V Jablonci zašel Pelta o přestávce za rozhodčími. Řeší to disciplinárka i komise sudích

Tuzemská fotbalová nejvyšší soutěž Fortuna liga odkrojila z nové sezóny 2021/22 teprve pouze tři kola a už se na české fotbalové scéně řeší první aféra, v níž hraje hlavní roli majitel klubu FK Jablonec Miroslav Pelta. Tato jedna z nejkontroverznějších postav českého fotbalu, která byla v minulosti už namočena do několika fotbalových kauz, rozohnil po nedělním ligovém utkání s Bohemians (2:2) trenéra Klokanů Luďka Klusáčka, jenž v pozápasovém rozhovoru pro O2 TV Sport upozornil na to, že během přestávky zašel právě Pelta za rozhodčími. Tuto kontroverzi v pondělí řešila Komise rozhodčích a řešit to bude disciplinární komise.

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)

O poločase nedělního zápasu Jablonec vs. Bohemians vedli hosté z Prahy 1:0, v poslední čtvrthodině se ale Severočechům díky proměněné Pilařově penaltě a přesné trefě Čvančary stav otočit na 2:1 a vypadalo to, že by mohli zůstat tři body v Jablonci. V 94. minutě byl však nařízen další pokutový kop, tentokrát ale ve prospěch Bohemians, Kovařík ho proměnil a zápas tak skončil nerozhodně 2:2.

Závěr to byl tak přímo infarktový a nebylo divu, že by se emoce daly na jablonecké Střelnici krájet. Olej do ohně jako první přilil při pozápasovém rozhovoru pro O2 TV sport kouč Bohemians Luděk Klusáček, ve kterém nejprve kritizoval způsob užití systém VAR v tomto zápase. „Před sezonou nám říkali, že VAR má vstupovat do zápasu v případě jasných pochybení. Nevím, jestli zrovna tohle byly ty případy," řekl a pak pokračoval ještě zásadnějšmi slovy: „Zaráží mě, že v poločase je majitel klubu v kabině rozhodčích. To prostě nechápu."

Tuto větu pak ještě více rozvinul na pozápasové tiskové konferenci. Myslel jsem tím pana Peltu. Narazili jsme na něj. Cítím to jako problém, ale není to jenom o panu Peltovi, tohle je nešvar celého českého fotbalu," dodal tehdy. "Má poznámka je trefná. Že jsem řekl, že pan Pelta byl v poločase v kabině rozhodčích, není kritika sudích nebo nějakého posuzování. Je to ale věc, kterou nechápu, jak je to možné. Vám to přijde normální? Cítím to jako problém. Není to jen o panu Peltovi. Narážíme na věci, které nejsou dobře a fotbal jimi trpí. Je to nešvar celého českého fotbalu," pokračoval Klusáček.

Pokud někoho z novinářů zajímalo, co si o věci myslí kouč Jablonce Petr Rada, nic se od něho nedozvěděl. Byl svědky dalšího jeho rozčílení na tiskovce. „Mě tohle nezajímá. Tohle mi vůbec nepodsouvejte do hlavy. Mě zákulisí, kdo kam jde, nezajímá! Já se starám o mančaft, o nic jiného," nechal se slyšet Rada a pokračoval: „Stěžoval jsem si, že se protahuje hra. Byla tam situace, kdy se čtyřikrát vrátí balon tam, zpátky a nic. Pomezní si stěžoval. Jako ve škole, kdy vám vezmou hračku... Takže jsem dostal kartu."

Připomněl tak, proč během zápasu viděl od hlavního rozhodčího žlutou kartu. A to měl být alespoň podle severočeského klubu důvod k tomu, proč o poločase zašel Miroslav Pelta za sudími. Šel se prý omluvit za chování Petra Rady a kromě toho měl prý sudí pochválit za to, jak pískají. Mimochodem, i to se objevilo v zápise o utkání pořízené sudími. Píše v něm: "Během poločasové přestávky přišel do kabiny rozhodčích pan Miroslav Pelta, načež jsem jej požádal, aby kabinu rozhodčích neprodleně opustil. Zdržel se cca. 15 s. Před svým odchodem komentoval dosavadní vývoj utkání slovy: "My hrajeme strašně, vy ale pískáte dobře. Omlouvám se za chování trenéra, domluvím mu. Držte se!"".

Svůj pohled na věc přidal i sám rozhodčí zápasu Klíma. Jak uvádí, snažil se Miroslava Peltu požádat o to, aby kabinu sudích opustil. "Šli jsme do kabin regenerovat a připravit se na druhou půli. Po nějaké chvíli k nám přišel pan Pelta, kterého jsme v souladu s tím, co po nás komise rozhodčích teď chce, poprosili, aby šatnu opustil, že tam nemá co dělat. On to respektoval. Po chviličce odešel a jen nám vyslovil podporu do druhého poločasu, abychom se chováním trenéra nenechali rozhodit, že mu domluví. Rozhodně to nebyl žádný tlak na nás, abychom ve druhé půli rozhodovali jinak," řekl konkrétně.

Funkcionáři by se měli vyhnout neoficiálním kontaktům se sudími, uvedla Komise rozhodčích

K této aféře se hned v pondělí vracela i samotná Komise rozhodčích FAČR, nově složená v čele s respektvaným bývalým sudím Radkem Příhodou. Ta si zvlášť po kauze Romana Berbra z loňského roku, po které se v českém fotbale událo zemětřesení v podobě zvolení nového vedení FAČR, do  jejíhož čela se dostal taktéž respektovaný mezinárodní diplomat Petr Fousek, dla za cíl očistit fotbal od praktik, které se tu právě pod Berbrovým vládnutím děly. "Souhlasíme s vyjádřením trenéra Bohemians Praha 1905, pana Luďka Klusáčka, že v kabině rozhodčích mají být při fotbalovém utkání pouze oprávněné osoby, mezi které majitel klubu samozřejmě nepatří," stálo konkrétně v pondělním prohlášení komise.

"Od začátku sezony velmi intenzivně apelujeme formou souboru interních opatření na všechny rozhodčí, aby vymizely jakékoliv neoficiální kontakty mezi rozhodčími a funkcionáři klubů. Jakékoliv nedodržování těchto interních opatření ze strany rozhodčích bude z naší strany důsledně trestáno," pokračovalo se v něm dále a dodává se v něm: "Zároveň tímto prohlášením vyzýváme i druhou stranu, tedy všechny funkcionáře, aby dodržovali fotbalové normy a také se vyhnuli všem neoficiálním kontaktům s rozhodčími tak, aby nebyl poškozován český fotbal."

Dále se případem bude zabývati disciplinární komise spadající pod zřizovatele dvou tuzemských nejvyšších soutěží, tedy Ligovou otbalovou asociaci (LFA). "Disciplinární komise zahájila řízení s klubem FK Jablonec za porušení povinností pořádajícího klubu. Klub nezajistil, aby bylo neoprávněným osobám zamezeno ve vstupu do prostor vyhrazených delegovaným osobám," stojí v tiskové zprávě, kterou vydal mluvčí LFA Štěpán Hanuš. O tom, jak bude disciplinárka v tomto případu postupovat dál, rozhodne na svém nejbližším zasedán, tedy ve čtvrtek.

Kvůli zahájenému trestnému řzeníí se severočeským klubem si tak tedy už disciplinárka vyžádala všechny potřebné podklady včetně samotné zprávy delegáta utkání.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Dluhy za stadion Evžena Rošického uhradí FAČR nakonec sama. Bez pomoci…

23.09.2021 17:00 Fotbalová asociace ČR (FAČR) se rozhodla, že dluhy, které má vůči České unii sportu (ČUS) a Českému…

Trefa do černého? Fotbalový Liberec má pozvednout bývalý fotbalista Chelsea

23.09.2021 10:51 Poměrně překvapivou posilu uzmul trápící se fotbalov ý Liberec, jemuž se v úvodu tohoto ročníku…

Problém pro Rooneyho a spol. Anglický klub se zadlužil natolik, že míří ke…

21.09.2021 17:38 Druholigový anglický klub Derby County, jehož hráče trénuje hráčská legenda Wayne Rooney, se ocitl…

Těžké dny pro Messiho. V Lize mistrů s PSG nevyhrál, pak byl střídán a…

21.09.2021 15:34 Když přicházel jeden z nejlepších fotbalistů světa Lionel Messi z Barcelony do Paris Saint Germain,…

FIFA na příští čtvrtek svolala kritiky k debatě o možném konání MS každé…

20.09.2021 16:20 O návrhu bývalého kouče londýnského Arsenalu a současného ředitele globálního rozvoje Mezinárodní…

Jankto si poranil lýtkovou kost, uvedl kouč. Podle médií má možná i…

20.09.2021 13:38 Pro fotbalistu Jakuba Jankta nezačala jeho mise ve španělské La Lize v dresu Getafe nikterak…

Smolař Jankto. Krátce po přestupu do Getafe se český reprezentant v jeho…

18.09.2021 17:22 Do sobotního duelu s Vallecanem v rámci 5. kola španělské ligy nastoupil i Jakub Jankto v dresu…

Sparta se utká s Glasgow Rangers. Právník Kamary tak varuje před cestou do…

18.09.2021 15:15 Po několika měsících dojde opět ke konfrontaci českého klubu s Glasgw Rangers. Naposledy z toho…

Co je s Pelém? Legendární fotbalista musel po třech dnech zpátky na JIP

17.09.2021 21:10 Již v sobotu se podrobil operaci střeva, kde mu před tím při rutinní prohlídce odhalili nádor,…

Wenger navrhl konání fotbalového MS každé dva roky. Čeferin chce jednat s…

16.09.2021 13:21 Ve fotbalovém zákulisí na evropské scéně vyvolal pozdvižení nedávno zveřejněný návrh bývalého kouče…

Související:

Právě se děje

reklama