Evropu decimuje počasí. Británii zasáhlo tornádo, ve Španělsku a Portugalsku zabíjí bouře

Jihoanglické hrabství Surrey dnes zasáhlo tornádo. Na dalších zhruba 90 místech v jižní a východní Anglii a v regionech Midlands a Yorkshire platí varování kvůli záplavám, informoval zpravodajský server BBC.

Britský meteorologický úřad uvedl, že tornádo v Surrey zasáhlo městečko Chertsey. Na místo byli dopoledne povoláni hasiči, aby zajistili bezpečnost domů, jejichž střechy živel poškodil. Silný vítr u některých domů vyrazil okna a odnášel zahradní nábytek.

V pátek záplavy na dálnici M23 v západním Sussexu vedly k obousměrnému uzavření komunikace u sjezdů 10 a 11. Doprava už tam ale byla obnovena. Nepříznivé počasí v oblasti ochromilo i vlaky.

Varování před očekávanými záplavami nyní platí na 87 místech a na dalších 233 byly kvůli možným záplavám vydány výstrahy. Podle aktuální předpovědi by do nedělního poledne mohlo na jihu Anglie spadnout dalších 30 milimetrů srážek.

Vydatný déšť se očekává i v pondělí, v době vánočních svátků by se ale počasí mělo zklidnit. Úřady vyzvaly řidiče, aby se před cestami ujistili o průjezdnosti silnic. Zároveň by měli jízdu přizpůsobit mokré vozovce, jezdit pomaleji a držet si větší odstup od vozidel před sebou.

Silné bouře a vydatné lijáky, které tento týden rozvodnily i řeky na Pyrenejském poloostrově, si vyžádaly ve Španělsku už šest obětí. Dva lidé pak zemřeli od čtvrtka kvůli bouři v Portugalsku. Informoval o tom dnes deník La Vanguardia. Největší vichr dnes zažili na severozápadě Španělska, kde naměřili v nárazech rychlost až 183 kilometrů za hodinu.

Autonomní region Galicie, který leží v severozápadním cípu Pyrenejského poloostrova, postihly tento týden tři bouře; meteorologové jim dali jména Daniel, Elsa a Fabien. Tu poslední dnes dopoledne provázel vítr o rychlosti přes 140 kilometrů v hodině, maxima dosáhl večer na pobřeží Atlantiku v provincii Lugo. Naměřili tam rychlost větru až 183 kilometrů za hodinu.

Kvůli silnému větru bylo dnes zrušeno několik odletů a příletů na letiště ve městech La Coruňa, Santiago de Compostela a Vigo. Některé lety byly odkloněny do nedalekého Portugalska či do jiných měst Španělska.

Vydatné deště způsobily záplavy. Například v oblasti jižně od Santiaga de Compostela napadlo 67 litrů srážek na metr čtvereční a v oblasti města Ourense to bylo asi 60 litrů. U Ourense se rozvodnily řeky natolik, že se znovu zatopila oblast, kterou v 50. letech minulého století odvodnili, aby získali zemědělskou půdu.

Od čtvrtka ve Španělsku zemřelo kvůli bouři a záplavám šest lidí. Jeden člověk zemřel při sesuvu půdy v regionu Asturie, na dalšího spadla zeď v parku v Santiagu de Compostela. Řidiče traktoru v provincii León smetla rozvodněná řeka a u Granady dnes zemřel řidič, jehož vůz smetl proud vody. Jednou z obětí bouře se stal i Holanďan, který zemřel v pátek u města Huelva na jihozápadě země, když na moři surfoval.

Také Portugalsko sužují tento týden bouře a záplavy, které si tam vyžádaly dvě oběti. Dnes byla kvůli intenzivním lijákům a bouři například přerušena vlaková doprava mezi metropolí Lisabon a druhým největším městem Porto.

Související

Více souvisejících

Počasí Velká Británie Španělsko portugalsko Tornádo

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy