Hurikán Dorian extrémně zesílil. Amerika se chystá na katastrofu

Hurikán Dorian mířící k Floridě opět zesílil. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) oznámilo, že živel přerostl v extrémně nebezpečný hurikán čtvrté kategorie na pětistupňové škále. V některých pobřežních floridských okresech začnou v neděli ráno povinné evakuace.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Hurikán Dorian
doporučujeme

Trasa hurikánu zatím není zcela jistá, ale zveřejňují se počítačové projekce. Podle některých se hurikán nakonec stočí na sever a floridskému pobřeží se těsně vyhne. Ředitel soukromé meteorologické služby Jeff Masters řekl, že "je určitá naděje".

Projekce Národního střediska pro hurikány (NHC) ale ukazují, že Dorian na pevninu dorazí poblíž Fort Pierce, které se nachází zhruba 110 kilometrů severně od sídla Donalda Trumpa Mar-a-Lago. Pak by se mohl stočit na sever a pokračovat podél pobřeží. NHC ovšem upozorňuje, že trasa je stále nejistá a jakákoli malá odchylka v pohybu může bouři zanést nad pevninu, ale také jenom k pobřeží.

Dnes kolem 08:00 SELČ byl Dorian podle NHC zhruba 540 kilometrů východně od Baham a 820 kilometrů východně od Palm Beach. Vítr měl sílu 220 kilometrů v hodině.

Šerif okresu Brevard Wayne Ivey v noci oznámil, že v neděli v 08:00 místního času (14:00 SELČ) začne v oblasti povinná evakuace, která zahrne také Kennedyho vesmírné středisko. Okres Martin zahájí povinnou evakuaci o dvě hodiny později, v Indian River bude evakuace dobrovolná. Všechny tyto oblasti leží severně od Miami.

Prezident Trump už v úterý v noci kvůli bouři vyhlásil stav nouze a nařídil poskytnout federální pomoc místním úřadům.

Příchod hurikánu na Floridu se očekává začátkem příštího týdne. Úřady na floridském pobřeží začaly distribuovat pytle s pískem a obyvatelé horečně nakupují balenou vodu a další zásoby.

Floridský guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele, aby si pořídili zásoby potravin, vody a léků nejméně na týden. Panují obavy, že Dorian by se mohl stát nejsilnějším hurikánem, který Floridu za posledních téměř 30 let zasáhl.

Dorian už prošel severem Karibiku a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Větrná bouře pustošila východ USA, stovky tisíc lidí zůstaly bez proudu

17.10.2019 16:59 Východní pobřeží Spojených států v okolí New Yorku a Bostonu zasáhla silná bouře, která během noci…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Ničivý tajfun Hagibis: Počet obětí roste, po nezvěstných pátrá armáda

15.10.2019 16:20 Aktualizováno Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 73…

Tokio si oddychlo, tajfun Hagibis nezničil sportoviště pro olympiádu 2020

15.10.2019 09:27 Tajfun Hagibis, jenž o víkendu zasáhl Japonsko, nezpůsobil téměř žádné škody na sportovištích pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama