V kauze kolem zakázky FAČR na dezinfekce nově policie obvinila šest fyzických osob

Aféra kolem podezřelých zákazek na dezinfekce fotbalových šaten, která vypukla loni v únoru polcejním zásahem ve strahovském sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR), tedy půlroku po zatčení bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra, vchází do další fáze. Policie totiž ve středu uvedla, že v této kauze došlo k obvinění z podvodu šesti fyzických osob a čtyř právnických osob, přičemž fyzickým osobám za to může hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let.

Sama asociace nemá žádné další informace o probíhajícím vyšetřování kauzy. "V současné době došlo k obvinění několika fyzických a právnických osob, které se měly na této trestné činnosti podílet. FAČR prozatím nemá k dispozici bližší informace, očekává však, že jí bude v této kauze přiznán statut poškozené osoby," řekl konkrétně první místopředseda asociace Jiří Šidliák a pokračoval: "O kauze 'Dezinfekce', která byla realizována v létě 2020 – tedy ještě za bývalého vedení – měla Fotbalová asociace ČR díky zprávě své revizní a kontrolní komise podrobné informace. Během policejního prověřování poskytovala fotbalová asociace Národní centrále proti organizovanému zločinu po celou dobu veškerou součinnost."

Připomeňme, že zakázku na dezinfekce fotbalových šaten, kterou vyhlásilo minullé fotbalové vedení v čele s Martinem Malíkem, vyhrála firma bývalého ligového fotbalisty Jiřího Tymicha.

Poprvé se o možném podvodu v rámci této zákazky mluvilo v prosinci roku 2020, kdy na první nesrovnalosti upozornila kontrolní a revizní komise FAČR. Protože asociace s firmou Jiřího Tymicha dospěla k dohodě o narovnání, většinu částky se Strahovu vrátila, přičemž tyto peníze se měly sejít zpátky na účtu Tymichově firmy a odtamtud měly putovat zpátky na účet FAČR. Ovšem i tak firmě za její odvedenou práci zbylo zhruba 700 000 korun.

Celkem měla na základě vyhrané zakázky firma Jiřího Tymicha získat od FAČR 9,89 milionu korun na dezinfekci šaten na 90 stadionech, ovšem práce byla uskutečněna jen na 41 z nich. Radiožurnál ale zjistil, že tato částka byla rozdělena mezi další osoby. Na své si přišla třeba úklidová firma 4cleanPrague patřící fitness trenérovi Davidu Hufovi. Tento někdejší evropský i světový šampion ve sportovním aerobiku dostal 4,74 milionu korun kvůli tomu, že měl dostat subdodávku a na této zakázce tak spolupracoval. Huf vysvětloval práci jen na polovině stadionů tím, že neměl potřebný materiál a že nebyli jednotliví pracovníci dostatečně proškoleni a připomněl, že jeho firma se měla zapojit až do další etapy prací.

Další čtyři miliony korun pak doputovaly do řemeslné firmy Proparts group vlastněnou Pavlem Simandlem, přičemž do listopadu loňského roku byl jeho společníkem i jeho bratranec Petr Zádamský, přičemž zajímavostí u těchto dvou osob je ta, že už v minulosti prošli soudním řízením v kauze kolem tzv. Zádamského gangu, jenž měl vydírat podnikatele na Karlovarsku, ovšem jejich vina v této kauze nebyla nikdy prokázána.

Peníze pro Proparts group pak byly ještě dále děleny, přičemž 1,3 milionu korun bylo vybráno v hotovosti a 2,42 milionu korun pak dostal klub 1. FK Příbram, přičemž klub dostal tyto peníze oficiálně za reklamu. Příbramský boss Jaroslav Starka tato zjištění ale odmítl jakkoli komentovat.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.
Ilustrační fotografie.

LFA si schválila změnu stanov. Skončí funkce předsedy, o chod asociace se budou starat kluby

Od příští sezóny bude zřizovatel tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Ligová fotbalová asociace (LFA) bez předsedy, a to na základě změny stanov, které si sama asociace tento týden ve čtvrtek odsouhlasila. Ve vedení LFA se tak nově objeví zástupci prvních čtyř klubů první ligy a k nim se pak ještě navíc přidá zástupce nejlepšího nepostupujícího celku z druhé ligy, přičemž každý z těchto celků bude mít právo vždy na jednoho člena. Obě profesionální soutěže pak bude mít pod sebou nově na starosti výkonný ředitel LFA, jehož funkce se tím tak výrazně posílí.

Více souvisejících

Fotbalová 1. liga ČR FAČR Fotbal

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy