Český fotbal se dočká nového předsedy. Dosavadní šéf Malík nebude post obhajovat

V letošních červnových volbách český fotbalrozhodne o nástupci dosavadního šéfa Martina Malíka. Ten se totiž ve čtvrtek nechal slyšet, že právě na červnové volební valné hromadě Fotbalové asociace ČR (FAČR) nebude už obhajovat post předsedy této asociace.

Fotbal, ilustrační fotografie

"Vzhledem k událostem posledních dnů jsem se rozhodl, že nebudu 3. června usilovat o obhajobu předsedy výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky na volební valné hromadě FAČR. Na dnešní pravidelné konferenci se sponzory českého fotbalu jsem je o tomto rozhodnutí informoval," uvedl Martin Malík ve svém čtvrtečním prohlášení. Připomeňme, že Malík šéfuje českému fotbalu již od prosince roku 2017.

"Své úsilí nyní budu směřovat především k tomu, abych zajistil účast české reprezentace na červnovém závěrečném turnaji mistrovství Evropy, v kvalifikaci o postup na mistrovství světa a dovedl fotbalovou asociaci k řádné volební valné hromadě," pokračoval Malík.

Ten byl mimochodem před čtyřmi lety  zvolen až na druhý pokus a stal se tak nástupcem Miroslava Pelty, kterého několik měsíců před tím zadržela policie kvůli kauze sportovních dotací. Na poprvé totiž volba mezi Malíkem a Petrem Fouskem skončila patem a tak se volba musela opakovat v prosinci.

Před blížícími se letošními volbami není v tuzemském fotbale situace o nic růžovější. Valná volební hromada se bude konat v době, kdy český fotbal zasáhla nejnovější korupční aféra, která vypukla loni v říjnu zatčením tehdejšího místopředsedy FAČR Romana Berbra a dalších 19 osob z fotbalového prostředí. Kauza se týká nejen ovlivňování zápasů a to především ve prospěch v současnosti druholigového celku Slavoj Vyšehrad, ale i defraudace peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu.

Od minulého týdne je tak zatím jediným oficiálním kandidátem na nového možného šéfa FAČR bývalý reprezentant Karel Poborský působící v asociaci jako šéf Elitní mládeže. Sám Poborský se pak začátkem tohoto týdne částečně vymezil vůči Martinu Malíkovi. A to především proto, že právě pod Malíkem dělal svou černou práci již bývalý místopředseda a vůbec člen FAČR Roman Berbr. "Je to můj nadřízený, je to trochu žinantní. Ale berme to tak, že i jemu za tři měsíce skončí mandát a jsme v bodě nula. Martin Malík udělal a dělá pro fotbal spoustu dobrých věcí. Ale jakožto první a jediný nadřízený Romana Berbra je s tím natolik ztotožněný, že pro mě není člověk, který by dnes měl vést FAČR a celé hnutí. I to byl pro mě jeden z velkých motivů, proč jsem šel do kandidatury," řekl konkrétně vicemistr Evropy z roku 1996.

Teď je největší otázkou, kdo se proti Poborskému ve volbě postaví. V současanosti probíhají volby do okresních fotbalových svazů, kde ve většině případů zatím vyhravájí zástupci nového fotbalového hnutí F-evoluce, jehož představitelem je další skvělý bývalý fotbalista a spoluhráč Karla Poborského v reprezentaci Vladimír Šmicer. A právě on se může jevit jako nejpravdější Poborského protikandidát.

Témata: Fotbal | FAČR | EuroZprávy.cz

Rakousko poprvé na ME postoupilo ze skupiny, Nizozemci potvrdili roli…

21.06.2021 21:08 Hned dvě skupiny na letošním evropském šampionátu se dohrávají v pondělí. Jako první se od 18:00…

Bude mít majitel Sparty vliv na rivala Pražanů? Křetínský hodlá vstoupit…

20.06.2021 11:53 K zajímavému kroku se schyluje v tuzemském fotbalovém zákulisí, který by mohl ještě víc proti sobě…

Španělé opět nepřesvědčili a opět remizovali. Tentokrát s Poláky 1:1

19.06.2021 23:49 Ani ve druhém kole základních skupin se Španělé nedočkali pvní výhry a tudíž tř bodů za ni. Poté,…

Maďaři doma obrali o body mistry světa Francouze, Němci ve šlágru porazili…

19.06.2021 20:45 Letošní fotbalové mistrovství Evropy se v sobotu dočkalo jednak prvního velkého překvapení a jednak…

Anglické legendy se zlobí. Lovrenův zákrok proti Schickovi penaltový nebyl

19.06.2021 13:03 Na Britských ostrovech vzbudila ohlas penalta, která byla v zápase Česka proti Chorvatsku nařízena…

V derby ostrovních rivalů gól nepadl. Švédové díky penaltě vyhráli duel se…

18.06.2021 23:08 Kromě duelu českých fotbalistů s Chorvatskem se v rámci skupiny D v pátek odehrál i očekávaný duel…

Schick se trefil z penalty, po pauze Chorvaté srovnali. Bod hraje Čechům…

18.06.2021 19:56 Aktualizováno Po vítězném úvodním zápase na ME, kdy Češi porazili Skotsko v Glasgow 2:0 mimo jiné gólem z 45…

Nizozemci si poradili s bezzubým Rakouskem, Ukrajina si připsala první…

17.06.2021 23:54 Hned dva zápasy skupiny C byly na programu ve čtvrtek v rámci letošníhob mistrovství Evropy ve…

Belgie je po Itálii dalším postupujícím do osmifinále. S Dány dokázala…

17.06.2021 21:03 Během čtvrtečního dne se v Kodani odehrál druhý zápas skupiny B v rámci druhého kola základních…

Italové kráčejí vstříc postupu do osmifinále, blízko k němu mají i Velšané

16.06.2021 23:56 Italové opět předvedli hru, na kterou se asi bude snažit najít kdokoli ve zbývajícím průběhu…

Související:

Právě se děje