Detaily návrhu uzavřené extraligy: play-off o 12 týmech a navrát baráže

Ve čtvrtek večer přišlo vedení Českého hokeje v čele s Tomášem Králem a ředitelem extraligy Josefem Řezníčkem s návrhem na uzavření extraligové soutěže směrem dolů platící pro další dvě sezóny. Znamenalo by to tak nejen nemožnost sestupovat z extraligy a zároveň ponechat postup do ní z první Chance ligy (což by znamenalo, že v sezóně 2021/22 by extraligu hrálo 15 týmů a v sezóně 2022/23 až 16 týmů), ale i celkovou změnu podoby herního systému Tipsport extraligy. Ta by spočívala jednak ve změně play-off, které by místo dosavadních deseti mužstev, přičemž má z nich šest přímý postup do něj po základní části zajištěn, hrálo celkem dvanáct týmů s tím, že přímý postup bude mít nově zaručeno pouze čtyři mužstva. Kromě toho se také vrátí do systému play-down, tedy boj o záchranu a následná baráž, ale to až od sezóny 2022/23.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hokej. Ilustrační fotografie.
doporučujeme

Jedná se o kompromisní návrh na uzavření extraligy, kterou spolu připravilo jak vedení českého hokejového svazu a vedení extraligové soutěže. Připomeňme, že o uzavření extraligy se rozhořela debata už během sezóny 2019/20 krátce před loňskými Vánocemi, protože se ale tehdy jednalo o tom, že by se měla soutěž uzavřít již během rozehrané sezóny, kluby ani vedení českého hokeje s tím tehdy nakonec nesouhlasilo. Nyní ale nakonec k uzavření český hokej přistupuje vzhledem k ekonomickým problémmům, které hokej čekají po aktuální pandemii koronaviru.

Tentokrát se však jedná o kompromisnější variantu uzavření v tom, že se extraliga uzavře pouze směrem dolů, čili dva roky se nebude z tuzemské nejvyšší hokejové soutěže sestupovat, postupovat se ale do ní nadále bude. Nyní se čeká, jak se k tomuto návrhu postaví samotné kluby.

Součástí návrhu je například i návrat baráže a to až v sezóně 2022/23. "Od třetí sezony by se soutěž vrátila k otevřenému modelu, který považuje vedení Českého hokeje a Tipsport extraligy za nejvhodnější," řekl k návrhu na změnu herního systému extraligy samotný svaz.

Návrh také zaručuje extraligovým klubům větší motivaci během uzavřených sezón a to v podobě změny herního systému play-off. Toho se dosud zúčastňovalo deset klubů, přičemž prvních šest po základní části mělo vždy postup do něj zaručen přímo, nyní by přímo do čtvrtfinále vyřazovací soutěže postupovaly pouze první čtyři mužstva a dalších osm (na 5. až 12. místě) bude o účast v něm bojovat v předkolech.

Po konci sezóny 2022/23 by soutěž, tehdy už hrající o šestnácti účastnících, opustily poslední dvě mužstva přímo, přidá se k nim ještě jeden, jenž by měl vzejít ze skupiny play-down tvořící mužstva na 11. až 14. příčce. Nejhorší v této skupině by pak bojoval o záchranu v baráži s nejlepším týmem Chance ligy. Systém play-down s baráží by pak byl k vidění i v následující sezóně 2023/24, přestože už bude mít klasických 14 účastníků.

Tento návrh mají kluby za úkol  projednat až do poloviny května, následně by ho měl ještě schválit výkonný výbor Českého hokeje. "Není tajemstvím, že jsem stoupencem otevřeného modelu se sestupy a postupy. Na tom se nic nemění a poslední sezona, která byla divácky rekordní, jeho atraktivitu prokázala," uvedl k tomu svazový prezident Tomáš Král a pokračoval: "Teď však čelíme zcela zásadním problémům, způsobeným chybějícími příjmy a nepředvídatelností dalšího vývoje. Je povinností svazu hledat způsoby, jak klubům umožnit, aby se s kritickou situací vyrovnaly a ekonomicky stabilizovaly. Věřím, že navrhované, časově ohraničené úpravy by k tomu pomohly."

Podle naplánovaného jízdního řádu Tipsport extraligy pro sezónu 2020/21 by se 1. kolo této nadcházející sezóny mělo konat 18. září, stále ale není jisté, zda tomu tak opravdu bude. "Čekáme, jak se vyvine fotbalová liga a jak to bude vypadat se soutěžemi, které začínají až v září. Nikde nemáme jistotu, že začnou a že se nebudou muset posouvat, popřípadě i rušit. Jsme v situaci, kdy se není o co opřít. Nevím, zda se extraliga nepřeruší v polovině sezony. A řešit pak přímý postup a sestup by bylo velice komplikované. Soutěž by tak mohla dostat další úder, proto jsme nastavili ten návrh takto," řekl ředitel extraligy Josef Řezníček v rozhovoru pro Českou televizi.

Změna herního systému je pochopitelně spjata i se změnou termínové listiny. Protože bude podle návrhu v sezóně 2021/22 v xtralize 15 týmů, bude mít základní část až 56 kol, při 16 účastnících až šedesát. Dosud byli fanoušci zvyklí na 52 kol. "To byl pro nás určitě jeden z největších problémů. Hlavně v té sezoně 2022/23, kdy je potřeba 60 ostrých termínů pro 60 kol, je to problematické. Bavíme se ještě o nějaké alternativní možnosti, jak případně ty zápasy pomocí rozdělení na dvě skupiny po osmi stáhnout na číslo 58, abychom alespoň dva termíny ušetřili," prozradil Řezníček na možnou drobnou úpravu.

Ujistil, že se bude zabývat všemi možnými variantami ohledně nové termínové listiny. "Je třeba se pobavit i o alternativách, s nimiž se potkávají Finové při patnácti týmech v nejvyšší soutěži. Některá utkání hrají i v reprezentačních přestávkách, ale to jsou všechno věci na doladění. Je zřejmé, že nemůžeme jít za datum 30. dubna, do kdy je v řádech vedena platná sezona, všechny platné dokumenty, hostování a podobně," zakončil Řezníček.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z devatenácti na šestnáct. I první hokejová liga by měla v budoucnu změnit…

26.05.2020 19:27 Nejen extraliga, ale i první liga by měla dostát v násedujících letech změny herního formátu.…

Další návrh na změnu formátu extraligy. Příští čtyři sezóny by se měla…

25.05.2020 20:10 Třetí návrh na úpravu formátu tuzemské hokejové extraligy přichází od Asociace profesionáních klubů…

NHL se dohraje systémem play-off s 24 týmy. Souhlasila s tím hráčská…

23.05.2020 12:01 Nejslavnější hokejová soutěž světa, kanadsko-americká NHL, je zase o krok blíže k dohrání právě…

Hokejové Znojmo se vrací po devíti letech z Rakouska do české soutěže.…

23.05.2020 10:31 V minulé sezóně svou licenci pro českou druhou ligu zapůjčili znojemští Orli Moravským Budějovicím,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy