Voda stoupá. Moravskoslezští hasiči staví hráze, situace se má zhoršovat

Kvůli vydatným dešťům musí profesionální i dobrovolní hasiči na mnoha místech v Moravskoslezském kraji odčerpávat vodu. Odstraňují ale i popadané stromy a na několika místech stavěli ochranné hráze. Od čtvrtka mají už přes 150 výjezdů. Nejhorší situace je na Ostravsku. Na třetí stupeň povodňové aktivity v regionu vystoupaly Jičínka a Polančice.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

ČTK to dnes sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela. Mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková ČTK řekla, že lze předpokládat další zhoršování situace.

Hasiči čerpají vodu ze vzniklých lagun a pak také ze sklepů, suterénů, garáží, balkonů či výtahů. Pročišťují kanály a jiné propustky. "Hasiči také odstraňovali několik stromů a monitorovali chování hladin několika řek a potoků," uvedl Kůdela. Zásahy jsou zatím bez zranění.

V noci museli hasiči stavět na čtyřech místech v regionu také ochranné hráze. Použili k tomu více než 300 pytlů s pískem. Dvě hráze se stavěly v Novém Jičíně-Žilině, v Ostravě-Svinově a Šenově u Ostravy.

V Novém Jičíně se dnes dokonce sešla povodňová komise, lidé byli varováni a začala fungovat na čísle 731 136 431 povodňová linka. "Ráno byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity na Zrzávce, Jičínce a Rakovci. Hasiči s městskou policií navezli pytle s pískem k břehům potoka Rakovec, aby se voda nedostala do obytné zóny. Pracovníci technických služeb zase dodali pytle s pískem do městské části Žilina," informoval tajemník povodňové komise Lumír Balaryn.

V Žilině voda zatopila část komunikace, zahradu a sklepy mateřské školy. V Bludovicích se voda a bahno dostaly na místní silnici. Strážníci již ve čtvrtek zvedli most v Žilině, takže je mimo provoz.

Vlčková okolo 07:45 uvedla, že v regionu platí třetí povodňový stupeň už jen na Polančici v Polance nad Odrou. Jičínka v Novém Jičíně klesla na druhý stupeň povodňové aktivity, kterého už dosáhla také Bílovka ve Velkých Albrechticích na Novojičínsku. Na prvním povodňovém stupni je Lučina v Domaslavicích na Frýdecko-Místecku. "Povodí je velmi nasycené. Lze předpokládat, že při opakovaných srážkových epizodách avizovaných Českým hydrometeorologickým ústavem se situace zhorší a může být dosaženo pětiletých až dvacetiletých povodní na celém území Povodí Odry," uvedla Vlčková. Problémy jsou zatím nejvíce na menších tocích, ale lze očekávat že se situace začne zhoršovat i na těch větších. Nádrže v regionu jsou připraveny, voda je v zásobním prostoru a retenční prostory sloužící právě pro zachycení povodně jsou nachystány.

Zhruba stovka zásahů hasičů připadá na Ostravsko. "V okrese Ostrava-město je dosud nejvíce výjezdů v Šenově, blíží se k 30, ke 20 se blíží počet výjezdů v Porubě, Nové Bělé a Staré Bělé," uvedl Kůdela. Dalších asi 30 událostí hasiči měli na Novojičínsku. V ostatních okresech regionu je situace klidnější. Vydatné deště mají pokračovat v Moravskoslezském kraji i dnes.

Ve čtvrtek hasiči například vytahovali osobní automobil, který vjel do vodní laguny na křižovatce Martinovské a Provozní ulice v Ostravě a jejich okolí. Městská policie tam odkláněla dopravu, přes lagunu nemohly projet ani tramvaje. Hasiči tam čistili kanálové vpusti, aby mohla voda odtéct.

Dnes ráno hasiči čerpali vodu například ze zatopené mateřské školy v Ostravě-Porubě.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na prodloužený víkend: Vyplatí se odjet na dovolenou?

01.07.2020 22:10 Aktualizováno Následující víkend bude prodloužený, a vzhledem ke státnímu svátku jej možná řada Čechů využije k…

Předpověď na noc a čtvrtek 2. července

01.07.2020 13:20 Zvlněná studená fronta bude zvolna postupovat přes naše území k východu, informuje portal.chmi.cz.

Toky v Olomouckém kraji klesly, pokračuje pátrání po vodákovi

01.07.2020 10:00 Aktualizováno V Olomouckém kraji platí první povodňový stupeň už jen na Blatě v Klopotovicích na Prostějovsku.…

Ve východní části Čech hrozí dopoledne záplavy, varují meteorologové

01.07.2020 09:16 Kvůli zvýšenému odtoku vody platí dnes dopoledne výstraha před povodněmi hlavně ve východní části…

Související:

Právě se děje

Další zprávy