Rusko a Bělorusko nakonec na paralympiádě startovat nebudou

Ruští a běloruští sportovci kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu nakonec na zimní paralympiádě startovat nebudou. Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) po řadě protestů své původní rozhodnutí změnil.

Mezinárodní paralympijský výbor (IPC)

IPC ve středu účast Rusů a Bělorusů na hrách nejprve povolil s tím, že v Pekingu se představí jako neutrální sportovci. Zdůvodnil to tím, že k tvrdšímu trestu s ohledem na pravidla sáhnout nemohl.

Proti verdiktu se ale ostře ohradila řada sportovních organizací i států a IPC dnes v prohlášení na svém webu účast ruských a běloruských sportovců na paralympiádě, která začne v pátek, zakázal.

"Když jsme včera rozhodli, brali jsme v potaz dlouhodobé zdraví a přežití paralympijského hnutí. Nicméně celá situace rychle vystupňovala a těsně před startem her jsme se dostali do nemožné pozice," uvedl šéf IPC Andrew Parsons.

Připomněl také, že IPC při středečním verdiktu zdůraznil, že o možném vyloučení Ruska a Běloruska se mělo hlasovat na mimořádné valné hromadě. "Včera jsme řekli, že budeme naslouchat, a to jsme také udělali," prohlásil.

"V posledních dvanácti hodinách se s námi spojila řada členů a zcela jasně nám dali najevo - a já si jejich otevřenosti vážím - že když nezměníme názor, tak budou paralympiádu bojkotovat," přidal Andrews.

IPC proto dnes rozhodnutí změnil a účast Rusům a Bělorusům zakázal. "Dotkne se to 83 sportovců, ale kdybychom je v Pekingu nechali startovat, mnohem víc by jich hry bojkotovalo a to by mělo mnohem horší dopad," konstatoval Andrews.

K zákazu výbor sáhl mimo jiné i vzhledem k obavám o bezpečnost účastníků kvůli vyhrocené atmosféře v olympijské vesnici. "Na hry přišla válka a my se je snažíme chránit. Nemáme konkrétní příklady agrese ve vesnici, ale nálada v ní neměla daleko k výbuchu," uvedl Parsons.

Ruským a běloruským paralympijským reprezentantům se předseda IPC za vyloučení omluvil. "Je mi to opravdu velmi líto, ale vaše vlády porušily olympijské příměří. Vy jste pouze oběti jejich rozhodnutí," prohlásil.

Rusko se proti vyloučení ohradilo. "Naši paralympijští sportovci neudělali nic, co by mohlo být vyloženo jako podpora současných politických komplikací," citovala agentura AP prohlášení národního paralympijského výboru. "Je to ostuda," komentoval rozhodnutí mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Parsons proto očekává, že obě země se budou proti vyloučení bránit u sportovní arbitráže. "Ale jsem přesvědčený, že na základě všech dostupných důkazů jsme udělali správné rozhodnutí," prohlásil předseda IPC.

Vyloučení naopak vedle ukrajinských představitelů ocenili také zástupci řady dalších zemí. "Správné rozhodnutí, učiněné proti zemi, která začala válku," uvedl na tiskové konferenci šéf ukrajinského paralympijského výboru Valerij Suškevič.

"Rusko s podporou Běloruska násilně porušilo mezinárodní právo a napadlo jiný stát. Za takové situace je nepředstavitelné, že by se ruští, běloruští a ukrajinští sportovci na hrách potkali," citovala agentura Reuters prohlášení polského výboru.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Český sport jako ten ruský? Bylo nalezeno přes 40 chyb u antidopingového…

06.05.2022 18:50 Loni začátkem listopadu proběhl historicky první audit Světové antidopingové agentury WADA v českém…

Asijské hry byly kvůli nepolevující pandemii v Číně odloženy

06.05.2022 09:38 Kvůli nepolevující pandemii koronaviru v Číně byly odloženy Asijské hry, které se měly konat v září…

Cyklistickou klasiku Paříž-Roubaix ovládl Van Baarle. Jelo se nejrychleji…

17.04.2022 19:31 Cyklisté museli v rámci 119. ročníku slavnné klasiky Paříž-Roubaix absolvovat trasu dlouhou 257…

Související:

Právě se děje

reklama