k vyhlášení třetího povodňového stupně tři centimetry.

První povodňový stupeň byl hodinu po poledni na Doubravě v Bílku, na řece Sázavě ve Žďáru nad Sázavou, Chlístově a ve Světlé nad Sázavou, na řece Jihlavě v Ptáčově, na říčce Řečici a na Balince v Balinách. Do 16:00 ohlásily překročení prvního stupně další čtyři měřicí stanice, na Sázavě v Pohledských Dvořácích, na Borovském potoce ve Stříbrných Horách, na Fryšávce v Jimramově a na říčce Šlapance v Mírovce u Havlíčkova Brodu.

Odčerpávání lagun v průmyslovém areálu, čerpání vody ze sklepů i čištění toků zaměstnává dnes kvůli vydatným dešťům hasiče v Olomouckém kraji. Na kontě mají již na dvě desítky výjezdů, sdělil dnes ČTK ve 13:00 jejich mluvčí Zdeněk Hošák. Zasahují v celém kraji, nejvíce na Šumpersku či v okolí Litovle.

"Několik výjezdů spojených s čerpáním řešíme v okolí Litovle a Uničova. Například v průmyslovém areálu v Července se vytvořila velká laguna, kterou odčerpáváme pomocí plovoucích čerpadel," uvedl mluvčí hasičů. Hasiči čerpají vodu například v Želeči na Protějovsku či v Dlouhé Loučce na Olomoucku. V Nasobůrkách staví hráz z pytlů s pískem. V Tučíně na Přerovsku zase čistí ucpaný odtok na retenční nádrži, v Bohdíkově na Šumpersku museli odstranit spadlý strom z osobního auta.

Hasiči vyjíždějí i kvůli zvýšeným hladinám toků. Prvního stupně dosáhla podle Hošáka Romže protékající Prostějovskem. "V Petrově nad Desnou dochází rovněž k rozlévání místního potoku, řešíme zde čerpání a přípravu pytlů s pískem na místa s hrozícím nebezpečím," uvedl mluvčí. Hasiči očekávají, že kvůli neustávajícímu dešti budou dnes vyjíždět ještě častěji.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silná bouřka se prohnala jižní Moravou: Zlámané stromy, člun na přehradě v…

11.07.2020 09:16 Bouřka provázená silným větrem, která přecházela v noci přes území jižní Moravy, lámala hlavně…

Meteorologové s horkým létem nepočítají. Bude chladné počasí, dovolené…

11.07.2020 07:00 Do poloviny srpna se budou v Česku střídat chladnější a teplejší období, což je pro středoevropské…

Česko zažilo nejteplejší den roku, bylo přes 34 stupňů

10.07.2020 21:39 Aktualizováno Dnešek je zatím nejteplejším dnem letošního roku. Teplotní rekordy ale padly jen na šesti místech v…

Předpověď na noc a sobotu 11. července

10.07.2020 12:40 Studená fronta se bude vlnit a zvolna postupovat z našeho území dále k východu. Za ní k nám začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy