Proočkovanost české výpravy je podobná jako v té americké, tvrdí ČOV

V reakci na aktuální nakažaných sportovců v české olympijské výpravě, přičemž je za zdroj nákazy považován neočkovaný lékař Vlastimil Voráček, Český olympijský výbor (ČOV) uvedl, že proočkovanost české výpravy je z 80 % a tudíž tak podobná jakoje tomu ve výpravě americké. Jak známo, Češi už mají ve výpravě čtyři nakažené sportovce, to Američané pouze dva.

Olympiáda, ilustrační foto

Česká výprava čítala před zahájením Her v Tokiu dohromady 115 sportovců, přičemž členů má ale celkem daleko více a to 260 pokud společně se sportovci započítáme i jejich doprovod. "A ti jsou z více než osmdesáti procent naočkováni," nechal se slyšet v rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář (ČTK) mluvčí Českého olympijského výboru Tibor Alföldi. Ten také prozradil, že přesný seznam naočkovaných ve výpravě ČOV sice zná, ale protože podléjá lékařskému tajemství, nemůže jej zveřejnit.

Jak informuje agentura AP, americká výprava vyslala do Tokia 613 sportovců a 597 z nich vyplnilo před odletem do dějiště Her lékařský dotazník, v němž hned 83 % z nich uvedlo, že se již nechalo očkovat.

Podmínkou pro účast na Hrách ovšem samotné očkování není a i proto tak každý sportovec musí bv Tokiu každý den podstoupit testy na koronavirus. To odhalilo i všech šest dosavadních případů v českém týmů, přičemž všichni tito lidé letěli charterovým letem. Mezi nimi se nachází plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková, silniční cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček, kteří tak přišli o účast na Hrách. To beachvolejbalista Ondřej Perušič má ještě šanci na to, se v Japonsku ukázat. Kromě těchto sportovců se poztivní test na koronavirus objevil u trenéra plážových volejbalistek Simona Nausche a u lékaře tenistek Vlastimila Voráčka, který byl z české výpravy nakažený jako první.

To Američané jsou na tomto ohledu o něco lépe, neboť pozitivbně testování u nich dosud byli pouze plážový volejbalista Taylor Crabb a náhradnice sportovních gymnastek Kara Eakerová. Zatímco ti byli takto testováni po příletu do Tokia, ještě před odletem americké výpravy o účast pod pěti kruhy přišla sedmnáctiletýá tenistka Coco Gauffová a reprezentantka v basketbalu 3x3 Katie Lou Samuelsonová.

Samotný ČOV také uvedl, že celý jeho tým, jenž se stará o výpravu, je taktéž naočkovaný. Aby se sportovci a realizační tým nechali naočkovat ještě před odletem do Tokia, to jim tehdy doporučila léařská komise ČOV. ČOV pak domluvil s očkování s vojenskou nemocnicí v Praze, kterou požádal, aby se zkrátil termínb mezi oběma dávkami. Protože ale dodávky vakcín přišly později, tak se v červnu před olympiádou nestihli naočkovat všichni sportovci.

Před cestou do Tokia musel každý člen výpravy podstoupit dva PCR testy, nejpozději tak každý musel učinit 96 hodin a 72 hodin před odletem. V každé zemi se tak muselo dít v laboratořích schválených japonskou stranou. Ani to však neznamená, že se musí vše obejít bez problémů. Například generální sekretář ČOV Petr Graclík měl sice podle svých slov dva PCR testy negativní, v den odletu mu ale bylo špatně a proto doma podstoupil antigenímu testu, který mu vyšel pozitivní. Na poslední chvíli tak tedy muse svůj odlet zrušit.

Jak pak uvádí samotný Mezinárodní olympijský výbor, v olympijské vesnici se nachází cca. 85 % naočkovaných lidí, přičemž tyto informace vycházejí z údajů, které mu poskytly jednotlivé olympijské výbory.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

29.08.2021 19:30 Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

08.08.2021 11:21 Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli…

Sledovali jsme LOH ŽIVĚ: Olympijské hry v Tokiu jsou u konce, štafetu…

08.08.2021 08:00 Posledním dnem v neděli pokračují koronavirem poznamenané letní olympijské hry v japonském Tokiu,…

Související:

Právě se děje

reklama