V Jablonci zašel Pelta o přestávce za rozhodčími. Řeší to disciplinárka i komise sudích

Tuzemská fotbalová nejvyšší soutěž Fortuna liga odkrojila z nové sezóny 2021/22 teprve pouze tři kola a už se na české fotbalové scéně řeší první aféra, v níž hraje hlavní roli majitel klubu FK Jablonec Miroslav Pelta. Tato jedna z nejkontroverznějších postav českého fotbalu, která byla v minulosti už namočena do několika fotbalových kauz, rozohnil po nedělním ligovém utkání s Bohemians (2:2) trenéra Klokanů Luďka Klusáčka, jenž v pozápasovém rozhovoru pro O2 TV Sport upozornil na to, že během přestávky zašel právě Pelta za rozhodčími. Tuto kontroverzi v pondělí řešila Komise rozhodčích a řešit to bude disciplinární komise.

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)

O poločase nedělního zápasu Jablonec vs. Bohemians vedli hosté z Prahy 1:0, v poslední čtvrthodině se ale Severočechům díky proměněné Pilařově penaltě a přesné trefě Čvančary stav otočit na 2:1 a vypadalo to, že by mohli zůstat tři body v Jablonci. V 94. minutě byl však nařízen další pokutový kop, tentokrát ale ve prospěch Bohemians, Kovařík ho proměnil a zápas tak skončil nerozhodně 2:2.

Závěr to byl tak přímo infarktový a nebylo divu, že by se emoce daly na jablonecké Střelnici krájet. Olej do ohně jako první přilil při pozápasovém rozhovoru pro O2 TV sport kouč Bohemians Luděk Klusáček, ve kterém nejprve kritizoval způsob užití systém VAR v tomto zápase. „Před sezonou nám říkali, že VAR má vstupovat do zápasu v případě jasných pochybení. Nevím, jestli zrovna tohle byly ty případy," řekl a pak pokračoval ještě zásadnějšmi slovy: „Zaráží mě, že v poločase je majitel klubu v kabině rozhodčích. To prostě nechápu."

Tuto větu pak ještě více rozvinul na pozápasové tiskové konferenci. Myslel jsem tím pana Peltu. Narazili jsme na něj. Cítím to jako problém, ale není to jenom o panu Peltovi, tohle je nešvar celého českého fotbalu," dodal tehdy. "Má poznámka je trefná. Že jsem řekl, že pan Pelta byl v poločase v kabině rozhodčích, není kritika sudích nebo nějakého posuzování. Je to ale věc, kterou nechápu, jak je to možné. Vám to přijde normální? Cítím to jako problém. Není to jen o panu Peltovi. Narážíme na věci, které nejsou dobře a fotbal jimi trpí. Je to nešvar celého českého fotbalu," pokračoval Klusáček.

Pokud někoho z novinářů zajímalo, co si o věci myslí kouč Jablonce Petr Rada, nic se od něho nedozvěděl. Byl svědky dalšího jeho rozčílení na tiskovce. „Mě tohle nezajímá. Tohle mi vůbec nepodsouvejte do hlavy. Mě zákulisí, kdo kam jde, nezajímá! Já se starám o mančaft, o nic jiného," nechal se slyšet Rada a pokračoval: „Stěžoval jsem si, že se protahuje hra. Byla tam situace, kdy se čtyřikrát vrátí balon tam, zpátky a nic. Pomezní si stěžoval. Jako ve škole, kdy vám vezmou hračku... Takže jsem dostal kartu."

Připomněl tak, proč během zápasu viděl od hlavního rozhodčího žlutou kartu. A to měl být alespoň podle severočeského klubu důvod k tomu, proč o poločase zašel Miroslav Pelta za sudími. Šel se prý omluvit za chování Petra Rady a kromě toho měl prý sudí pochválit za to, jak pískají. Mimochodem, i to se objevilo v zápise o utkání pořízené sudími. Píše v něm: "Během poločasové přestávky přišel do kabiny rozhodčích pan Miroslav Pelta, načež jsem jej požádal, aby kabinu rozhodčích neprodleně opustil. Zdržel se cca. 15 s. Před svým odchodem komentoval dosavadní vývoj utkání slovy: "My hrajeme strašně, vy ale pískáte dobře. Omlouvám se za chování trenéra, domluvím mu. Držte se!"".

Svůj pohled na věc přidal i sám rozhodčí zápasu Klíma. Jak uvádí, snažil se Miroslava Peltu požádat o to, aby kabinu sudích opustil. "Šli jsme do kabin regenerovat a připravit se na druhou půli. Po nějaké chvíli k nám přišel pan Pelta, kterého jsme v souladu s tím, co po nás komise rozhodčích teď chce, poprosili, aby šatnu opustil, že tam nemá co dělat. On to respektoval. Po chviličce odešel a jen nám vyslovil podporu do druhého poločasu, abychom se chováním trenéra nenechali rozhodit, že mu domluví. Rozhodně to nebyl žádný tlak na nás, abychom ve druhé půli rozhodovali jinak," řekl konkrétně.

Funkcionáři by se měli vyhnout neoficiálním kontaktům se sudími, uvedla Komise rozhodčích

K této aféře se hned v pondělí vracela i samotná Komise rozhodčích FAČR, nově složená v čele s respektvaným bývalým sudím Radkem Příhodou. Ta si zvlášť po kauze Romana Berbra z loňského roku, po které se v českém fotbale událo zemětřesení v podobě zvolení nového vedení FAČR, do  jejíhož čela se dostal taktéž respektovaný mezinárodní diplomat Petr Fousek, dla za cíl očistit fotbal od praktik, které se tu právě pod Berbrovým vládnutím děly. "Souhlasíme s vyjádřením trenéra Bohemians Praha 1905, pana Luďka Klusáčka, že v kabině rozhodčích mají být při fotbalovém utkání pouze oprávněné osoby, mezi které majitel klubu samozřejmě nepatří," stálo konkrétně v pondělním prohlášení komise.

"Od začátku sezony velmi intenzivně apelujeme formou souboru interních opatření na všechny rozhodčí, aby vymizely jakékoliv neoficiální kontakty mezi rozhodčími a funkcionáři klubů. Jakékoliv nedodržování těchto interních opatření ze strany rozhodčích bude z naší strany důsledně trestáno," pokračovalo se v něm dále a dodává se v něm: "Zároveň tímto prohlášením vyzýváme i druhou stranu, tedy všechny funkcionáře, aby dodržovali fotbalové normy a také se vyhnuli všem neoficiálním kontaktům s rozhodčími tak, aby nebyl poškozován český fotbal."

Dále se případem bude zabývati disciplinární komise spadající pod zřizovatele dvou tuzemských nejvyšších soutěží, tedy Ligovou otbalovou asociaci (LFA). "Disciplinární komise zahájila řízení s klubem FK Jablonec za porušení povinností pořádajícího klubu. Klub nezajistil, aby bylo neoprávněným osobám zamezeno ve vstupu do prostor vyhrazených delegovaným osobám," stojí v tiskové zprávě, kterou vydal mluvčí LFA Štěpán Hanuš. O tom, jak bude disciplinárka v tomto případu postupovat dál, rozhodne na svém nejbližším zasedán, tedy ve čtvrtek.

Kvůli zahájenému trestnému řzeníí se severočeským klubem si tak tedy už disciplinárka vyžádala všechny potřebné podklady včetně samotné zprávy delegáta utkání.

Střelba v Rusku: Po útoku ve škole 15 mrtvých, střílelo se i na komisariátu

26.09.2022 15:59 Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Zastropování energií nebude na celou spotřebu, řekl Síkela. Bude v plné…

25.09.2022 19:48 Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt…

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř osob v rodinném domě u Prahy

26.09.2022 18:34 Policisté dnes našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti.…

Před Švýcarskem řeší Šilhavý problém. Nemůže počítat s Brabcem, Janktem a…

25.09.2022 14:59 Oproti sobotnímu domácímu duelu Ligy národů s Portugalskem (0:4) nebude moct kouč národního A-týmu…

Tvrdík po úspěšné první fázi boje s rakovinou kritizoval Šádka a Santose.…

23.09.2022 16:32 Během tohoto týdne se mohl šéf fotbalové Slavie zaradovat, když zvládl první fázi léčby rakoviny. A…

Je znám nejlepší český fotbalista za uplynulou sezónu. Zlatý míč získal…

20.09.2022 16:48 Již šestadvacátý ročník prestižní novinářské ankety o nejlepšího českého fotbalistu Zlatý míč zná…

Schranz kvůli poraněné hlavě a krční páteři bude Slavii chybět až šest…

16.09.2022 16:18 Po nešťastném zákroku ve čtvrtečním pohárovém zápase proti kosovskému Ballkani opustil vršovický…

Překvapení v nominaci. Kanonýra Tecl jen mezi náhradníky, povolán Schick s…

13.09.2022 17:26 Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý v úterý zveřejnil nominaci na blížící se dva…

Fotbalová Premier League odložila z úcty k zesnulé královně program 7. kola

09.09.2022 14:11 Aktualizováno Po úmrtí královny Alžběty II. se v Británii zastavil i sport. Z úcty k panovnici, která zemřela ve…

Lewandowski hattrickem pomohl k výhře Barcelony 5:1. Za Plzeň skóroval…

07.09.2022 23:50 Aktualizováno Letní posila Barcelony Robert Lewandowski prokázal proti úřadujícímu českému mistrovi Viktorii…

Prohra se Záhřebem byla poslední kapkou. Vedení Chelsea se rozloučilo s…

07.09.2022 16:12 Fotbalistům londýnské Chelsea se nevydařil vstup nejen do nové sezóny anglické Premier League, na…

Třetiligový Žižkov povede sparťanská legenda. Další exsparťan Kadlec…

03.09.2022 12:52 Poté, co v minulé sezóně fotbalový Žižkov sestoupil až do třetiligové soutěže, nehodlá se tento…

Odvolací soud zrušil odsuzující rozsudek nad Peltou a Kratochvílovou

01.09.2022 11:36 Vrchní soud v Praze zrušil odsuzující rozsudek nad bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR)…

Související:

Právě se děje

reklama