ŽIVĚ: Nejsilnější bouře na světě. Rekordní hurikán Dorian zasáhl Bahamy

Hurikán Dorian dnes zesílil na pátý, nejvyšší stupeň a zasáhl severní část souostroví Bahamy. Provází jej vítr o rychlosti skoro 300 kilometrů za hodinu, který na bahamském ostrově Great Abaco odnášel střechy a strhával elektrické vedení.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hurikán Dorian
doporučujeme

Port Nassau ŽIVĚ (00:00) | zdroj: YouTube

Informovala o tom agentura AP. Dorian je podle televize CNN světově nejsilnější bouří letošního roku. Na Bahamách nejspíše způsobí obrovské škody, Floridě se možná jeho střed vyhne.

Dorian byl až do dneška řazen mezi hurikány 4. stupně, během dne ale nadále rychle sílil, až maximální stálá rychlost větru dosáhla 295 kilometrů v hodině. Nejenže jde o nejsilnější hurikán v záznamech pro severozápad Baham, Dorian teď s jednou nepojmenovanou bouří z roku 1935 sdílí rekord pro nejsilnější atlantický hurikán, co kdy dorazil na pevninu.

Ostrovy Abaco hurikán zasáhl ve 12:40 místního času (18:40 SELČ), uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC), které zároveň varovalo před životu nebezpečnou situací a mimořádnou devastací. Hurikán stále pokračoval v pohybu směrem na západ k ostrovu Grand Bahama, značně však zpomalil. V příštích 24 hodinách se dá očekávat kolísání síly živlu, Dorian ale zůstane velmi nebezpečný. Kromě silného větru přinese i velké množství srážek.

"Pro Bahamy to bude opravdu velmi špatné," citovala agentura AP odborníka na hurikány z Coloradské státní univerzity Phila Klotzbacha. Už před příchodem bouře byly hlášeny výpadky proudu a dodávek vody, na ostrovech Abaco, Bimini a na Grand Bahama přestala fungovat letiště. Úřady ještě na poslední chvíli vyzývaly obyvatele, aby si našli bezpečné místo, a varovaly před katastrofálními následky. V severní části Baham zavíraly hotely, obyvatelé zakrývali okna prkny a lidé na lodích odplouvali na bezpečnější ostrovy.

"Konec by mohl být fatální. Žádáme vás, prosíme vás, apelujeme na vás, abyste odešli na bezpečné místo," vzkázal policejní velitel Samuel Butler. Podle mluvčího bahamské vlády se očekávalo, že hurikán naruší životy asi 73.000 obyvatel a ohrozí přes 20.000 domácností. Krizové složky začnou škody vyhodnocovat, jakmile se bouře přežene.

Pro ostrovy Abaco vydaly úřady rozhodnutí o povinné evakuaci už v sobotu, objevují se však zprávy, že desítky lidí příkazu neuposlechly. V městečku Sweetings Cay zůstalo podle AP 32 lidí. Zpravodaj televize CNN uvedl, že z Grand Cay, které má asi 400 obyvatel, odešlo jen 88 lidí.

Trasa hurikánu se neustále upřesňuje. Původní projekce předpokládaly, že zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že po přechodu přes Bahamy nabere hurikán severní a následně severovýchodní kurz a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Severní a Jižní Karolíně bude slábnout. Kdy se začne stáčet, ale není jasné, takže možnost, že Florida bude zasažena, pořád ještě není vyloučena.

Aktuálně platí příkaz k evakuaci ve třech floridských okresech a vedení letiště v Orlandu podle agentury AP znovu uvažuje o tom, že v pondělí zastaví provoz. "Ještě nemáme vyhráno," varoval guvernér Floridy Ron DeSantis.

"Nyní už dosáhl páté kategorie. Zdá se, že je to jeden z největších hurikánů, jaký jsme kdy viděli, a to je problém," řekl médiím o hurikánu Dorian prezident Donald Trump. Dodal, že situací se zabývá "spousta skvělých lidí".

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVID-19 zasáhl i meteorologii. Počasí bude méně předvídatelné, tvrdí WMO

01.04.2020 13:11 Kvůli zastavení letecké dopravy v důsledku pandemie koronaviru bude počasí méně předvídatelné a…

Počasí v příštích letech? Horší než co jsme zažili, obávají se experti

09.03.2020 22:36 Aktualizováno Uplynulé desetiletí bylo z hlediska počasí nejteplejší v historii měření. Oznámila to Světová…

Tornáda se prohnala státem Tennessee. Nejméně 19 obětí

03.03.2020 17:33 Aktualizováno Nejméně 19 lidí zabila tornáda, která se přehnala americkým státem Tennessee a dnes časně ráno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy