Kouč Hašek se může nadále těšit plné důvěře ze strany FAČR. Hořekoval pak nad nedostatkem kreativních hráčů

I když česká fotbalová reprezentace toho mnoho na letošním mistrovství Evropy nepředvedla, když nepostoupila ani ze základní skupiny, jelikož vybojovala jen jeden bod s Gruzií, nadále bude u jejího kormidla stát trenér Ivan Hašek. Ten se totiž na posledním úterním zasedání výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR) dočkal plné důvěry vedení asociace a bude tak připravovat národní tým na blížící se Ligu národů. Kromě toho se také dohodlo na pokračování Haškova asistenta Jaroslava Veselého, nicméně post manažera reprezentace zůstává nadále neobsazen. 

Podle samotného předsedy českého fotbalu Petra Fouska nepřidalo ani v úvahu, že by se snad mělo na trenérském postu reprezentace něco měnit. "Ani na chvilku jsme nezapochybovali o tom, s jakým realizačním týmem půjdeme do Ligy národů. Ivan Hašek má podepsanou dlouhodobou smlouvu. Na tohle téma nepadalo nic. Věnovali jsme se tomu, abychom si vyhodnotili Euro, z čeho se poučit, abychom uspěli v Lize národů," nechal se slyšet konkrétně Fousek. 

Připomeňme, že vedle zmiňovaného jednoho bodu za remízu 1:1 s Gruzií, v základní skupině jinak český tým prohrál pokaždé 1:2 jak s Portugalskem, tak s Tureckem. Důvody tohoto neúspěchu si vedení asociace vyslechla právě přímo od Ivana Haška, jenž tak tedy předal funkcionářům své hodnocení. Podle něj je na vině především to, že český fotbal nedisponuje kreativními hráči.  

"Z pohledu výsledku jsme to pochopitelně charakterizovali jako neúspěch. Na druhou stranu jsme vzali v úvahu veškeré faktory, jak objektivní, tak subjektivní. Trenér s realizačním týmem nastoupili do funkce v lednu a měli jsme omezenou dobu na přípravu. Pracovali s těmi nejlepšími hráči, které má Česká republika k dispozici," vysvětloval současný postoj asociace Fousek a pokračoval: "Výsledky v přípravě byly dobré. Na Euru jsme si přáli postoupit ze skupiny. Je potřeba říct, že hranice mezi úspěchem a neúspěchem je tenčí než ostří nože, což Euro jasně ukázalo. Bohužel se to nevyvinulo tak, jak jsme si představovali." 

FAČR, která k hodnocení Eura využila i detailní datovou analýzu od německé firmy specializující se na fotbal, se tak k hodnocení evropského šampionátu poprvé dostala až měsíc a půl po skončení tohoto sportovního svátku. "Byli jsme často tázáni, proč vyhodnocení nebylo dříve. Nechtěl jsem svolávat nějaký mimořádný výkonný výbor hned po Euru, sahat k jiným unáhleným krokům. Je potřeba věci řešit s chladnou hlavou, odstupem. Pochopitelně také ty analýzy mají velký objem, trenér dostal na jejich vypracování čas," vysvětlil Fousek, proč tedy k hodnocení došlo až nyní. 

Dalším tématem úterního jednání svazového výkonného výboru byla i budoucnost jednoho z Haškových asistentů Jaroslava Veselého, který je současně hlavním trenérem pražských Bohemians 1905. Nakonec se rozhodlo, že bude členem reprezentačního realizačního týmu i nadále. "Jsem rád, že zůstává jako asistent, že nám Bohemians vyšli vstříc. Považuji ho za jednoho z nejprogresivnějších trenérů v České republice. Spolupráce s ním nám funguje," složil svému pobočníkovi komplimenty Hašek. 

Také se výkonný výbor pozastavil nad stále uvolněným postem manažera fotbalové reprezentace. Ten je od začátku angažmá Ivana Haška neobsazen, jelikož na začátku tohoto kalendářního roku nakonec odmítl nabídku bývalý reprezentant Pavel Nedvěd. Nyní jsou tak kompetence manažera reprezentace rozděleny mezi několika osobami, mezi nimiž nalezneme i samotného Fouska či technického ředitele FAČR Ericha Brabce. "Chci zdůraznit, že v tomhle období nic nebylo zanedbáno, věci fungovaly. Jsme toho názoru, že bychom funkci manažera chtěli obsadit. Jednáme s několika kandidáty, chtěli bychom jednání dotáhnout do konce srpna. Jména bychom zatím nechtěli medializovat. Karel Poborský nedostal přímou nabídku, to bych chtěl uvést na pravou míru. Od začátku věděl, že kandidátů je více," upřesnil pak Fousek ohledně tohoto tématu. 

Novými členy se také doplnila tzv. Sportovní rada FAČR, asociační poradní orgán. Nově v něm tak zasedne nejen bývalý brankář a současný manažer A-týmu pražské Slavie Přemysl Kovář, ale také Augustin Chromý, Ludvík Zajíc, Jan Říčka, Pavel Malura, Oldřich Šmerda a Jiří Liška. Doplněn bude ještě o jednoho či více členů, přičemž jeho vedením byl pověřen Erich Brabec. Dodejme, že bývalé obsazení Sportovní rady v čele s Vladimírem Šmicerem, kterým vadilo, že jej vedení asociace nenaslouchá. 

Ani okrajovým tématem už pak nebyla kauza záložníka Michala Sadílka, jenž se zranil těsně před začátkem Eura během volnočasové aktivity. "Naposledy jsme se k tomu vyjádřili den před přípravným utkáním se Severní Makedonií. Realizační tým to tehdy vyřešil tak, jak to vyřešil. Následovala omluva trenéra. Dnes jsme se k tomu nevraceli. Průběh Eura nám ukázal, že Sadílek nám chyběl. Bylo to i jeho osobní lidské neštěstí," dodal Fousek. 

Běžecky i silově český tým nezaostával. Problémem je nedostatečná tvořivost 

Jak tedy bylo již výše zmíněno, součástí úterního zasedání výkonného výboru FAČR bylo především hodnocení a analýza českého výkonu na letošním Euru. K tomu, že Češi se zmohli pouze na zisk jediného bodu ve skupině, se tak na úterní tiskové konferenci vyjádřil kouč Ivan Hašek následovně: "Mám největší zodpovědnost za národní tým. A musím souhlasit, že Euro pro nás bylo neúspěšné. Žádné výmluvy, že jsme měli krátký čas, že se něco stalo. Měli jsme prostě postoupit ze skupiny, tým na to měl. Bohužel se nestalo. Naše vystoupení jsme si zhodnotili my i externí agentura, která nám dala data." 

Kamenem úrazu byla mimo jiné i ta skutečnost, že čeští fotbalisté působící v zahraničí dostávají ve svých klubech čím dál méně prostoru. "Projevila se absence našich hráčů v Top 5 ligách. Na šampionátu jsme měli nejméně zástupců, kteří ve velkých soutěžích odehráli aspoň 2000 minut. Je znát také absence českých hráčů v domácí lize u předních týmů na klíčových postech. Nepomohla nám ani zranění Sadílka, Schicka a Staňka," připomněl další trable šedesátiletý stratég. 

Tak mimo jiné odůvodnil to, proč do Německa nominoval i jeho předchůdcem Jaroslavem Šilhavým nechtěného Antonína Baráka. Toho reprezentanta, který nastoupil do závěrečného důležitého zápasu s Tureckem, který hrubě ovlivnil svým vyloučením. "Po našem příchodu jsme dali šanci hráči z Itálie. Nehrál tam stabilně, ale má dost zkušeností. Udělal hloupý první faul za žlutou kartu, když nestíhal defenzivu. Přiznal jsem, že moje největší chyba byla, že jsem ho měl včas přehodit na druhou stranu sestavy, kde by nebyl pod takovým tlakem. Už jsem to hlásil, ale než jsem to stačil udělat, byl vyloučený. Tondu mrzel druhý faul nejvíc, takový se stane. Měl velkou motivaci, neřekl bych, že to byla nedisciplinovanost," omlouval Baráka trenér. 

Jak pak dále vyplývá z Haškovy analýzy, podobné problémy se táhnou už od mládežnických reprezentací. Vidět jsou třeba již u sedmnáctiletých. "Je vidět, že nám to chybí už od mládeže. V běžeckém a silovém pojetí ještě celkem obstojíme, ale s balonem máme problém. V individuální technice a práci s míčem zaostáváme. Šancí jsme si vytvořili dost, ale máme velmi špatnou efektivitu zakončení. Slabší je také zakládání akcí od brankáře, slabinou je i intenzita přihrávek do rychlosti. Projevuje se, že hráči na řadě postů nám v klubech nehrají v základu," zakončil Hašek. 

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka

Kvůli špatným výsledkům i výkonům z poslední doby se po posledním ligovém víkendu rozhodly hned dva kluby první fotbalové ligy ke změně trenéra. Nejprve se k radikálnímu kroku odhodlaly Pardubice, když s ostravským Baníkem prohrály 2:3 poté, co rozhodující gól padl až v deváté minutě nastavení. I proto Východočeši nadále figurují na předposledním místě v tabulce a klubové vedení sáhlo ke konci spolupráce s Jiřím Saňákem a jeho asistentem Markem Kuličem. Jejich nástupci se stali na pozici hlavního kouče David Střihavka a na pozici asistentů Milan Černý a Tomáš Jablonský. K ukončení trenéra přikročili i na Slovácku po debaklu s Libercem 0:4 a rozloučili se tak s Romanem Westem.
Znak jednoho z největších anglických týmů - Manchesteru United.

Manchester United už nevede kouč Ten Hag. Klub dočasně přebírá Van Nistelrooij

O jeho konci na lavičce jednoho z anglických velkoklubů Manchesteru United se spekulovalo i nahlas mluvilo dlouho. Už minulá sezóna nebyla z pohledu Manchesteru United kdovíjaká, konkrétně ta nejhorší, jelikož svěřenci Erika ten Haga tehdy skončili až na osmém místě v tabulce anglické Premier League. Protože jsou nyní Rudí ďáblové na tom ještě hůře, když se nacházejí až na 14. příčce, vedení klubu se rozhodlo ukončit spolupráci se čtyřiapadesátiletým Nizozemcem navzdory tomu, že klub s ním prodloužil před sezónou smlouvu až do roku 2026.

Více souvisejících

Fotbal Ivan Hašek (fotbalový trenér)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy